gaz çıkarma yöntemleri

Hamilelik döneminde en önemli olan şey bebek ve anne sağlığıdır. Bebek için doğduktan sonra ise en önemlisi anne sütüdür. Anne sütünü doğru bir şekilde ve tam verimli olarak almak, bebek ve bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bebeği emzirir iken bazı şeylere de dikkat etmek gerekir. Bu şeyler özellikle bebeğin anne sütünü alırken dikkat edilmesi gereken şeylerdir. Bebekte oluşan gaz sorunu, bazı sebeplerden de kaynaklanabilir. Mesela, bebeğin anne sütünü doğru emememesi, bebeğin hava emmesine sebep olduğu için bebeğin midesinde gaz oluşur. Bu da daha küçük ve tam gelişmemiş organlarında sindirilmesi zor olan bir şeydir. Sindirmeyi yapabilmesi için biraz daha gelişmesi gerekir. Bu gelişim ise beslenme ile olur. Bu gaz sorununun başka bir nedeni ise anne sütünü emer emmez direkt olarak bebeğin kaldırılmasıdır. Bu oldukça yanlış bir harekettir. Midesine inmesini beklemek ve o sırada gaz çıkarması gerekir. Anne sütünü emer emmez belli bir süreden sonra bebeğin gaz çıkarması gerekir. İkinci bir anne sütü beslenme saatine kadar gaz çıkarmayan bebekler de bazı sancılar oluşabilir.
Bebeklerin gaz çıkarması için bazı yöntemler de vardır. Bu yöntemler ise bebeğin anne sütünü emdikten sonra uygulanmalıdır. Öncelikle ilk yöntem sırtını sıvazlamaktır. Bebeği kucağa alıp sırtını sıvazlamak, bebeğinizi rahatlatacaktır. Bu yöntem de özellikle bir eliniz bebeğinizin sırtında ve kubbe şeklinde olmalı ara da sıvazlayıp ara da ise vurma şeklinde gaz çıkarma yöntemi uygulanabilir. Bu yöntemde özellikle dikkat edilmesi gereken bebeğin omuzda olduğu için nefes alabileceği pozisyonda durmasıdır. Bebeğinizin omuzda olması ve ağzı ve burnu nefes alabilecek şekilde omza koyulması oldukça önemlidir. Bu pozisyonun dışında ise bebeğinizi kucağınızda oturtup sırtı size dönük şekilde oturmasıdır. Bu yöntemde bebek kucakta olmalıdır. Bu yöntem de de diğer yöntem de olduğu gibi sırtı sıvazlanmalıdır. Sırtı sıvazlanan bebek, gaz çıkaracaktır. Bir başka yöntem ise bebeğin kolunuzda olmasıdır. Bebeğinizin yüzü yere bakacak şekilde kucağınıza yatırmalısınız. Bu durumda kolunuz ise başının altında olmalıdır. Böylelikle diğer yöntemler de olduğu gibi yine sırtı sıvazlanmalıdır. Bazı zamanlarda ise karnına masaj yapılabilir. Bu yöntem de gaz çıkarmasında yardımcı olacaktır. En önemlisi bebeğin emme sonrası gaz çıkarmasıdır. Emme sonrası zaman kaybedildiğinde bebek gazı sindirmiş olur ve gaz sancısı çekebilir. Bazı durumlarda ise bazı masajlar ya da yapacağınız hareketler bebeğinizi rahatlatacaktır. Bebeğinizi yatırıp ayaklarından tutabilir ve karnına doğru hafif hareketler ile bastırabilirsiniz. Bu durumda da gaz sancısı çeken bebek, gaz çıkaracaktır. Bir diğer yöntem ise karnını boşaltıyormuşçasına hareketler yapmaktır. Bu yöntem de elinize krem ya da yağ sürmeniz bebeği rahatlatacaktır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise elinizin hafif sıcak olması gerekir ki bebeğiniz rahatlasın. Bebeğinize bazı masajlar yapmak en uygun yöntem olarak bilinmektedir. Böylelikle bebeğiniz daha çok rahatlayabilir.

Bebeğin gaz sorununun olması çok büyük bir problem değildir. Çünkü yaklaşık tüm bebekler de bu durum görülmektedir. Bebeğin gaz sorunu için küçük masajlar yapabilir ve bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz. Fakat dikkat etmelisiniz ki bebeğinizin başka sorunları da olabilir. O yüzden çok fazla sancı durumunda ve çok acı çekmesi durumunda hiç vakit kaybetmemeli ve doktorunuza başvurmalısınız. Unutmayın ki bebeğinizin sağlığı her şeyden önemlidir. Sizin sağlığınız da bebeğiniz için aynı önemi taşımaktadır. Çünkü anne iyi beslendiğinde bebeği de iyi beslenecektir. Bebeğin gaz sorunun olmaması için bazı noktalara da dikkat edebilirsiniz. Emzirir iken başını hafif yukarı doğru tutabilir böylelikle de kusmasına engel olmuş olursunuz. Ama emmesi bitince kesinlikle gazını çıkarmalısınız. Bu en önemli olan şeydir.
Sonuç olarak baktığımızda bebeğin gazının olması çok büyük bir sorun olarak algılanmamalıdır. Bebeğin gaz çıkarması için gerekli pozisyonları ve uygun olan pozisyonları bulabilirseniz o zaman hiç bir sorun kalmayacaktır. Her bebeğin farklı bir pozisyonu olabilir. Bazı bebekler yemek yer yemez hemen gazını çıkartabiliyor iken bazı bebekler ise biraz sancı çektikten sonra gaz çıkarabilir. O yüzden her bebek için farklı pozisyon olabilir. Kendi bebeğinizin gaz çıkarma pozisyonunu bulmak için bir kaç gün uğraşmanız gerekebilir. Fakat anne iç güdüsü ile bunu çözmeniz çok zaman almayacaktır. Tek dikkat edeceğiniz konu ise bebeğiniz gaz sancısı çeker iken sizin sabırlı ve olumlu tepkiler vermeniz gerekir. Bebeği korkutmayan hareketler yapmalısınız. Böylelikle bebeğiniz sizden korkmayacak ve rahatlıkla gaz çıkarabilecektir. Üstte de bahsettiğim gibi gaz çıkarmanın birden çok yöntemi vardır ki bu yöntemlerin en bilineni ise masaj yöntemidir. Bebeğinizin karnına doğru masaj yapar iseniz bebeğiniz gazını rahatça çıkarabilecektir. Emzirirken dikkat etmeniz ve bebeğinizin bazı hareketlerine dikkat etmeniz bu durumu kolay atlatmanıza yardımcı olacaktır. Boş biberon emmemesi bu gözlemde çok önemlidir. Böylelikle gaz sancısı da olmayacaktır.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu