yenidoğan için emzirme ipuçlari

yenidoğan için emzirme ipuçlari
Hamileler doğumdan sonra bebeğini nasıl emzireceklerini, sütün gelip gelmeyeceğini ve bebeklerine sütün yetip yetmeyeceğini merak eder. Bebek istedikçe ve sık emzirme ile birlikte annenin dengeli beslenmesi sayesinde anne sütü gelmeye başlayacaktır. Dengeli beslenmenin yanı sıra annenin kaygı, stres ve yorgunluktan da uzak durması istenir. Başarılı ve sağlıklı emzirme için aşağıdaki ipuçlarını inceleyebilirsiniz.

*Emzirmeye doğumdan hemen sonra başlamak, sütün gelmesinde etkili olacaktır.

*İlk zamanlar sık emzirmek normal olacağı için bir süre belirlemeden bebek istedikçe ve sıkça emzirin. Bazen bebek acıkmasa da susadığı için veya kendini güvende hissetmek için de emmek isteyebilir.

*Emzirmenin rahat olabilmesi için rahat koltuk veya kanepeye oturarak, doğru emzirme pozisyonunu almak gerekir. Annenin rahat edebilmesi için sırt arkasına ve bebeği koyması için dizlerine yastık koyması önerilir. Bebeği emzirirken göğüs ucunu kavrayabilmesi için ellerinizi kullanabilirsiniz.

*Bebek kendini göğüs ucundan çevirecek olursa yüzünü tekrar çevirmesine yardımcı olabilirsiniz. Emmesi için ağzını açabilmesine yardımcı olmak amacıyla göğüs ucuna doğru hareket ettirebilirsiniz. Emme refleksinin başlayabilmesi için bebeğin alt dudağını göğüs ucuna değdirebilirsiniz. Bebek göğüs ucunu aldığında ise onu iyice kendinize doğru yaklaştırın. Bebeğin verimli emebilmesi ve doyabilmesi için göğüs ucundaki halkayı ağzıyla kavraması gerekmektedir. Eğer bir göğüs bittiğinde diğerine geçecekseniz parmağınızı bebeğin ağzına koyup memeden çekebilirsiniz.

*Emzirmek için her iki memeyi de kullanın. Emzirilmeyen meme bir süre sonra süt üretimini durdurmaya başlayacaktır.

*Emzirmeye bebeğin ve annenin alışması günleri hatta haftaları da bulabilir. Bu yüzden annenin sabırlı ve sakin olması gerekir.

*Bebek emmeyi öğrenene kadar biberon veya yalancı emzik kullanımı önerilmez.

*Emme süresi bebekten bebeğe değişebileceği için emme sürelerini yenidoğan bebekte dikkate almayınız. Ancak bir saate yakın emzirme süresi de doğru değildir. Böyle bir durumda emzirme pozisyonunu ve yöntemini tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir.

*Emzirme sonrası nemli kalan göğüs uçlarında bakteri gelişebilir, göğüs ucu çatlakları ve yaraları meydana gelebilir. Emzirme sonrasında temiz, pamuklu, ıslak ve ılık kuru bezle göğüs ucu bakımı yapılmalıdır. Göğüs ucu çatlak ve yaraları için doktorun önereceği göğüs ucu bakım kremi kullanılabilir. Emzirme sonrası oluşabilecek süt sızıntıları içinse göğüs pedleri kullanılabilir. Sütyen olarak emzirme sütyeni kullanımı da emzirme de kolaylık sağlayacaktır. Eğer bebeğinizi dışarıda emzirecek olursanız, emzirme önlüğü veya pamuklu şal gibi ince bir örtü kullanabilirsiniz. Emzirme öncesi veya sonrasında ise göğüs uçları bir miktar süt ile silinebilir.

*Sütün gelmeye başlaması ve kaliteli süt üretimi içinse annenin dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Meyve, sebze ağırlıklı; protein, vitamin, mineral bakımından zengin besinleri tüketerek günde 3 ara, 3 ana öğün şeklinde beslenmelidir. Ayrıca anne sütünün tamamına yakını sudan oluşacağı için günlük sıvı ihtiyacını karşılayabilmek adına 3 litreye yakın sıvı tüketmelidir. Su ile birlikte ayran, süt, meyve suyu, ıhlamur, papatya, rezene, hoşaf ve komposto da tüketilebilir.

*Emzirme anne ile bebek arasında duygusal bağ kurmada etkilidir. Bu yüzden emzirme süresinde anne ile bebeğin tensel teması önemlidir. Emzirme esnasında yastıktan yardım alınması durumunda eller boşta kalacağı için anne bebeğine dokunup, onu okşama imkanı bulabilir. Ayrıca annenin bebeğine ninni söylemesi veya onunla yumuşak ses tonunda konuşması da bebeğin kendini güvende hissetmesine ve emmenin etkili olmasına yardımcı olacaktır.

*Emziren anne ilk zamanlar sütün gelmesi ve sonraki dönemlerde fazla sütün saklanması için süt sağma makineleri veya pompalardan da yararlanabilir. Süt sağım pompaları memeyi uyarıp, süt üretimini tetikleyeceği için ilk zamanlar tercih edilebilir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu