Emzirmenin 5 altın kuralı

Emzirmenin 5 altın kuralı
Ebeveynlerin ortak özelliklerinden bir tanesi de elbette ki çocukları için en iyisini istemeleridir. Özellikle yeni doğan bebeklerin beslenmelerinde en ideal besin maddesi anne sütüdür. Yeni doğum yapan bir bebeğin ihtiyacı olan tüm besin maddelerini anne sütünden aldığı göz önünde bulundurulduğu zaman emzirme evresinin hem anne hem de çocuk için ne kadar önemli olduğu unutulmamalıdır. Emzirme evresini anne, bebeği ve kendisi için en ideal hale getirmeye çalışmalıdır. Bunun için emzirmenin altın değerinde birkaç kuralı vardır. Örnek vermek gerekirse bu kurallar annenin beslenmesi, emzirme süresi ideal emzirme pozisyonu, sürecin doğallığı ve sütün yetmesi olarak adlandırılabilir. Bu kuralların psikolojik ve fiziksel etkileri vardır. Anne bebek sağlığı ve aralarındaki uyum için uyulması büyük önem taşır.
1) Annenin beslenmesi: Emzirme sırasında anne ciddi kalori yakacağı için sütünün randımanlı bir hale gelmesi gerekmektedir. Bunun için anne ilk etapta doğru beslenmeli ve günlük gerekli kalori miktarını düzenli olarak almalıdır. Yeni doğum yapmış bir anne gerekli besin değerlerini almış bol sıvı tüketmiş ise sütünde bulunan mineral değerleri artacağı için bebeğin gelişiminde etkili bir rol oynayacaktır. Yeni doğum yapan emzirme döneminde ki annenin sabah kahvaltısında yumurta, peynir, yoğurt tarzı besin değerleri yüksek yiyecekleri tercih etmesi, her öğün arası gerekli meyve ihtiyacını bolca karşılaması, C vitamini takviyesi yapması, öğle yemeğinde sebze ağırlıklı yiyecekleri tercih etmesi oldukça önemlidir. Kafein tarzı içeceklerden de kaçınılmalı onların yerine taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.

2)Emzirme süreleri: Emzirme süreleri için en ideal zamanlama doğum gerçekleştikten sonraki ilk saat dilimidir. Bu saat aralığında bebek en canlı ve en istekli halinde bulunduğundan emzirme gerçekleştirilmez ise ilerleyen zamanlarda bebekte bir isteksizlik meydana gelebilir. Sezeryan doğum yapan annelerde ise bu durum aynı etkiye sahiptir ve annenin kendinde olmadığı varsayıldığından yardım ile bebeğine emzirme içgüdüsü sağlanabilir. Yeni doğum yapan annelerde emzirme süreleri farklılık gösterebilir ve bu süreler günler ilerledikçe standart seviyeye taşınabilir. Örnek verecek olursak doğum yapılan gün bir anne bebeğini her iki saatte bir her iki memeden toplam 5-6 dakika emzirirken bir diğer gün aynı saat aralığında toplam 10-12 dakika emzirmelidir. Yeni doğan bebeklerde hayatta kalma içgüdüsel gerçekleştiği için alışkanlıkları kolay değişmez. Mesela emzirme hangi göğüste son bulduysa bir sonra ki emzirmeye o göğüsten başlanmalı ki bebeklerdeki pozisyona yabancılık, onlarda bir isteksizliğe neden olmasın.
3)İdeal emzirme pozisyonu: Emzirmeyle alakalı belki de en dikkat edilmesi konu en ideal emzirme pozisyonunu bulmaktır. Doğru emzirme pozisyonunu bulamazsak hem bebeklerde hem de anneler de ciddi sağlık sorunları meydana gelir. Örnek verecek olursak doğru olmayan bir emzirme pozisyonunda bebek hem sağlıklı beslenemez hem de nefes alışlarında ciddi aksaklıklar olur. Anne de ise meme uçların dan çatlaklıklar ve yaralarla birlikte dayanılmaz seviyede ağrılar meydana gelir. En ideal emzirme pozisyonu, kişiye göre farklılık gösterse de temelde her durum için gerekli önlemler mevcuttur. Mesela annenin rahat bir koltukta ya da kolunun altına aldığı yastıklarla beraber bir yatakta olması gerekmektedir. Bebeğin annenin koluna yattığında nefessiz kalmaması için memenin hafifçe yukarı kaldırılması gerekmektedir. Annenin memeyi bebeğe eğmesi yerine bebeğin memeye doğru yaklaşması hem daha sağlıklı beslenmesine hem de anne ile arasındaki bağın kuvvetlenmesine yardımcı olur. Unutulmaması gereken bir diğer husus ise bebeğin annenin memesini emmeye başladığında memedeki kahverengi kısmın hemen hemen hepsini bebeğin alması gerektiğidir. El yapımı işleyebileceğiniz ya da cüzi bir fiyata piyasadan bulabileceğiniz emzirme yastığı annelere emzirme döneminde büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu yastıklar hem bebeğin beslenmesindeki randımanı arttıracak hem de annenin kol, baş ve sırt ağrılarına daha az maruz kalmasına yardımcı olacaktır.
4)Sürecin doğallığı: Sürecin doğallığı fiziksel olmakla beraber daha çok psikolojik bir kural kabul edilebilir. Bunun nedeni ise annenin doğru pozisyonu bebeğe sağladıktan sonraki evrede bebeğin bunu doğumuyla beraber içgüdüsel olarak öğrenmiş olmasıdır. Bunu şöyle tarif etmek gerekirse bebeğin yanağına annenin memesi değdiğinde bebek suratını oraya döner ve ağzını açar ağzını açtığında ağzına süt dolmaya başlar ve bebek nefes alabilmek için bu sütü yutar. Süreç bu şekli de işlediğinden annenin çok zor veya karışık kuralları öğrenmesine gerek yoktur, sürecin doğallığını kendi akışına bırakması yeterlidir.
5)Sütün yettiğinden emin olmak: Bu tamamen psikolojik bir kuraldır. Yeni doğum yapan bir annenin bebeğine olan bağlığı onun beslenmesine en iyi şekilde cevap verme isteğine neden olur. Bu durumlarda strese giren anneler de Acaba sütüm yetmiyor mu? Bebeğim iyi beslenemiyor mu? tarz endişeler ortaya çıkar. Aslında annelerin bu durumlarda rahat olması gerekir. Çünkü anne sütü doğru şekilde beslenme ve gerekli sıvı tüketimi yapıldığında artış gösterecektir ve bebeği doyurmaya yetecektir. Anneler sütün yetip yetmediğine bebeklerinin yaptıkları çiş sürelerine göre de karar verebilirler. Düzenli emziren bir annenin bebeği yeterli miktarda besine sahip oluyorsa aynı sıklıkla çişini de yapar.
Anneler bebeklerinin her zaman en iyisini isterler. Bu kurallara uyan anneler bebekleri için en ideal emzirme periyoduna sahiptirler.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu