emzirme ve spor

emzirme ve spor
Doğumdan sonra anneler, doğum öncesi aldığı kiloları biran önce vermek ve eski formlarına kavuşmak ister. Emziren anneler de kilo verme işi biraz daha kolaydır. Çünkü bu dönemde normal döneme göre metabolizma hızı daha fazla olduğundan yağ yakımı da kolay olacaktır. Ancak anneler kilo verme işinin daha kısa sürede olmasını, vücutlarının biçimli görünmesini isteyerek emzirme döneminde spora yönelebilmektedir.
Doğumdan altı hafta sonra spora başlanılabilir. İlk zamanlar hafif tempolu bir programa uymak gerekir. Ayrıca spor yaparken sıvı kaybı olacağı için kayıp olacak kısmın karşılığı alınmalıdır. Spor yaparken yanda su şişesi bulundurmak en idealidir. Kardiovasküler çalışmalar vücutta daha fazla sıvı kaybına yol açmasından dolayı süt üretimini etkileyebileceği için önerilmez. Yoğun egzersizlerden oluşan spor sonrası vücutta laktik asit birikimi görülür. Yoğun laktik asit birikimi ise yorgunluğa ve kas ağrılarına sebep olmaktadır. Ancak antrenmana alışık, dayanıklı ve direnci yüksek kişilerde laktik asit birikimi daha az görülür. Bu yüzden hamilelik döneminde spor yapılmamışsa emzirme döneminde laktik asit fazlalığı görülebilir. Yoğun tempolu spor çalışması yerine hafif tempolu ve düzenli çalışma programı uygulanabilir. Yapılan araştırmalarda da total yorgunluk diye geçen seviyeye kadar, spor yapan annelerdeki laktik asit miktarının bebeği ve sütü etkilemediği gözlenmiştir. Ancak spor sonrasında bebek emmek istemiyorsa, ter gibi hijyenik sebepler göz önünde bulundurulmalıdır.

*Emzirme spor öncesi yapılırsa, hem zamandan kazanılır hem de rahat ve ağrısız egzersiz yapılır.
*Destekleyici özellikte sıkı olmayan sütyenler kullanılabilir.
*Su şişesini yakında bulundurmak kaybedilecek sıvı miktarını karşılamak için iyi bir yöntemdir.
*Süt üretimini artırmaya yardımcı olan ılık duş, spor sonrasında da rahatlama ve hijyenik açıdan temizlik sağlayacaktır. Ayrıca giysilere de ter kokusu sineceği ve bebek bu durumdan rahatsız olacağı için temiz giysiler giyilmelidir.
*Egzersiz sonrası laktik asidin dağılıp, kasların gevşeyip rahatlaması için esneme-gevşeme hareketleri yapılabilir.
*Doğum sonrası yapılacak sporun kolay olabilmesi, kiloları daha rahat verebilmek için hamilelik döneminde de yorucu olmayan hareketlerden oluşan spor programı uygulanabilir. Tıpkı doğum sonrasında olduğu gibi hamilelik döneminde de yürüyüş yapılabilir. Böylece hamilelik döneminde vücut yürümeye alışacağı için doğum sonrasında da zorlanmayacaktır.
*Normal doğumdan sonra dikiş olmaması halinde 1 hafta sonra spor yapılabilir. Ancak ilk zamanlar yorgunluk da göz önünde bulundurularak çalışmalar 15 dakika ile sınırlandırılmalıdır. Hareketlerde karın ve kalçayı çalıştıran türdekiler seçilmelidir. Bel ve kalça etrafını şekillendirici özellikte hafif ve zor olmayan pilates hareketleri yapılabilir. Eğer doğum sezaryen oldu ise spora başlamak için 3 hafta beklemek gerekir. Aerobik ve yağ yakıcı egzersizler ise 6.haftadan sonra yapılmalıdır.
Spor olarak anne, düzenli ve tempolu şekilde günlük yürüyüş de yapabilir. Bebeğini bebek arabasına koyarak günlük 30 dakika-1 saat arası yürüyüş yapabilir. Fazla zorlamamak şartı ile karın bölgesini çalıştıracak mekik hareketlerini yapabilir. Sporda sıvı ile birlikte enerji kaybı da yaşanacağı için annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Süt üretimini artıran ve sütün kaliteli olmasını sağlayan en önemli nokta, annenin düzenli ve dengeli beslenmesidir. Spor sonrasında kuru yemiş veya kuru meyveler kaybedilen enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacaktır.
Anne spora giderken bebeğini bırakacak kimse olmadığı durumda bebeğini yanında da götürebilir. Artık günümüzde pek çok spor salonu bebekli annelere yer açmış durumda… Üstelik bebekler de spor yapmaya bayılır. Böylece kilo vermek, yağ yakmak için yapılacak spor, bir anda bebekle geçirilecek keyifli bir zamana dönüşmüş olur.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu