kadın işçilere emzirme izni

kadın işçilere emzirme izni
Anne sütü çok önemli bir besin kaynağıdır. Bebek için olduğu kadar emziren anneler için de oldukça önem taşımaktadır. Anneler bebeklerine süt verir iken bebek ile aralarında belli bir temas gerçekleşir ve bu temas bebeğin annesini benimseyip anne ile arasındaki ilişkiyi güçlendirmektedir. Bunlar göz önüne alınarak anne sütünün önemi de göz ardı edilmemelidir. Çalışan anneler için emzirme saatleri es geçilmemelidir.
Günümüzde sistemin kötü olması ve çocuğu olan kadınların da geçimini sağlamak için çalışmak zorunda olması kaçınılmaz olmuştur. Bu durum da anne ve bebek arasındaki bağlar da kopmaya yakın hale gelmiştir. Çalışan anneler, bebeklerini gün içinde hiç göremez iken gün sonunda ise uyudukları için hiç bir bağ neredeyse kalmamaktadır. Bu durumun önüne geçmek mümkün olabilmiştir. Günümüz siyasetin de bazı kanunlar da yararlı olabilmektedir. Bu kanunların en önemlisi ise kadın ve anne olan işçilerin emzirme izninin olmasıdır. Anne ve bebeğin arasındaki bağ için gerekli olan bu izin günümüzde bulunmaktadır. Bu izin bir çok anneyi rahatlatmış hatta çok mutlu etmiştir.
Anne sütü, tüm bebekler için oldukça önemli olan besindir. Tüm bebeklerin bu besine gelişmeleri açısından ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç belli bir yaşa kadar devam etmektedir. Anne sütü, bebeğin gelişimini tamamlaması ve vücudunun gelişmesi için en çok gerekli olan şeydir ve başka hiç bir şey anne sütünün yerini alamaz. Anne sütü, bebek için anne ile arasındaki bağı güçlendirme de de oldukça önem taşımaktadır. Kadın işçilere emzirme izni verilmesi en çok da anne ve bebek arasındaki beğın güçlenmesi açısından önemlidir. Kadın işçiler, çalıştıkları süre boyunca çocukları ile bağları neredeyse yok olmaktadır. Fakat bir de çalışmak zorunda olduklarını göz önüne koyar isek bu durum çok da olumlu olmamaktadır.

Anne sütünün bir bebek için en ideal ve en etkili beslenme kaynağı olduğu şüphe götürmeyen bir gerçektir ve düzenli olarak bebeklerin anne sütüyle beslenmeleri gelişimlerinde büyük rol oynar. Peki işçi bir annenin mesai saatleri içinde bebeğini emzirmesi mümkün müdür? Cevap tabi ki evet tüm dünya da olduğu gibi bizim ülkemiz de de otoriteler anne sütünün ehemmiyetini dikkate almışlar ve gerekli yasaları çıkarmışlardır. Peki nedir bu yasalar biraz onlardan bahsedelim. 4857 Sayılı İş Kanunu 74. Maddesine göre çalışan bir annenin günde en fazla 1,5 saat bebeğini emzirme izni bulunmaktadır . Buna uygun düzenlemeler iş veren kurumun uyması gereken yaptırımlardır. Mesela bebeğin beslenmesi için gerekli olan 1,5 saatlik süre mesai saati olarak hesaplanır. Çalışan kadınların bu 1,5 saati kendi isteklerine göre düzenleme hakları vardır. Emzireceği yer ya iş yerinde belirlenen alan da ya da iş yerinin en fazla 250 metre uzağında bulunan anne bebek odalarında gerçekleşir. Bu odaların iş yeri tarafından yasa gereği yaptırılmaları mecburidir. Yaşı,medeni durumu önem arz etmeden her çalışan annenin bir yaşından küçük bebeklerini günde kendi belirledikleri 1,5 saat içinde emzirmeleri kendilerine verilen yasal haklarıdır. Çalışan annenin çocuğunu nerde ve hangi saat dilimleri arasında emzireceğini iş verenine yazılı bir belge halinde sunması ve iş vereninin sürelere uygunluk belgesi alması gerekmektedir. Yani her iki tarafın eşit miktarda zarar görmeyeceği bir ortam içinde bebeğin beslenme süreleri ayarlanmalıdır. İş verenin emzirme ( süt ) iznini kabul etmeme, işleme sokmama hakkı yoktur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ise gerekli yaptırımlar iş hukuku çerçevesinde ya işverene ve bağlı olduğu kuruma uygulanır. Aynı zamanda annenin de bu hakkından vazgeçme ihtimali yoktur. Yani iş hukuku; anneyi, işvereni ve bebeği aynı anda haklarını korumaya uygun düzenlenmiştir.
Emziren annelerin vardiyalı çalışma sistemlerinde doğum izninin bitip emzirme izninin başladığı andan itibaren ilk 6 ay gece vardiyasın da çalışmaları yasaktır ve günde emzirilen 1,5 saat dahil olmak üzere toplam 7 , 5 – 8 saatten fazla çalışmaları yasaktır. Emzirme izni bebeğin bir yaşına gelmesiyle son bulur ama gerekli doktor kontrolleri ve sağlık raporlarıyla beraber süre uzaltılabilir. Emzirme izni işverenin sunduğu bir lütuf veya jest değil kanun hükmünde yasal haktır ve bu kanundaki amaç, bebeğin beslenmesini ve annenin mesai saatleri içerisinde de bebeğinin besin alma ihtiyacını karşılamasını sağlamaktadır.
Hiç bir iş , kurum ve zaruri ihtiyaçlar kanun karşısında bebeklerin beslenme ihtiyaçlarından önemli değildir. Çevreniz de çalışan işçi anneler bulunuyor ise ve bu haklarından habersiz iseler onları uyarmak bir vatandaşlık görevidir.
Sonuç olarak baktığımızda ise anne ve bebeğin arasındaki bağın bu zamanlar içerisinde biraz daha artması sağlanmış ve bu durum çok iyi olmuştur. Annelerin çocuklarını emzirme hakları vardır ve bu durum kanunlar açısından da onaylanmıştır. Tüm annelerin bu duruma dikkat etmesi gerekir. Anne sütünün önemini unutmamalı ve bu kanunu kullanmaları gerekir. Hem anne hem de bebek açısından oldukça önemli olan bu durum es geçilmemelidir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu