MS hastaları hamilelik ve emzirme dönemlerinde nelere dikkat etmelidir

MS hastaları hamilelik ve emzirme dönemlerinde nelere dikkat etmelidir
Ms merkezi sinir sisteminde, görme, hissetme, koşma, yürüme gibi rahatsızlıkların meydana geldiği bir hastalıktır. Halsizlik ve kuvvetli ağrı görülür. Çoğu insan bu hastalıktan ötürü felç kaldığını zanneder ama aslında iyi bir tedavi yoluyla çözülebilecek bir rahatsızlıktır. Kesinlikle pskolojik bir hastalık değildir yani ms hastası bir insanın akıl sağlığını yitirmiş olduğunu düşünmek yanlıştır. Ms bulaşıcı bir hastalık da değildir.
Hayatın her döneminde olduğu gibi gebelik esnasında da bu hastalık baş gösterebilir. Ms hastalarında gebelik esnasında herhangi bir sıkıntı meydana gelmez yani korkulacak birşey yoktur ama doğumdan sonra her yeni doğum esnasında olduğu gibi bebek sağlığı açısından bir risk teşkil eder. Gebelik sırasında herhangi bir sorun çıkarmayan ms, tam aksine doğum sonrası ilk aylar da eski haline geri dönmektedir. Ataklar sıklaşır ve emzirme dönemini olumsuz etkilemeye başlar. Ms hastası bir anne gebelik sırasında olduğu gibi doğum sonrası da mutlaka doktoruyla randımanlı bir süreç izlemelidir.
Ms hastaların da bir diğer sorun ise emzirme döneminin nasıl geçeceğidir. Hastalıktan ötürü ilaç kullanması gereken annenin mutlaka doğumdan önce ilaçlarını bir müddet kesmesi gerekmektedir. Aşırı kilo alımı ve halsizlik problemi baş göstereceğinden annenin çevresi tarafından korunmasına ihtiyacı vardır. Ms hastası yeni doğum yapan anne ilaçlarını kullanma esnasında herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamak, aynı zamanda bebeğin beslenmesini aksatmamak için ilaç kullanımından önce sütü boşaltma işlemini gerçekleştirebilir. Bu ilacı kullandıktan sonra, bebeği beslemesi için ona bir kaç saat kazandıracaktır ve bu bir kaç saat içerisinde kullanılan ilacın anne sütüne olan etkisi azalacaktır . İşlem bu şekilde devam ederken bebeğin beslenmesinde herhangi bir sıkıntı olmadan sürdürelecektir. Unutulmaması gerekir ki ms anne sütüyle bulaşan bir hastalık değildir. Anne sütünün zararlı olmasının nedeni annenin tedavisinde kullandığı ilaçlardır.

Elbette ms hastalığını önceden engelleyebilecek faktörler de bulunmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse ilk sıra da sigara ve alkol gelmektedir. Ms kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla ve daha aktif görülür. Sigara ve alkol kullanan kadınlarda oranı arttırmaktadır. Bu yüzden ilk yapılması gereken sigarayı bırakmak olmalıdır. Son yıllarda yaygınlaşan hastalığın araştırmalarında D vitamininin bu hastalığa iyi geldiği gözlemlenmiştir. Yiyeceklerden bulamayacağınız D vitamini güneşten sağladığınız için bol bol güneş ışığına maruz kalmalısınız. Ms hastalığını önlemek için spor ve egzersiz hayatınızda vazgeçmeyeceğiniz bir unsur olmalıdır. Hastaların çok yüksek bir kesimi yorgunluk hissi halinde hayatlarına devam eder bu çok fazla sıkıntı çıkarmamayla beraber ms hastalarının gün içinde soğuk duşlar ve hafif molalar gayet işe yarar bir yöntemdir.
Ms hastalığı son zamanlarda popülerliğini arttırdığı için bilinçlenme biraz yavaştır. Mesela ms hastası bir kadının doktor izni olmadan çevresinin yorgunluk ve halsizlik şikayetine karşı hamam, kaplıca tarzı söylemleri büyük bir hata teşkil eder. Bunun nedeni ise sıcaktan dolayı hasta insanların daha fena olacakları ve görme yetilerinde eksilmeler yaşanacağı gibi ani tansiyon yükseklikleri hayatı yaşanmaz bir hale getirecektir.Bu yüzden doktora başvurmayı unutmayın.
Ms hastalığını önceden belirlemek için gerekli önlemlerden bir diğeri ise obeziteden kaçınmak ve gereksiz kilo alımını engellemektir. Örnek vermek gerekirse ms hastası bir kadının aşırı kilo alımında zaten yorgunluk hisseden bacaklarında dengesiz bir ağırlık yapacaktır ve bu durum içinden çıkılamayacak bir hale dönüşecektir.
Annelerde ise ms hastlalığı annenin bebeği için ayırması gereken süre de sıkıntı çıkabileceği için bakım süresi ve ihtiyaçları daha karışık hale gelecektir. Mesela emzirme döneminde anneler her an yürüyüşe gidebilecek molalar verebilecek durumda değildir. Bu nokta da ise uzman doktorların referanslarıyla ortaya gelen tedavi yöntemi annelere gerekli motivasyonu sağlayacaktır.
Ms hastaları için en büyük tehlike ise emzirme döneminde bu hastalığın tedavisindeki bütün ilaçların henüz tam olarak tıp dünyası tarafından onaylanmamış olmasıdır. Bu emzirmeyi ciddi şekilde etkiler ve yeni doğum yapmış ms hastası annelerin temel problemidir. Elbette bu durumunda uzman eller tarafından bir çözümü mümkündür. Yeni doğum yapmış ms hastası bir anne emzirme döneminde bir sıkıntıyla karşılaşmamak için ilk olarak emzirmeyi etkilemeyecek bazı ilaçları kullanmaya devam edebilir. Elbette ki ilacı almadan önce sütün boşaltılıp bebeği biberonla beslemesi her beş altı saat arasında ise bu işlemi tekrarlamak gerekmektedir. Elbette annenin tedaviyi kabul edip uzun süreli ilaç tedavisine başlaması bu hastalıkta etkili olacaktır. Ms hastalığı sırasında kadınların gebelikle ve sonrasıyla ilgili problemleri iyice araştırması gerekmektedir. Gebelikte herhangi bir sorun, bir olumsuzluk teşkil etmese de sonrasında ciddi bir doktor bakımı gerekmektedir.
Ms hastası kadınların çocuk planlaması ise kendi şahsi fikirleriyle ve sağlıklarını tehlikeye atmaktan kaçınacak bir şekilde oluşturulmalıdır. Uzman doktorlar bu durum için ms hastası bir annenin karşılaşabileceği en zorlu durumun doğumdan sonra ki ilk bir kaç ay olduğunu belirttikleri,bu süre zarfında ms ataklarının birkaç kat fazla sıklıkla gerçekleşeceğini bildiklerinden aile planlamasını bir veya iki çocuk üzerine kurmuşlardır. Doğum olayında ise alınacak karar tamamen doktorun inisiyatifindedir yani sezeryan veya normal doğum kararını bu hastalıkta anne değil doktor verir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu