Gebelik sırasında emzirme

gebelik sırasında emzirme
Gebelik dönemi oldukça önemli bir dönemdir. Bu dönemde her şeye dikkat etmek gerekir. Gebelik dönemi boyunca hormonlar normal düzeyden daha yukarıda olduğu için bazı değişiklikler gözlenebilir. Gebelik dönemi boyunca hormonlar değiştiğinden cinsellik hormonu da yüksek olabilir. Gebelik dönemi sonrasında hamile kalma olasılığınız daha yüksek olabilmektedir. Gebelik dönemi sonrası bir çocuğu emzirir iken diğer çocuğunuza hamile kalabilirsiniz. Bu durum çok görülen bir durumdur. Bazı şeylere dikkat etmeniz dışında başka bir sakıncası yoktur. Aslında gebelik döneminde emzirmek bazı durumlar da da sakıncalı olabilmektedir. Emzirme dönemi, gebe kaldı iseniz emzirmeye devam etmek, gayet doğal karşılanabilir. Çünkü emzirme döneminde olan bebeğin de anne sütüne çok ihtiyacı vardır. Bazı konulara dikkat edildiği taktirde emzirme dönemini devam ettirebilirsiniz.
Çoğu anne gebelik dönemi bittiğinde tekrar gebe kalmayı belli bir süre düşünmez. Çünkü öncelikle ilk bebeğini büyütmeye odaklanır. Kafasındaki soru işaretlerini karşılamaya çalışır. Böyle durumlarda bir de bu konuyu şu açıdan düşünmek gerekir. Hormonsal değişiklikler de bu konuda önemli bir faktördür. Gebelik dönemi boyunca hormonsal değişiklikler çok fazla değişebilir. Gebelik dönemi bitince de hem eşiniz hem de siz cinsel istek duyabilirsiniz. Bu gayet normaldir. Fakat eğer ki yeni bir gebelik dönemi istemiyor isaniz kesinlikle korunmanız gerekir. Yoksa küçük bile olsa hamile kalma şansınız bulunmaktadır. Bu yüzden öncelikle doktorunuza danışmalı ve ona göre eğer korunacak iseniz bir ilaç almalısınız. Bu ilaç ne bebeğe ne de size zarar vermemelidir. Unutmamalısınız ki anne sütünüzü yediğiniz ve içtiğiniz her şey etkilemektedir. Bu dönemlerde yapılan en büyük yanlış ise etraftaki insanların ilaç önermesi ve bu ilaçları kullanmak olacaktır. Kesinlikle böyle bir yanlış yapmamalısınız. Bebeğinizin alerjisi olabilir ve sütünüzü etkileyebilir. Böylelikle sütünüz bile kesilebilir.

Gebelik dönemi boyunca hamile kalmak istiyor iseniz bu durum da gayet normal karşılanabilir. Bu durumda ise iki bebeğinize de dikkat etmeniz gerekmektedir. İkisine de dikkat etmek için öncelikle kendinize de dikkat etmeniz gerekir. Gebelik döneminde emzirme konusunda bazı şeylere dikkat ederek gayet sağlıklı ikinci gebelik ve emzirme dönemi geçirebilirsiniz. İlk olarak iyi beslenmeli ve gerekli olan vitaminleri almalısınız. Böylelikle hem karnınızdaki bebeğinize hem de süt verdiğiniz bebeğe çok yararlı olabilirsiniz. Daha fazla kalori alımı gerekir. Hem hamilelik dönemi hem de emzirme döneminin ikisini yaşadığınız için çok fazla kaloriye ihtiyacınız olacaktır. Bu kalori genel olarak 650 – 700 kalori olabilir. Bebeğinizi emzirmek, size ve bebeğinize iyi gelen bir durumdur. Fakat kendinizi kötü de hissedebilirsiniz. Önceki hamilelik döneminizi hatırlayın. O dönemler de de belli değişiklikler olduğunu anımsayın. Böylelikle durumunuzu kendiniz de anlayacaksınız. Emzirir iken eğer kötü hissederseniz kendi sütünüzü sağıp bebeğinize öyle vermeyi deneyin. Belli bir dönem sonrası bu durumunuz geçecektir. Hamilelik döneminin olmazsa olmazı olan yorulmamak bu durumda oldukça önem taşımaktadır. Kendinizi yormamalı ve emzirme pozisyonlarınıza da dikkat etmeniz gerekir. Hamilelik döneminde olduğunuzu unutmamalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Her zaman en rahat pozisyonu seçmelisiniz. Gebelik dönemi boyunca emzirme döneminde olmanız dikkate alındığında rahatlığınız en önemlisidir. Rahat olmalısınız. Rahat hareketler etmelisiniz. Ona göre pozisyonlarda uyumalı, ona göre pozisyonlarda emzirme işlemini tamamlamalısınız. Bu konuda dikkatli olmanız her şeyden önemlidir. Bebeğinizin de huzursuz olmaması gerekir. Bebeklerinizin huzursuz olmaması için ise sizin her şeyinize dikkat etmeniz gerekir. Emzirir iken bebeğiniz ile temas kurmaya özen göstermelisiniz. Göz teması bu konuda oldukça önemlidir. Göz teması bebeğiniz ile aranızdaki bağı sağlamlaştıracaktır.
Sonuç olarak baktığımız da ise emzirme döneminde hamile kalabilirsiniz. Dikkat etmek, korunmak ya da lohusa dönemine güvenmek yanlış bilgidir. Böyle durumlarda doktorunuza başvurmalı ve korunmak istiyor iseniz bunu dile getirmeli ve ona uygun ilaç istemelisiniz. Eğer ki yeni bir bebek istiyor iseniz de bu durumun sakıncası yoktur.
Bazı şeylere dikkat etmek ile beraber emzirme döneminde hamilelik dönemine girebilirsiniz. Böyle bir dönemde ise hamile olduğunuzu bazı belirtilerden anlayabilirsiniz. Öncelikle anne sütündeki renk değişimi, bunların başında gelmektedir. Bunun haricinde ise adetin gecikmesi gelmektedir. Göğüslerde hassasiyet de önemli bir belirtidir. Halsizlik, güçsüzlük, hormonsal değişiklikler de önemli belirtiler arasındadır. Sabah bulantısı da önemli belirtiler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra vajinanızda salgı ve bu salgıda artış da gözlemlenebilir. Bu durumda hamile olduğunuzu anlayabilirsiniz. Bütün bunlar için bir test yaptırabilirsiniz. Hamilelik dönemine girmiş iseniz kendinize daha fazla dikkat etmeli ve gerekli olan vitaminleri almalısınız. Böylelikle sağlıklı ikinci bebeğinize de kavuşabilirsiniz. Unutulmaması gereken şey ise kendinize ne kadar dikkat eder iseniz bebeklerinize de o kadar dikkat etmiş olursunuz. Bebekleriniz size muhtaç haldedir. Anne sütü bu bakımdan önem arz etmektedir. Anne sütü için bazı vitaminleri almanız gerekir. Böylelikle anne sütünüz iki bebeğinize de yetecektir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu