küçük meme ucu ile gelen emzirme sorunu

küçük meme ucu ile gelen emzirme sorunu
Anne sütü bebek açısından oldukça önemlidir. Bebeğin gelişimi için anne sütü şarttır. Anne sütünün düzenli verilmesi bebek açısından çok önemlidir. Bazı durumlarda anne sütü verilemez ve bebeğin gelişimi durabilir. Böyle durumlarda anne sütünün sağılıp saklanması gerekebilir. Şimdi daha da açık anlatalım..
Anne sütü belli dönemler de ya da bazı anneler tarafından verilemez ya da verilmek istenmez. Bazı durumlar mecburi olsa da bazı durumlar ise keyfidir. Annenin emzirir iken canı acıdığında bebeği emzirmek istemez ya da ilk dönemlerde annenin göğsü çok hassastır yine bebeği emziremez ya da meme ucu emzirme için uygun değildir. Peki anne bunu nasıl anlayabilir ?
Öncelikle yaralı olan meme uçlarından kesinlikle bebeğe anne sütü verilmemelidir. Bebek hastalık kapabilir. Unutmamalısınız ki bebeğin vücudu normal yetişkin bir bireyin vücudu kadar gelişmemiş ve bağışıklılık kazanmamıştır. Meme ucunu öncelikle kontrol etmeli ve daha sonra bebeğinizi emzirmeye başlamalısınız. Bebeği emzirir iken bazı şeylere de dikkat etmelisiniz. Emzirme esnasında tutuşunuz dahi çok önemlidir. Hem bebeğin hem de sizin rahat olmanız şarttır. Böylelikle daha verimli anne sütü ile daha sağlıklı emzirme sağlanacaktır. Bunun haricinde ise bebeğiniz emmeyi bilmediğinden ilk aylarda memenizi eliniz ile desteklemeli ve emmesi için yol göstermelisiniz.

Bunun yanı sıra bazı durumlarda anneler bebeğini emziremez. Bu durumlar da ya meme ucu içeride kalmıştır ya da anne küçük meme ucuna sahiptir. Meme ucu içeride kalan anneler için bazı yöntemler ile meme ucu dolgunlaştırılabilir. Doktora başvurmanız ve bu konuda bilgi almanız yeterli olacaktır. Bunun haricinde küçük meme ucuna sahip iseniz bazı sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu sorunların en başında ise ilk aylarda bebeğin emmek istememesi ya da emme işlemini doğru yapamaması gelmektedir. Küçük meme uçlarından bebek emme işlemini doğru yapamadığından kolaylıkla anne sütü alamaz ve huzursuz olmaya başlar. O yüzden emzirmeye başlamadan ilk 10 ya da 15 dakika boyunca meme ucunuza masaj yapabilir ya da süt pompası yardımı ile meme ucunuzu dolgunlaştırabilirsiniz. Böylelikle bebek de kolaylıkla meme ucunu kapabilir. Bunun haricinde eğer meme ucunuz bebeğin ağzına gelmiyor ise ilk bir kaç hafta pompa yardımı ile sütünüzü sağabilir ve böylece bebeğinizi besleyebilirsiniz. Bütün bunların haricinde yine de emzirmek istiyor iseniz meme ucu başlığı da kullanabilirsiniz. Bu çözüm de oldukça işe yarayacaktır.
Emzirme konusunda bazı etkenlere de dikkat etmeniz gerekir. Bebeğinizi her iki saatte bir emzirmelisiniz. Emzirme sonrasında ise bebeğin gazını çıkarmalı ve bebeği rahatlatmalısınız. Böylelikle gaz sancısı da çekmeyecektir. Bunun yanı sıra emzirme işlemi sırasında bebeğiniz ile temas halinde olmalı ve göz göze bakışmalısınız. Bu durum bebeğiniz ile aranızdaki bağı güçlendirecektir. Bebeğiniz emzirme esnasında bazı durumlarda kafasını geri atabilir. Bu durumlar özellikle regl dönemlerinizdir. Bu dönemlerde ilk başlarda bebeğiniz alışmadığı için kendini geri atabilir. Siz bu durumda tekrar emzirmeli ve ısrar etmelisiniz. Bu durumda çoğu anne emzirme işlemini sonlandırmakta, bu durum yanlıştır. Bebeğinize anne sütü tadı değişik geldiği için başını geri atar ya da kafasını çevirir. Bu durumda emzirme işlemi sonlandırılmamalı ve bebeği beslemelisiniz.
Emzirme konusunda bir diğer husus ise bebeğinizin ve sizin hasta olmamanızdır. Eğer bebeği emzirir iken hasta iseniz bebeği kucağınıza alır iken maske takmanız daha doğru bir hareket olacaktır. Bebeğin sağlığı çok önemlidir. Bebek kendini koruyamaz ve hasta olduğu zaman beğışıklığı zayıflar. Bu duruma düşmemek için hem bebeğin hem de kendinizin sağlığı her şeyden önemli olmalıdır. Unutmayın ki emzirmek ve anne sütünün önemi tartışılmazdır.
Emzirme sırasında dikkat edilmesi ve yapılması gereken şeyler de vardır. Bunların ilki memenizin hijyenidir. Meme uçları çok hassastır. Bu durumda meme uçlarınızı ve memenizi her emzirme sonrasında yıkamalı ve kurumaya bırakmalısınız. Tahriş olmayacak şekilde kurutabilirsiniz. Fakat kendi kendine kuruması ve hava alması çok önemlidir. Tahriş olmaması için krem ya da losyon da kullanabilirsiniz. Bu kremler, durulanmayan ve bebeğe etkisi olmayan kremler olmalıdır. Bunun için ise doktorunuza başvurmalısınız. Çok fazla ağrınız oluyor ise doktorunuzdan antibiyotik yazmasını isteyebilirsiniz. Fakat çok aşırı ve gerekmedikçe kullanmamalısınız. Unutmayın ki sizin yediğiniz ve içtiğiniz neredeyse her şey anne sütüne etkilidir. Anne sütüne etki eden ve bebeği olumsuz etkileyecek her şeyden kaçınmalı ve tüketmemelisiniz.
Sonuç olarak baktığımızda ise küçük meme ucu ile gelen emzirme sorunu çözülebilen yani çözümü olan bir sorundur. Gerekli olan her şey yapıldığı zaman bu sorun da çözülecek ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde emzirebileceksiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken şey, vazgeçmemeli ve emzirmeye özen göstermelisiniz. Emzirme sırasında zaten bebek alıştıkça meme ucunuz da emzirmeye uygun hale gelecektir. Sabretmeli ve anne sütünü ihmal etmemelisiniz. Anne sütü bebek için her şeyden önemlidir.

Okumanız Gerekenler

Bir Yorum

  1. Doğum yapacağınız hastanede hemşireler mutlaka bunun eğitimini size vereceklerdir. Küçük göğüs avantajdır emzirmede. Emzirirken en önemli kural bebeğin göğsün tüm siyah bölgesini ağzının içine alabilmesidir. Bu durumu da bir avantaja çevirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu