göğüsler emzirmeden etkilenir mi

göğüsler emzirmeden etkilenir mi
Anne sütü oldukça önemlidir. Hem anne hem de bebek açısından emzirmek çok faydalıdır. Emziren anneler için göğüs kanseri riski azalmaktadır. Böylelikle emzirmenin hastalıklara karşı da direnç olduğunu söyleyebiliriz.
Çoğu anne, emzirmeyi istemez. Böyle durumların vücudu bozacağını düşünebilir. Özellikle göğüslerin emzirmeden kaynaklı olumsuz etkileri olduğunu düşünür. Fakat bu kısmen yanlış bir bilgidir. Emzirme kaynaklı göğüsler bazı etkiler de bırakabilir.
Çocuk sahibi olunması ve hamilelik döneminde bazı değişiklikler ortaya çıkabilir. Ancak bu konuda emzirme dışarıda kalır. Hamilelik döneminde bazı etkilenmeler olabilir. Vücudunuz değişime uğrayabilir. Bazı hormonlarınız arttığı için vücudunuzda da bazı değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Bu değişikliklerin en önemlisi ise bazı kilo problemlerinin olabilmesidir. Kilo alan anne adayları için yürüyüşün etkisi de büyüktür. Böylelikle spor yaparak, bazı hareket aktivitelerinizi canlandırarak bu sorundan da kurtulmuş olursunuz. Hamilelik dönemi boyunca anneler, hormonların etkisi ile psikolojik olarak çökme yaşayabilir. Bu durumun önüne geçmek için ise spor yapmak şarttır. Böylelikle sarkma, kilo sorunu gibi sorunların yanı sıra psikolojik açıdan da sağlıklı hissedebilirsiniz.
Çocuk sahibi olan insanlar, genelde emzirmenin göğüsleri etkileyeceğinden korkar ve bu konuda da çekinirler. Ancak bu durum olumsuz bir durum değildir. Göğüsler, emzirmeden sadece olumlu olarak etkilenirler. Tabii ki bu durum sağlıklı bir hamilelik geçirip spor yapan anneler için geçerlidir. Bunun dışında kalan anneler de ise bir çok sorun gözlemlenebilir. İlk başlarda kilo alımı başlar. Daha sonra ise psikolojik olarak kendini beğenmeme, insanların bakışlarını yanlış anlama gibi psikolojik olarak çökebilir. Böyle durumların önüne geçmek için en azından günlük olarak yürüyüş yapmanız gerekir.

Bütün bunların haricinde anne eğer ki geçmişte bir rahatsızlık geçirdi ise bu durum söz konusudur. Özellikle geçmişinde obez hastalığı geçiren anneler için bu durum önemlidir. Obez hastalığı geçiren anneler geleceklerine de dikkat etmek zorundadır. Özellikle de anne olacağı zamanı es geçmemelidir. Anne olacağını öğrendiği ilk anda doktora başvurup nasıl besleneceği konusunda bilgi almalıdır. Böylelikle daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirecektir.
Hamilelik döneminde fizyolojik değişiklikler kaçınılmazdır. Çünkü içinizde büyüyen bir insan bulunmaktadır. Bu durumda fiziki olarak değişiminiz kaçınılmazdır. Bebeğiniz büyüdükçe sizin de kilo almanız kaçınılmazdır.
Göğüs dokuları, hamilelik döneminde belli bir kaç değişiklik göstermektedir. Ancak bu değişiklikler süt vereceği için oluşan değişikliklerdir. Bu değişikliklerin içerisinde olumsuz bir değişiklik bulunmamaktadır.
Anne sütü bir bebek için her şeydir. İlk doğduğu andan itibaren ilk yarım saat ve 1 saat içerisinde emzirme süreci başlamalıdır. Bu süreç içerisinde bebek, gelişimini tamamlar ve organları, vücut yapısı ona göre şekillenir. Emziren annelerin etkilendiği noktalar ise birden fazladır. En çok olumlu etki psikolojik anlamda olmaktadır. Bebeği ilk emzirmeye başladığınızda aranızdaki bağı hisseder ve olumsuz olan bütün düşünceler kafanızdan gider. Bu ilişki her emzirme esnasında devam eder ve bu durum gittikçe de artar.
Emzirmenin bebeğe olduğu kadar anneye de faydası vardır. Öncelikle anne her emzirme sırasında belli hormonsal salgı üretir. Bu salgı anneyi göğüs kanseri riskinden korumaktadır. Bu durum yaklaşık olarak her emzirmede salgıladığından emziren annelerin emzirmeyen annelere göre göğüs kanserine yakalanma oranı daha düşük olarak tespit edilmiştir. Bunun haricinde ise emzirme, emzirme sürecinde olan annenin iyileşmesi bakımından da olumlu bir etki sağlar. Emzirdiği andan itibaren salgılanan bazı maddeler, annenin iyileşmesini hızlandırır. Bu konuda bir de emzirir iken gebe kalma konusu girebilir. Emzirme süreci içerisinde annenin gebe kalma potansiyeli düşmektedir. Tam olarak gebe kalma potansiyeli yok olmasa da emzirme sürecinde gebe kalma olasılığı düşmektedir.
Bunların arasında en önemli etki psikolojik etkidir. Hem anneye hem de bebeğe iyi gelen emzirme süreci göz ardı edilmemelidir. Emzirme süreci içerisinde göğüsler zarar görmez ve olumsuz olarak etkilenmez. Bu yanlış bilgiyi kafanızdan atmalı ve ona göre bebeğinizi emzirmelisiniz. Bebeğinizin en çok size ve anne sütüne ihtiyacı olduğu dönemde bu yanlış bilgi yüzünden bebeğinizi emzirmemeyi düşünmemelisiniz. Bu durumda bebeğiniz daha sağlıklı olacaktır. Emzirmeyen anneler ise bu bağı hiç bir zaman bilemeyecek ve bebekleri emziren annelere göre annesinden daha uzak büyüyecektir.
Sonuç olarak baktığımızda ise emzirme süreci boyunca göğüsler tabii ki etkilenecektir. Fakat bu etkilenme başka sebepler haricinde emzirmeden kaynaklanmayacaktır. Emzirme dönemi boyunca göğüsler de sarkma ya da kırışıklık olmaz. Emzirme dönemi öncesi ya da daha önce yaşamış olduğunuz bir rahatsızlığınız buna etki edebilir fakat emzirme etki etmez.
Önemli olan nokta ise emzirme döneminde göğüslerin olumsuz etkileneceği bilgisi yanlıştır. Bu konuda insanlar bilinçlendirilmeli ve sırf bu yüzden emzirmek istemeyen anneler bilgi sahibi olmalıdır. Anne sütü bir bebek için oldukça önemidir. Bunu unutmamalı ve bebeğinizi gerekli olan zamana kadar emzirmeyi ihmal etmemelisiniz. Çünkü bebeğiniz size muhtaç olarak doğar.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu