yatarak emzirme zararlı mı

yatarak emzirme zararlı mı
Anne sütünde vitamin ve minerallerin yanı sıra antikorların da bulunması bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir. Bunun için anne sütüne mucizevi besin de diyebiliriz. Bebeğin sağlıklı gelişiminde, prematüre bebeklerde normal doğan bebek boyutlarına ulaşmada etkili olan anne sütü ilk 6 ay boyunca bebeklere tek başına yetebilmektedir.
Doğumdan ilk yarım saat içinde annenin bebeği emzirmesi süt üretimini uyaracaktır ve bebek emdikçe zamanla süt üretimi artacaktır. Emzirme süresi boyunca annenin ve bebeğin rahat etmesi gerekir. Çünkü bu özel anlar bebek ile anne arasında duygusal bağ kurulmasında etkilidir. Emzirmenin rahat olabilmesi için annenin rahat pozisyonu alması gerekir. Rahat bir kanepe veya koltukta sırtına yastık dayayarak bebeği emzirebileceği gibi emzirme yastıklarından destek alabilir. Bunun yanı sıra doğru emzirme pozisyonu da bebeğin iyi emebilmesi için gereklidir. Bebeğin memeyi iyi kavraması, sütün yeterli gelmesine ve karnının doymasını yardımcı olur. Doğru emzirme pozisyonu belirlenemediği takdirde bebek emmeyi reddedebilir. Ayrıca bu durum annenin de çatlak ve yara gibi göğüs ucu sorunlarıyla uğraşmasına sebep olabilmektedir. Doğru pozisyonu belirlerken anne kendisinin ve bebeğinin rahat edeceği pozisyonu seçmelidir.
Emzirme pozisyonları içerisinde en çok tercih edilen klasik emzirme pozisyonudur. Ayrıca futbol duruşu, baş önde ayaklar arkada, çapraz, beşik ve yan duruş gibi başka pozisyonlar da çoğu annenin tercihidir. Bunların dışında bir de yatarak emzirme pozisyonu vardır ki çoğu anne bunun zararlı olabileceğini düşünür. Aslında yatarak emzirme pozisyonu anne için kolaylık sunacak bir pozisyondur. Ancak yatarak emzirme sırasında bebeğe yeterli süt gidemeyebilir. Ayrıca bu pozisyonda süt bebeğin boğazına kaçabilir. Göğüs üstten baskı yapabileceği için bebeğin burun deliklerini kapatma riski de söz konusu olabilir. Özellikle ilk aylar anne yorgun olacağı ve sık uyanacağı için bu pozisyondayken uyuyakalma riski de bulunur. Bu durumda anne bebeğin üstüne düşebilir, göğsüyle bebeğin burun deliklerini kapatarak nefessiz kalmasına sebep olabilir. Yan yatmış bebek, yüzü göğse yaklaştırılarak emzirme şekli olan yan yatarak emzirme pozisyonu Anadolu’da çok uygulanan bir pozisyondur. Bu pozisyon özellikle sezaryen ile doğum yapan annelere kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca başka rahatsızlıktan ötürü yatakta kalması gereken anneler de bu pozisyonu kullanabilir. Ancak eskiden bu emzirme pozisyonunda Anadolu’da meydana gelen kazalar olduğu için dikkat edilmelidir. Anne bu pozisyonu yanında gözlemleyecek biri olduğu zaman tercih etmelidir.
Yan yatar emzirme pozisyonuna alışan, iki yaşını aşan bebekler biberonla süt emme dönemlerinde de bu alışkanlığı devam ettirmek ister. Ancak bu durum solunum sistemi ve kulak rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir. Yan yatar emzirme pozisyonunda sıkça süt kaçabileceği için bu durumun daha sonraları kulak yolu enfeksiyonuna sebep olacağı düşünülür. Ancak bu durum anne sütü beslenen bebeklerden ziyade biberon ile beslenen bebeklerde söz konusu olabilmektedir. Eğer bebek biberon ile besleniyorsa başı dik tutularak devam etmelidir.
Yan yatar emzirme pozisyonu dinlenilebilir olması sebebi ile çoğunlukla annelerin gece tercih ettiği bir pozisyondur. Ayrıca bu pozisyonun bebeklerin reflekslerinin daha hızlı geliştirdiğini düşünenler de bulunmaktadır. Bebeğin başı ve gövdesi düz, yüzü memeye dönük, burnu meme ucunun karşısında, bedeni anneye yakın olacak emzirmek gerekir. Yenidoğanlar emzirme esnasında ayrıca poposundan da desteklenmelidir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu