kanal tıkanıklığı ve mastit

kanal tıkanıklığı ve mastit
Hamilelik dönemi oldukça önemli bir dönemdir. Bu dönem sonrası da en az bu dönem kadar önemlidir. Bebeğin sağlığı ve annenin sağlığı açısından hamilelik sonrası döneme de oldukça dikkat etmek gerekir. Bazı soruları doktorunuza danışarak merakınızı gidermek yapacağınız en büyük ve en önemli doğrulardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra bebek doğduktan sonra da belli başlı şeylere dikkat etmek gerekir. Bunların en başında ise bebek emzirme ya da anne sütünün bebek üzerindeki etkisidir. Bebek emzirme en önemli şeydir. Bebeğiniz sizden aldığı anne sütü ile gelişimini tamamlar. Böylece organların gelişimi de tamamlanabilir. Unutulmamalıdır ki sizin için su ya da beslenme ne kadar önemli ise anne sütü de bebek için bir o kadar önemlidir. Anne sütünün önemi bilinmelidir ve ona göre anne de sütüne zarar verecek ve bebeğe zararlı olan her hangi bir şey tüketmemeye özen göstermelidir.
Hamilelik sonrasında bebek ya da annenin bazı rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıkların bazılar önemsiz ve zamanla geçtiği için çok da üstünde durulmaz fakat bazıları da önemlidir ve hemen geçmez, tedavi gerektirebilir. Kanal tıkanıklığı ve mastit ise bu konuda oldukça önemlidir.
Kanal tıkanıklığı ve mastit doğumdan sonra ki emzirme evresinde her annenin başına gelebilecek meme sertleşmesi memenin tam boşaltılmamasından kaynaklanan meme uçlarında yara ve benzeri enfeksiyonlardır. Genellikle annenin bebeğini yanlış tutması bebeğin burnundan gelen akıntılar ve stres, meme kanallarının tıkanmasına neden olabilmektedir. Bu tarz semptomlar da emzirme hem anne hem de bebek sağlığı açısından çok önemlidir. Mesela bebeğin mastit olduğunda bile geceleri dahil 2 ile 3 saat aralıklar ile emzirmeniz, emzirmediğiniz zamanlar da ise sütü boşaltmanız önem arz eder.

Herşeyden önce teşhis ile başlayalım.. Bu rahatsızlıkta da diğerleri gibi erken teşhis çok önemlidir. Kızarıklık, şişme, gribal enfeksiyon, bölge bölge yanmalar mastit olma olasılığınızın fazla olduğunu gösterir. Bu durumlar da sütünüz ya hiç gelmez ya da çok az miktar da bebeğe yetmeyecek kadar gelir. Bunun nedeni yukarda ki belirtiler esnasında göğüslerin gergin olması ve sıktığınız anda dayanılmayacak kadar ağrı vermesi, meme uçlarının yaralanmış olması olabilir.
Evde kendi imkanlarımızla beraber tedavi yöntemleri ise emzirme işleminden önce memenin masajla beraber sıcak bir ıslak havlu ile ovulması süt kanallarının hiç olmazsa biraz açılmasına yardımcı olacaktır. İltihaplı meme ağırlıklı bebek her iki memeden de sıklıkla emzirlimelidir. Bebeğin burnundan gelecek akıntıların enfeksiyonu arttıracağı düşünülmeli ve gerekli önlem ona göre alınmalıdır. Kesinlikle dar kıyafetlerden ve baskı uygulayabilecek iç çamaşırlarından kaçınmak zaruri önem taşır.
Yüksek ateş düşmüyor, kızarıklıklar geçmiyor, sütten kan geliyor ve en önemlisi 10 ile 24 saat içerisinde kendinizi rahatlamış hissetmediğiniz de zamanlar da doktora başvurup emzirmenize mani olmayacak ilaç tedavisine başlamanız gerekmektedir. Doğumdan sonra ki en önemli evre olan emzirme, bebek sağlığı kadar anne sağlığı için de önem teşkil ettiği için kanalların tıkalı olmamasına ve bu işlemi gerektiği şekilde yaptığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Fiziksel bir rahatsızlık olduğu için mastit ve kanal tıkanıklığında geçiştirme, kendiliğinden düzelme beklenmemelidir. Bebeğinizin daha iyi ve daha verimli bir şekilde besin zincirini tamamlamanız için anne sütü ne kadar önemli ise annenin de kendi sütünü randımanlı bir şekilde bebeğe vermesi o kadar önemlidir. İlk altı ay anne sütünden başka su dahil hiç bir besin bebeğe verilmediği göz önüne alındığında bu hastalığın emzirmeyi ne kadar olumsuz bir seviyede etkilediğini unutmamamız gerekir. Mastit ve kanal tıkanıklığı durumunda annenin gerekli olan yatak istirahatından fazlasına ihtiyacı vardır ve ona yardımcı olan insanların anne bebeği emzirir iken memeye masaj yapması önemlidir. Çünkü bu durum memenin yumuşayıp süt boşalımını kolaylaştıracaktır.
Emzirme işlemi sırasında farklı pozisyonlarda emzirme yapılabilir. Bu durum süt boşalımını sağlamak ile beraber en az acı duyulan emzirme yöntemini de ortaya çıkaracaktır. Her şart altında anne sütünü emzirmeli ve boşaltılmasını sağlamalıdır. Bu durum annenin rahatlamasına ve mastit ve kanal tıkanıklığının azalıp kanalların açılmasına yardımcı olacaktır. Meme başı da bu durumlarda önemlidir. Biraz o konuya da değinelim. Mesela ıslak meme ucu hem iltihap ihtimalini arttırır hem de bebeğin rahat beslenmesin engeller. Bu yüzden meme ucu emzirme sırasında mutlaka kuru tutulmalıdır.
Mastit ve kanal tıkanıklığı tedavisi esnasında sıcak havlu masajı ne kadar önemliyse kanalların tıkanması için emzirme sonrası buz torbalarıyla memeyi rahatlatmak da o kadar önemlidir. Unutulmamalıdır ki mastit ve kanal tıkanıklığı olmanın en önemli ve en acı verici belirtisi emzirme kanalının tıkanıklığıdır. Emzirme kanalının tıkalı olması basit ama çok acılı bir rahatsızlıktır. Bebeğinizin sağlığı için rutin dinlenmelerinizi emzirmelerinizi düzenli olarak yapmayı ihmal etmemek gerekiyor. Bebekler için anne sütü anne sütü için de anne sağlığı çok önemlidir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu