gaz sancılarından kurtulmanın yöntemleri

gaz sancılarından kurtulmanın yöntemleri
Gaz sancıları, hemen hemen herkesin yakındığı bir durumdur. Bu durum özellikle de anne ya da bebekler de görülmektedir. Bebekler de genel olarak görülen gaz sancıları, oldukça önemlidir. Bebekler de ki organların tam olarak gelişmediğini ve yetişkinlerde ki gibi sindirim sisteminin tam gelişmediğini de göz önüne alırsak bu durum normaldir. Gaz sancısı çeken bebekler ya mama yedikten sonra ya da anne sütü emdikten sonra ağrı çekmeye başlar. Bu durum da bebek büyüyene kadar devam etmektedir. Bebekler de ki enzim, yetişkinler de ki gibi olmadığı için bebeğin gaz sancısının önüne geçebilecek bazı ipuçları da sizi oldukça rahatlatacaktır.
Öncelikle bebek mümkün olduğu sürece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü, bebeğin tüm vücudu için oldukça önemlidir. Bebeğin organ gelişimi için anne sütü, oldukça yararlıdır. Anne sütü sindirilebilmesi kolay olan bir besin olduğu için bebeğin anne sütünü alması en doğrusu olacaktır. Bunun haricinde bebek, anne sütünü her 2 ya da 3 saatte bir almalıdır. Daha az zaman da alması önce aldığı anne sütü ile karışacağı için bebekte gaza yol açabilmektedir. Bebek, dünya ortamına yavaş yavaş alışacağı için dikkatli ve özverili davranmak gerekir. Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak ortamlara götürülmemeli ve biraz toparlanana kadar ortamı ve ortam ısısı değiştirilmemelidir. Bebeği sürekli giydirip soydurmak yerine ya da dar kıyafetler ile boğmak yerine daha sağlıklı olabilecek şekilde giydirebilirsiniz. En fazla 2 ya da 3 kat giydirmelisiniz. Daha fazlası çocuğu daraltacak ve sancı oluşmasına zemin hazırlayacaktır. Mama hazırlığına da dikkat etmek gerekir. Mama hazırlamak için hijyenik ortamlar gerekir. Her beslenmesinden sonra ise mutlaka gazını çıkartmaya özen göstermelisiniz. Böylelikle daha huzurlu olacaktır. En önemlisi olarak da anne kendine dikkat etmelidir. Emzirdiği dönem içerisinde yedikleri ve içtikleri, anne sütüne etki edeceği için daha dikkatli beslenmeli ve kendisine gaz yapacak ve bebeğe zararlı olacak bir şey tüketmemelidir. Bunun haricinde bebeğin sıvı dengesini de sağlamak önemlidir.

Unutulmamalıdır ki bebeğin rahatı anneye bağlıdır. Bebek, emdikten ya da beslenmesinden hemen sonra ağlıyor ise bu durum gaz sancısına işaret eder. Bu durumu yanlış anlayıp bebeğin doymadığını ve tekrar emmek istediğini anlamak yanlıştır. Bu duruma da oldukça dikkat etmek gerekir. Bebekteki gaz sancısını anlamak da bu nedenle çok önemlidir. Bütün bunlardan önce gaz sancısını anlamak önemlidir. Bebekteki gaz sancısının bazı nedenleri de bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında annenin memesini tam tutamaması gelmektedir.
Bebeğin emme süresi de önemlidir. Emme sırasında hızlı emiyor ise hava da alması ve bu durumun gaz sancısına yol açması da görülen nedenler arasında yer alır. Bebeğin üşümesi de gaz sancısının sebepleri arasındadır. Bu durum da özellikle ayaktan üşütme görülür. Boş biberon emme de bu nedenler arasındadır. Hava emen bebekler, gaz sancısı çekebilirler. Bunların yanı sıra annenin de gaz sancısı çekmesi normaldir. Bu durumda ise annenin de beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Emziren annelerin daha fazla dikkat etmesi şarttır. Emziren anneler, daha çok gaz sancısı yapmayan besinler tüketmelidir. Böylelikle hem anne hem de bebek gaz sancısı çekmeyebilir.
Sonuç olarak baktığımızda bebeğin gaz sancısı çekmesi genel de anneye bağlıdır. Bazı yanlışlar yapılması, bebeğin gaz sancısı çekmesine neden olabilmektedir. Bebeğin gaz sancısı çekmemesi için doğru beslenmesi önemlidir. Eğer bebek, çok fazla sancı ve ağrı çekiyor ise doktora başvurmak da faydalı olacaktır. Böylelikle başka sorunu olup olmadığını da anlayabilirsiniz. Bebek olduğu zamanlar da çok fazla şeye dikkat etmek gerekir. Anne ve baba da yaşam tarzlarını buna göre ayarlamalıdır.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu