emzirmenin anneye sağladığı 5 yarar

emzirmenin anneye sağladığı 5 yarar
Emzirme yeni doğum yapan bir annenin ortalama iki senen boyunca bebeğinin beslenmesinde önemli yer tutar. Hatta ilk altı ay boyunca bebeğe anne sütü dışında herhangi bir besin maddesi verilmez ki buna su da dahildir.
Emzirme bebeğin besin ihtiyacını karşılar, doğal ilaç görevi görür. Peki anneye faydası var mıdır ? Elbette ki emzirmenin bebeğe olduğu kadar yeni doğum yapan bir anneye de faydası vardır. Bunlar gerek fiziksel gerek psikolojik faydalardır. Her anne bebeğini emzirdiği süre boyunca bu yararlardan faydalanabilir.
Emzirmenin anneye sağladığı faydaları saymaya başlarsak bunlardan ilk sırada olanı kesinlikle meme kanseri riskini düşürüyor olmasıdır. Erkeklerde de nadiren görülen bu hastalığın etkilediği en büyük kesim elbette ki kadınlardır. Gebelik ile başlayan anne de ki hormonsal değişiklik, emzirme ile bir üst seviyeye ulaşır. Bunun nedeni ise emzirme esnasın da annelerin salgıladığı ostrojen hormonudur. Bu hormon anneyi meme kanseri olma ihtimalinden ciddi seviyede korur. Aynı zaman da üretilen süt miktarı ile de doğru orantılı olarak anneyi koruyan mineraller, meme kanseri riskini oldukça azaltır. Meme kanserinin yanı sıra erken doğum yapan annelerin belli bir süre emzirme ile birlikte yumurtalık kanseri etkisini oldukça azaltır. Kanser riskini azaltan emzirme evresi aynı zamanda annenin kemik erimesi riskini de minimum seviyeye indirir.
Emzirmenin anneye sağladığı bir diğer fayda ise emzirmenin doğal bir gebelikten koruma yöntemi olmasıdır. Örneğin, yeni doğum yapan lohusa bir annenin hamile kalma ihtimali ne kadar yüksek ise düzenli emzirmeye başlayan annelerde ilk sekiz hafta boyunca anneyi planlanmamış gebelikten koruma ihtimali o kadar yüksektir. Bunun nedeni ise annenin fiziksel ve zihinsel olarak cinsel ilişkiye girmeye kendiniz hazır hissetmediği için oluşan vücut salgılarının düzensizliğine bağlıdır. Yeni doğum yapmış düzenli emzirme gerçekleştiren bir annenin cinsel ilişkiye girme süresi yaklaşık olarak 5 veya 6 hafta sonrasına denk gelir. Bu durumda emzirme devam edeceği için annenin herhangi bir doğum kontrol hapı kullanması mümkün değildir. İşte bu nokta da devreye vücutta salgılanan hormonlar devreye girer ve anne yaklaşık 12 hafta kadar bir süre düşük gebelik ihtimaline sahip olur. Düzenli emzirmeyen annelerde ise bu süre üç veya dört hafta da son bulmaktadır.

Emzirmenin anneye sağladığı bir diğer fayda ise yeni doğum yapmış bir annenin gebelik sırasında aldığı kiloları emzirme yoluyla yakmasıdır. Örnek verecek olursak günde bebeğe verilen sütün emzirme sırasında sarf edilen enerjinin annenin yakacağı kaloriye denk geldiği aşikardır. Bunu annenin her gün aynı işlemi bir kaç saat arayla uyguladığı hesaplandığında gebelikte alınan kiloların emzirmeyle yakılacağı gerçeği göz ardı edilemez duruma gelir. Günde 600 ml süt salgılayan bir annenin alması gereken besin miktarı hesaplanır ve bu sonuç yaklaşık olarak 500 kaloriye denk gelir. Bu 500 kalorinin ise yarısı emzirme sırasında salgılanan süte yağ olarak geçeceği için anne gebelik sırasında aldığı fazla kiloları ciddi bir şekilde yakmaya başlar. Elbette ki bu durum doktor kontrolünde olmalı ve hem annenin hem de bebeğin sağlığı tehlikeye atılmayacak şekilde planlanır. (Örnekte verilen rakamlar farazi hesaplanmıştır. Yeni doğum yapan bir annenin süt miktarını ve alması gereken kaloriyi tam olarak vermemektedir.)
Emzirmenin anneye sağlayacağı bir diğer fayda ise doğum sonrası iyileşme sürecini hızlandırmasıdır. Bunu açıklamak gerekir ise doğum esnasında rahimde oluşan kanamalar anneyi rahatsız edecek noktalara ulaşabilir. Düzenli emzirme esnasında salgılanan hormonların rahme ulaşması ile buranın kasılmasını dengelemesine olanak sağlar. Bu dengeleme ise zaman içerisinde rahimde ki kanamanın azalmasına ve yok olmasına neden olur. Emzirme esnasında salgılanan bu hormonlar sayesinde anneler hem doğum sonrası iyileşme sürecinde ciddi bir artış elde eder hem de ilerleyen dönemler de kansızlık nedeni ile oluşan halsizlik, bulantı, kusma gibi rahatsızlıklardan bir nebze de olsa kurtulmuş olurlar. Elbette bu kasılmaların ve kanamanın durmasının ciddi bir süre istediği de tartışılmaz bir gerçektir. Düzenli olarak emzirmek uzun vade de annenin iç hastalıklarına da iyi gelir.
Emzirmenin anne için sağladığı bir diğer fayda ise tamamen pskolojiktir. Yeni doğum yapmış bir annenin başlarda bebeğini sadece anne sütü ile beslemek zorunda olması anne ile bebek arasında güçlü bir bağın olmasına olanak sağlar. Ellerinin arasında yaşamını devam ettirmek için annesine ihtiyaç duyduğu bir bebeğinin olduğu fikri özellikle tecrübesiz yeni doğum yapmış annelerin bebeği benimsemesini hızlandırır. Bu durum ilerde bebeğin daha iyi bir birey olmasına da yardımcı olur.
Emzirme bir bebeğin hayatını devam ettirebilmesi için hayati önem taşır. Her birey bunun farkında olarak hayatına devam eder ama emzirmenin anne açısından faydaları ise daha az bilinen bir gerçek olmakla beraber uzun vadede yeni doğum yapan bir anne için çok önemlidir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu