hassas göğüslerde emzirme

hassas göğüslerde emzirme
Anne sütü bebek açısından oldukça önem taşıyan bir besin kaynağıdır. Bebek, anne sütünden başka ilk aylarda hiç bir şey yememelidir. İlk doğduğu andan itibaren yaklaşık 6 ay ile 1 yıl kadar sadece anne sütü ile beslenmeli ve su dahi içmemelidir. İlk 6 ay sonrası ya da 1 yıl sonrasında ise katı yiyeceklere başlamalı ve yavaş yavaş emzirme sürecini sonlandırmalıdır. Böylelikle hem bebek hem de anne daha sağlıklı olacaktır. Anne sütü bebek açısından önemli olduğu gibi anne açısından da oldukça önemlidir. Anne açısından önemi çok büyüktür. Öncelikle annenin psikolojik olarak rahatlamasını sağlar. Daha sonra ise bebek ile arasındaki bağı güçlendirdiği için anne daha huzurlu olur. Bunun haricinde doğum sonrası olan ağrıları da diner. Çünkü emzirme esnasında salgılanan hormonlar, bebek emdikçe daha da fazla salgılanır. Böylelikle iyileşme de hızlanır. Bunun yanı sıra fizyolojik olarak her emzirme esnasında kalori yakımı da sağlanır.
Bazı annelerin emzirme sorunları vardır. Bu sorunların yarısından çoğu çözülebilecek sorunlardır. Bunların başında emzirme sırasında yaşanan srunlar gelmektedir. Hassas göğüsler de bu sorunlardan bir tanesidir. Hassas göğüsler, çoğu annenin sorunudur. Hassas göğüsler ile emzirmek de tam bir kabus halini alabilmektedir. Ancak günümüz teknolojisinde o kadar çok ürün var ki bu da bir sorun olmaktan çıkabiliyor. Özellikle meme uçları için harika ürünler ortaya çıkabilmektedir. Hassas göğüsleriniz ile bebeğinizi emzirmek ve hatta çoğu zaman meme uçlarınızda oluşan yaralar tam bir korkulu rüyanız olabilmektedir. Göğüs uçlarınızın hassaslığı ile bu durumu stres haline getirebilir ve etrafınızdaki insanlara karşı olumsuz tepkiler verebilirsiniz. Bunun yerine meme ucu başlığı alabilir ya da memeniz için krem ya da losyon gibi ürünler kullanabilirsiniz. Böylelikle daha rahat emzirme gerçekleştirebilirsiniz.
Anneler bazı konularda çok hassas olabiliyor. Fakat cildiniz, vücudunuz da her şey de hassas ise göğüslerinizin de hassaslığı gayet normal karşılanabilir. Bu durumda olan çok anne bulunmaktadır. Fakat bu durumun çözümü de vardır. Öncelikle kelebek uçlar denilen aleti alabilir ya da onun yanı sıra kalkan alabilirsiniz. Bunun haricinde ise pompa kullanabilirsiniz. Eğer bebeğiniz sürekli emiyor ve bu durum size çile gibi geliyor ise kesinlikle pompa almalısınız. Fakat bu durumun kötü sonucu olarak bebeğiniz ile temas halinde olmamanızdan kaynaklanan ne kadar yiyeceğini ya da doyduğunu anlamanız biraz zaman alabilir. Bu konuda dikkatli olmalı ve bebeğiniz ile temas halinde olmalısınız.

Özellikle hassas göğüslere sahip anneler için termopedler üretilmiştir. Bu termopedler gayet işe yarayabilmektedir. Bu termopedler, sıcak ve soğuk olarak ayarlanabilir özelliğe sahiptir. Bebeğiniz emmeye yakın sıcak olarak kullanabilir ve sütün akışını hızlandırabilirsiniz. Böylelikle acınız da biraz olsun hafifleyebilir. Bunun sonrasında ise soğuk olarak kullanıp göğsünüzü rahatlatabilirsiniz. Bunların yanı sıra göğsünüze uygulayacağınız sıcak duş ya da soğuk duş da gayet işe yarayan yöntemlerdir. Sıcak havlu, sıcak bezler ya da göğüs banyosu gibi çözümler de işe yarayan yöntemler arasındadır. Bu yöntemleri kullanır iken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da bulunmaktadır. Bu noktaların en önemlisi ise tıkanıklık ve mastittir. Kanal tıkanıklığı ya da mastit, doğumdan sonraki emzirme evresinde her annenin başına gelebilecek meme sertleşmesi, memenin tam boşaltılmamasından kaynaklanan meme uçlarında yara ve benzeri enfeksiyonlardır. Genellikle annenin bebeğini yanlış tutması, bebeğin burnundan gelen akıntılar ve stres, meme kanallarının tıkanmasına neden olabilmektedir. Bu tarz semptomlarda emzirme hem anne hem de bebek sağlığı açısından çok önemlidir. Ancak bu durum termoped, sıcak havlu ya da meme banyosu kullanan annelerde de görülmektedir. Memeyi rahatlatmak için kullandığınız sıcak havlu, termoped gibi eşyalar, sütün boşalmasına da yol açabilir. O yüzden eğer bu eşyaları kullanıyor iseniz bu duruma da dikkat etmeniz gerekir.
Sonuç olarak baktığımızda ise hassas göğüslere sahip olan annenin bebeğini emzirmesi çok güçleşebilir. Bu durumda olan anneler, bazı çözümler de aramalıdır. Sürekli ağrı, yanma ya da enfeksiyon yaşayan anneler doktora başvurmalı ve gereken tedaviyi uygulamalıdır. Gerektiği zamanlarda ilaç da kullanmalıdır. Çünkü bir annenin bebeğiniz emzirmesi kadar önemli bir durum yoktur. Bebek, anne sütüne muhtaç halde doğmaktadır. Bu durumu göz önünde bulundurmalı ve ona göre davranılmalıdır. Anne sütü bebek açısından çok önemlidir ve anne de bebeğini tabii ki emzirmek ister fakat bu durum bazı anneler de kabus halini alabilmektedir. Çözümler arasından size en uygun olanı seçmeli ve ona göre uygulamalısınız. Eğer hassas göğsünüz enfeksiyon kapıyor ise bebeğinizi emzirmeniz zaten yanlış bir harekettir. Bu durumda bebeği emzirmemeli hatta memenize yaklaştırmamalısınız. Bebeğinizin de enfeksiyon kapma riskini göz ardı etmemelisiniz. Buna göre hareket etmeli ve gerekli önlemleri almalısınız. Bebeğinizin sağlığı her şeyden önemli olmalıdır. Çünkü bebeğiniz kendini koruyacak durumda değildir. Onun için ilaç niteliğinde olan tek şey ise anne sütüdür.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu