emzirmenin anneye faydaları

emzirmenin anneye faydaları
Emzirmenin, bebeğe sayısız faydası olduğu bilinmekle birlikte anneye de çok fazla yararı bulunmaktadır. Anne sütü, bebeği hastalıklara, enfeksiyonlara karşı korurken; sağlıklı büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunur. Anneyi ise emzirme, depresyon ve rahim hastalıklarına karşı korumaya yardımcı olur. Emzirmenin anneye faydalarına göz atacak olursak;
*Emzirme, anneyi meme kanserine karşı korumaya yardımcıdır. Yurtdışında yapılan araştırmalar sonucunda emzirmenin, meme kanseri riskini %40 civarlarında azalttığı gözlenmiştir.
*Emzirirken salgılanan oksitosin hormonu rahmin toparlanmasına, yenilenmesine ve eski haline dönmesine yardımcı olur. Ayrıca lohusalık kanamalarını azaltmada da etkilidir.
*Emzirme ile birlikte sütün memede oluşturduğu şişlik, gerginlik ve baskı da azalacaktır.
*Emziren anne, doğum öncesi kilosuna daha kolay ulaşabilir. Çünkü bu dönemde normal döneme göre metabolizma hızı daha fazladır.
*Meme kanserinin yanı sıra emzirme, yumurtalık kanseri riskini de azaltmada etkilidir.
*Eğer anne şeker hastası ise emzirme ile birlikte günlük insülin ihtiyacında da azalma görülebilir.
*Annelerde emzirme sonucu menopoz dönemlerinde romatizmalı hastalıklar daha az görülür olmuştur. İsveç’te yapılan araştırmaya göre bebeğini 1 yıldan fazla emziren annede, hiç emzirmeyen anneye göre romatizma hastalıklarının daha az olduğu gözlenmiştir.
*Emzirme lohusalık dönemindeki kanamaları azaltmakla birlikte adet kanamalarını da geciktireceği için demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlığı da azaltmaya yardımcı olacaktır.
*Emzirmenin en büyük yararlarından birisi de; anne ile bebek arasında güçlü bağ kurmasıdır. Oksitosin hormonundan dolayı anne daha sakin olup, bebek de emme duygusunu tatmin ettiği ve karnı doyduğu için daha huzurludur. Anne bebeğini emzirdikçe ve onun tatmin olduğunu gördükçe motivasyonu artacak ve mutlu olacaktır. Emziren annelerin kendine güveni arttığı da gözlenir.
Anne sütü hazırlanması en kolay, doğal ve ekonomik besindir. Bu yüzden mama gibi önceden hazırlama gerektirmez. Ayrıca mama ile beslenirken ki gibi biberon yıkamak da gerekmez. Bu yönüyle de emzirmek, anneye bebeği ile ilgilenip, kendine vakit ayırabileceği zamanı kazandırır. Mama hazırlamak için ihtiyaç duyulacak eşyaları da anne dışarı çıktığında yanında taşımayacağı için bebek çantası daha hafif olacaktır.

*Emzirme, bazı durumlarda koruyucu etki de sağlamaktadır. Bebeği sık ve gece de emziren annelerde gebeliğe karşı koruyucu olabilmektedir. Ancak küçük de olsa gebe kalma riski olabileceği için ek yöntem de kullanılmalıdır. Anne sütünün koruyuculuğu az emziren annelerde 3 hafta, düzenli ve gece emziren annelerde de 10 haftaya kadar olduğu varsayılmaktadır.
*Bebek emdikçe salgılanan oksitosin hormonu ile prolaktin hormonu annenin sakinleşmesine yardımcı olarak depresyon riskini de azaltır.
*Emziren annelerde emzirmeyenlere oranla kalp sorunu riski de daha az olduğu düşünülmektedir.
Emzirme, bebeğe rahatlık ve güven duygusu aşılayacağı için doğumdan sonra yarım saat içinde emzirmeye başlamak gerekir. Ailede görülen şeker ve alerji gibi hastalıklara karşı anne sütü bebeği korumaya yardımcı olur. Emzirmeye hemen başlamakla birlikte süt yapımı da başlayacaktır. Bu sayede anne ile bebek arasındaki ilişki güçlenecek, anne bebeğini daha çabuk benimseyecektir. Ayrıca bebek kişiliğini daha çabuk kazanacaktır. İlk başlarda sütün gelmemesi, bebeği nasıl emzireceğini bilememek anneyi emzirmeden soğutabilir. Ancak emzirmek için annenin sakin, kararlı ve sabırlı olması gerekmektedir. İlk zamanlar gelen, ilk anne sütü yani kolostrum bebeğe yetecek miktardadır. Bebek emdikçe süt üretimi hızlanacağı için süt miktarı artmaya başlayacaktır. Özellikle yanlış emzirme pozisyonundan kaynaklanan göğüs ucu çatlakları da anneyi emzirmeden soğutabilir. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde emzirme pozisyonu gözden geçirilmeli, göğüs ucu çatlakları için krem, pomat ve karbonatlı su kullanılmalıdır. Bu dönemde anneye eşin ve yakın çevresinin desteği de önemlidir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu