ikiz çocuk emzirme

ikiz çocuk emzirme
İkiz veya çoğul bebek anneleri, bebeklerine sütün yetip yetmeyeceğini düşünerek endişeye kapılır. Ancak ikiz veya çoğul bebeklerde anne sütü ile uzun süre beslemek mümkün olabilmektedir. Annenin aklına takılan bir diğer konuda bebeklerini nasıl emzireceğidir. Doğumdan hemen sonra bebeğin emmesi, anne sütü yapımını tetiklemede etkili olacaktır. Artık günümüzde hastanelerdeki hemşireler de emzirme konusunda annelere yardımcı olmaktadır. İkiz bebekli annelerin nasıl emzireceği ve emzirme pozisyonları ile ilgili bilgileri hemşireler doğum öncesi ve sonrasında anneyle paylaşmaktadır.
İlk emzirme özellikle yeni anne olanlar için zor olsa da sonraki emzirmelerde anne, bebeğine alışacağı için kendine uygun emzirme pozisyonunu da belirleyecektir. Uygun emzirme pozisyonu ve bebeğin memeyi doğru kavraması bebeğin doyması için önemli noktalardır. Uygun emzirme pozisyonunu bulan anne de emzirme süresince rahat edecektir. Emzirme uzun süreli bir olay olduğu için özellikle ikiz bebekli annelerin evde emzirirken rahat edebileceği bir ortam yaratması gerekir. Emzirirken oturup rahat edebileceği, emzirme sonrasında bebeğin gazını çıkarabileceği, sırtı destekleyen, rahat ve sallanabilir emzirme koltukları kullanılabilir. Emzirme pozisyonlarına göz atacak olursak; sırayla veya aynı anda emzirmeye uygun şekilleri inceleyebilirsiniz.

1-Sırayla emzirme: Bu teknik özellikle ilk zamanlarda anne emzirmeye alışana kadar kullanabileceği bir tekniktir. İkiz ve çoğul gebeliklerde genellikle sezaryen doğum yapılacağı için ilk zamanlar sırayla emzirme tekniği kullanılabilir. Ayrıca bebekler erken doğabileceği için emme refleksi tam gelişmemiş olacaktır. Memeyi kavraması ve sütü çekmesi yetersiz olacağı için anne bebeklerini sık sık emzirme ihtiyacı duyacaktır. Ayrıca sırayla emzirme tekniği dışarıda da kullanılabilecek bir tekniktir. Dışarıda emzirmek için anne emzirme önlüğü veya temiz şal gibi pamuklu örtü de kullanabilir. Sırayla emzirmede klasik emzirme, baş önde ayak arkada ve anne yatar pozisyonda emzirme pozisyonları tercih edilebilir. Bebek meme ucunu kavramada zorlanıyorsa baş önde ayak arkada emzirme pozisyonu idealdir. Anne yatar pozisyonda emzirme tekniği ise prematüre bebeklerin ilk zamanlarında önerilmez.
2-Aynı anda emzirme: İlk zamanlar sırayla emzirme kullanılsa da ilerleyen günlerde anne emzirirken yorulacağı için aynı anda emzirmeye geçecektir. Aynı anda emzirme için kullanışı pratik olan ve annenin kucağına kolayca yerleşen emzirme yastığı tercih edilebilir. Bu yastık sayesinde annenin elleri boşta kalacağı için bebeklerini okşayarak, dokunarak onlarla tensel temasta bulunma fırsatı yakalayacaktır. Emzirme yastığının olmadığı durumlarda, aynı anda emzirmek isterseniz futbol pozisyonundan yararlanabilirsiniz. Yere bağdaş pozisyonunda oturup, sırtınızı ve diz altlarınızı yastıklarla destekledikten sonra dizlerinizin üzerine yastık yerleştirerek, bebeklerin başı göğse ayakları sırtınıza gelecek şekilde yerleştirin. Ellerinizle bebeklerin başlarını sabitleyebilirsiniz.
Emzirme sonrasında ise her bebekte olduğu gibi ikiz bebeklerde de sırtını sıvazlayarak gazını çıkarmanız gerekecektir. Bunun için bebeğin karnı omzunuza gelecek şekilde yatırıp, sırtına pıt pıt diye nazikçe vurmanız yeterli olacaktır. Eğer bebekleri emzirirken sırayla emzirme yöntemini kullanıyorsanız bebeğin gazını çıkarması için birinden yardım istemelisiniz. Aynı anda emzirme yönteminden sonra ise bebeklerin karnı dizinize gelecek şekilde yatırıp gazlarını çıkarabilirsiniz.
Anne sütü kolay sindirildiği için bebekler kısa süre içinde tekrar acıkacaktır. Bu yüzden bebekler uyuduğunda annenin de dinlenmesi süt üretimine fayda sağlayacaktır. Emzirme sonrasında ise annenin göğüs bakımını yapması önerilir. Bunun için temiz, pamuklu, ılık ve ıslak bez kullanılabilir. Eğer doktorun verdiği göğüs ucu bakım kremi varsa bu sürüldükten sonra göğüs pedi kullanılabilir. Ayrıca dışarıda rahat emzirme için emzirme sütyeni tercih edebilirsiniz. İkiz bebek anneleri için doğum sonrası evde rahat emzirmeleri için de yumuşak, pamuklu, önden düğmeli veya v yakalı gecelik ya da pijama tercih edilebilir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu