ilk anne sütü

ilk anne sütü
Halk arasında ağız sütü diye de bilinen kolostrum denilen ‘ilk anne sütü’, doğumun birinci günü tüm memelilerde süt bezlerinden salgılanan sıvıdır. Konsantre gibi görünen ancak yoğunluğu az olan besleyici bu sıvı yenidoğan bebeklerin küçük sindirim sistemlerini rahatsız etmeyecek yapıdadır. Ayrıca mekonyum denilen yani bebeğin ilk kakasını yapabilmesi için de kolostrum laksatif etkidedir. Doğumdan sonraki ilk yarım saat içerisinde bebeğin emzirilmesi sadece süt gelmesini aktifleştirmediği gibi bebeğin ilk kakasını yapabilmesini de sağlar. Az gibi görünen ancak tek damlası dahi etkili ve değerli olan ilk süt, bebeğin küçük midesine yetebilmektedir. Bu yüzden süt az geliyor gibi bir yanılgıya kapılarak bebeğe mama verilmemelidir. Bebek istedikçe ve sıkça emzirme durumunda süt üretimi artarak, miktar artmaya da başlayacaktır.
İlk anne sütü yani kolostrum içerisinde proteinler, A vitamini, sodyum klorid, karbonhidratlar, yağlar ve potasyumun yanı sıra biyoaktif bileşenler olan büyüme faktörleri ve anti-mikrobiyal faktörler de bulunur. Özellikle biyoaktif bileşenler bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişiminde etkili rol oynar. Büyüme faktörü bebeğin gelişiminde etkili olduğu gibi sindirim sistemini desteklemede ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmede de etkilidir. Ayrıca ilk anne sütünde bunların yanı sıra antikorlar da bulunur ki bu da bebeği enfeksiyonlara karşı korumada aşı etkisindedir. Anne sütündeki antikorlar yani beyaz kan hücreleri bebeği ilk günlerde hastalıklara ve zararlı bakterilere karşı korumada önemli olduğu için ilk anne sütü olan kolostrum, mamadan kat kat değerlidir.
Bebeğin ilk kakası yani mekonyum, bilirubin denilen bir madde içerir. Bu maddeyi idrar veya dışkı ile atamayan bebekler sarılığa yakalanabilir. Bu yüzden sarılığa yakalanma riskini ortadan kaldırabilmek için bebeği sık sık emzirmek gerekir. Kolostrumun laksatif etkisi mekonyumu ve dolayısıyla bilirubini vücuttan atmada yardımcı olacaktır. Bebeklerin doğduğu ilk günler çok fazla kaka yapması ve bez değişikliğinin sebebi de kolostrumla birlikte atılan mekonyumdur. Yani bebeğin fazla kaka yapması ve sık bez değiştirmesi sağlıklı olmasının bir göstergesi sayılabilir. Ayrıca kolostrum yenidoğan için kolay sindirebileceği yapıda ve besleyici özellikte bir besindir. Şeker ve yağ içeriği az, protein bakımından zengin olan ilk anne sütü bebeğin mamaya göre daha kolay sindirebileceği yapıdadır. Üstelik kolostrum bebeğin bağırsaklarındaki yararlı bakterileri artırmaya yardımcı olacağı için de sindirim sistemini destekleyecektir.
Emzirmenin bebeğe faydası olduğu kadar anneye de pek çok faydası bulunmakla birlikte özellikle erken doğan bebeklerde anne sütü ile beslenme oldukça önemlidir. Erken doğan bebekler için ağız sütü yani kolostrum daha farklı yapıdadır. Erken doğan bebeklerin normal doğan bebek boyutlarına ulaşabilmesi için kolostrumdan mutlaka faydalanması gerekir. Antikor ve protein deposu olan, bebeğin ilk aşısı sayılan kolostrum yani anne sütü, prematüre bebeklerin çok çabuk büyümesinde etkilidir. Doğumdan hemen sonra bebeğin emzirilmesi, anne ve bebek arasındaki duygusal bağın kurulmasında ve güven duygusunun oluşmasında etkili olacaktır. Kolostrum yani ilk anne sütünden bebeğin en üst seviyede yararlanabilmesi için annenin, bebeği her iki memeden de emzirmesi gerekir. Sürekli aynı memeden emzirme, diğer memenin süt salgılamasını durduracağı için körelmesine sebep olacaktır. Tek damlası dahi çok kıymetli olduğu bilinen ilk sütün her iki memeden de alınması önemlidir. İlk anne sütü olan kolostrum sarımsı bir yapıda olup, sonraki günler sütün kalitesi artacağı için sütün rengi normal rengi olan mavimsi beyaza dönecektir. Annenin dengeli, düzenli ve iyi beslenmesi ile birlikte sütünün kalitesi de artacaktır.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu