yeterli ve yetersiz emzirme

yeterli ve yetersiz emzirme
Anne sütü bebeğin sağlıklı gelişimi ve büyümesi için geçerli besin olup, en az altı ay sadece anne sütü ile beslenmesi de uzmanlarca önerilmektedir. Emzirme ile birlikte gereksinimi olan vitamin ve mineralleri alan bebeklerin bağışıklık sistemi de güçlenir. Bebeğe sütün yeterli olabilmesi için doğru emzirme tekniklerini bilmenin yanı sıra sütün kalitesi de önemlidir. Sütün kalitesini annenin beslenmesi ile birlikte psikolojik durumu da etkiler.
Yeterli veya yetersiz emzirmeyi ise anneler zaman geçtikçe anlayabilir. Yetersiz emzirme durumunda bebek aç olacağı için ağlamaya başlayacaktır. Sıkça ve doyana kadar emzirmek en idealidir. Lohusalık dediğimiz ilk dönemlerde anneler bebeğin sık emmesini sütün gelmediğine veya emmenin yetersiz olduğuna bağlayarak; bebeği emzirmeyi bırakır. Ancak anne sütü çabuk sindirilen besin olduğu için bebekler çok çabuk acıkmaktadır. Mideleri henüz çok küçük olduğu için de bebekler ilk aylar daha fazla emmek isteyebilir.
Emzirmenin yeterli olup olmadığına bebeğin kilo durumuna bakarak karar verilebilir. Eğer aylık kilo artışı 500 gramdan fazla ise emmenin yeterli olduğu düşünülebilir. Ancak bebek emdikten sonra da ağlıyorsa, çok fazla emiyorsa ve emmek istemiyorsa da emzirmenin yetersiz olduğundan söz edebiliriz. Emzirmeye doğumdan sonra ilk yarım saat içinde başlamak gerekir. Emzirmeye geç başlamak, sık emzirmemek, gece emzirmemek, kısa emzirmek, ek besin vermek, biberon veya yalancı emzik kullanmak, yanlış emzirme pozisyonu yetersiz emzirmeye sebep olan faktörler arasında sayılabilir. Ayrıca bu durumu annenin stresli, yorgun, kaygılı olması da tetikleyebilir. Yeterli emzirmeye bebeğin kilo artışının yanı sıra günlük bez değişimine bakılarak da karar vermek mümkündür. Yeterli beslenen bebek daha fazla idrar ve kaka yapacaktır.

Emzirmeyi yeterli hale getirebilmesi için anne beslenmesine dikkat etmelidir. Anne sütünün büyük çoğunluğu sudan oluştuğu için günlük aldığı sıvı miktarı 3 litreye yakın olmalıdır. Anne sütünü artırmada yardımcı olduğu düşünülen rezene, komposto, süt, ayran, hoşaf, meyve suları, limonata ve papatya çayı da su ile birlikte tüketilebilir. Bebekte uykusuzluk ve huzursuzluğa sebep olabileceği için kafeinli ve asitli içeceklerden uzak durmak gerekir. Hamilelikte olduğu gibi bebeğin gelişiminde etkili olan protein alımına emzirme döneminde de dikkat edilmelidir. Günlük yumurta, süt ve yoğurt alımı bu ihtiyacı karşılamada yardımcı olacaktır. İyi beslenme sütün kalitesini artırmada etkilidir.
Beslenmenin yanı sıra doğru emzirme pozisyonu da bebeğin yeterli beslenmesinde oldukça etkilidir. Emzirirken yastık ile bebeğin başı sabitlenebilir. İlk zamanlar yatarak emzirme bebekte orta kulak iltihabına sebep olabileceği için önerilmemektedir. Emmeyi başlatmak için bebeğin ağzına süt damlatılabilir, yanağına veya çenesine dokunulabilir. Yanağa ve çeneğe dokunmak bebekte emme refleksini başlatmada etkili yöntemlerdir. Bebeğin emdiği meme boşaldıktan sonra diğer memeye geçilmelidir. Gergin ve dolu memede süt yapımı durabileceği için süt sağma makinesi veya elle sağma yöntemleri ile dolu memeyi boşaltmak gerekir. Meme başı iltihabı veya çatlaklar da emmeyi olumsuz etkileyeceği için bu sorunların çözümünde doktordan yardım alınmalıdır. Bazen annenin stresli, kaygılı ve yorgun olması da emzirmeyi olumsuz etkileyebilir. Bebek uyurken annenin de uyuyarak dinlenmesi süt yapımını olumlu etkiler. Ilık banyo süt kanallarının çalışmasına yardımcı olduğu için annenin günlük banyo yapması da önerilebilir. Ayrıca günlük kısa yürüyüşler de annenin psikolojisini ve süt yapımını olumlu etkilemektedir.
Unutulmaması gerekilen bir husus da; bebeğin sadece acıktığı için emmediğidir. Bebek acıkmanın yanı sıra susadığı, korktuğu, kendini güvende hissetmek veya uykuya dalmak için de emmek isteyebilir. Bu nedenle bebek istedikçe emzirmekten kaçınılmamalıdır.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu