emzirme yardımı

emzirme yardımı
Doğum yapan kadına pek çok yabancı ülkede olduğu gibi ülkemizde de bazı haklar tanınmıştır. Çocuk yardım parası, emzirme yardım parası ve süt izni bu haklardan bazılarıdır. Son yıllarda çıkan yasalar ile birlikte emziren anneye pek çok hak tanınmaya başlanmıştır. Ayrıca bu haklar titizlikle takip edilerek, uygulanmaması durumunda cezai işlemlere tabi tutulmaktadır. Doğum yapan kadına çocuk parası ve emzirme yardımı ödenmektedir. Ancak emzirme yardımını alabilmek için bazı koşullar aranmaktadır…
Emzirme yardımı, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 5510 sayılı uygulama kanunun birinci kısım üçüncü bölümü esas alınarak hazırlanmakla birlikte, analık hakkı nedeniyle verilen ödenektir. SGK kanununa göre ise bu ödenek 4/A ve 4/B yani SSK ve Bağ-Kur sigortalılarına verilmektedir. Devlet memurları, devlet memurları kanununa göre yardım aldığı için SGK’nın bu kanunundan yararlanamamaktadır. SGK kanununa göre emzirme yardımı alacak olanların ise 4/A (SSK) veya 4/B (Bağ-kur) kapsamında sigortalı olması şartı aranır. Eğer kadın sigortalı ise kendi sigortasından; değilse de eşinin sigortasından bu yardımı alabilmektedir. Kadının emekli olması durumunda ise 4/A (SSK) veya 4/B (Bağ-Kur) sigorta üzerinden emekli olması şartı aranır. Doğum yapan kadının emekli veya sigortalı olmaması durumunda ise eşi emekli ve sigortalı ise emzirme yardımı alabilecektir.
Doğum yapan kadın sigortalı ise kendi üzerinden değilse eşinin üzerinden, her çocuk için yaşaması durumunda emzirme yardımı alabilir. Ödeneğin tarifesi SGK Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanmayla belirlenir. Çocuğun yaşaması durumunda sayısına bakılmadan emzirme yardımı verilmektedir. Çocuğun ölü doğması veya talepten önce ölmesi halinde bu ödenek verilmemektedir. Doğum yapan kadın sigortalı veya emekli ise, değilse de eşi emekli veya sigortalı ise SGK’ya yazılı başvuruda bulunabilir. Eğer doğum yapan kadın memur, eşi 4/A (SSK) sigortalısı ise emzirme ödeneği alamayacaktır.

2016 yılı için belirlenen emzirme yardımı (süt yardımı, emzirme ödeneği) 122 TL’dir. Bu ödenek bir kez olmak üzere dilekçe ile başvurulması halinde verilmektedir. Emzirme yardımı aylık olarak verilen bir yardım olmayıp, başvuru esnasında da belge istenmemektedir. Başvuru için form ve çocuğun kimliği yeterlidir. SGK tarafından incelendikten sonra emzirme yardımı ödeneği bankaya yatmaktadır. Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nden dilekçe ile başvurusu yapılan emzirme yardımı, başkasının çocuğu için yapılanamayacağı gibi ödenek de başkası için alınamaz. Yapılan emzirme yardımı ise Ziraat Bankası’ndan kimlikle alınabilir. Kimlik dışında bankaya başka belge göstermeye gerek duyulmaz. SGK, süt parası başvurusunu değerlendirirken kimlik paylaşım sistemini baz almakta ve buna göre işlem yapmaktadır. Annenin veya babanın sigortalı olması durumunda verilecek olan emzirme yardımı incelemelerden sonra 6 ay süre içinde alınabilir.
Emzirme yardımı veya süt yardımı diye geçen yardımın yanı sıra bir de annelere tanınan emzirme izni bulunmaktadır. Emzirme izni, annenin yasal doğum izninden sonra bebeğini emzirmek için kullanabileceği haktır. Bu yasaya ve hakka göre anne işyerinde 1,5 saat süt izni kullanabilecektir. Verilen bu izin süresini anne istediği zaman ve istediği şekilde kullanabilir. Ancak bu izin biriktirilip haftalık olarak, toplu bir şekilde kullanılamayacağı gibi bir sonraki güne de devredilemez.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu