emzirme ve göğüs bakımı

emzirme ve göğüs bakımı
Emzirme döneminde emzirmenin yanı sıra göğüs bakımı ve temizliği de önemli ve dikkat edilmesi gerekilen bir konudur. Çoğu anne genellikle yanlış emzirmeden dolayı göğüs ucu çatlaklarına maruz kalır. Emzirme olmasa bile normal zamanlarda dahi göğüs bakımını düzenli yapmak gerekir. Göğüsler için sıkmayan, dar olmayan, komple saran ve göğüsleri taşıyan yapıda sütyen kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra göğüsleri yıkamak ve kuvvetlendirici egzersizler yapmak da göğüs bakımının temel adımlarıdır. Emzirme döneminde ise göğüsler ağırlaşıp, sertleşeceği için emzirme sütyenleri kullanılabilir.
Emzirme döneminde çoğu anne herhangi bir evrede göğüs ucu çatlakları ile karşılaşabilir. Göğüs ucu sorunları genellikle ilk dönemlerde görülür. Çünkü anne emzirmeyi ve göğüs bakımını bilemediği için göğüsler bu hassasiyetten etkilenirler. Doğum öncesinde kullanılmaya başlanılan çatlak önleyici ürünler göğüs ucu çatlaklarını önlemede etkili bir yöntemdir. Emzirme öncesi annenin ellerini yıkaması da alınabilecek önlemler arasındadır. Emzirmeden önce ve sonra göğüs uçları ılık temiz su veya karbonatlı suya batırılan pamuk yardımıyla temizlenmelidir. Kullanılacak olan pamuk veya gazlı bez tek kullanımlık olmalı ve kullanılacak suya batırılmadan üzerine su dökülerek kullanılmalıdır. Emzirme sonrasındaki göğüs ucunu temizleme işleminden sonra göğüs ucuna E vitamini içeren kremler veya anne sütü sürülebilir. Göğüs ucu nemli kalmayacak şekilde kuruduktan sonra olası süt sızıntılarına karşı göğüs pedi kullanılarak sütyen giyilmelidir. Göğüs ucunun nemli olması da bakteri oluşumuna ve dolayısıyla çatlaklara sebep olacaktır. Emzirme sonrasında eğer memede süt varsa kalan süt, süt sağma makinesi veya pompa ile sağılmalıdır. Ayrıca göğüslerde 4–5 saatten fazla süt bırakılmamalıdır. Bu durum göğüslerde yumru gibi şişlik ve sertlik oluşmasına neden olmaktadır. Biriken süt bakteri oluşumunu da tetikleyecektir. Her gün banyo yapılması ve temiz çamaşırlar giyilmesi de göğüs bakımı için alınabilecek tedbirlerdir. Özellikle emzirmenin ilk dönemlerinde göğüs ucu çatlakları daha sık görülür ve bazen bu durumda E vitamini kremler ile sütle bakım da işe yaramayabilir. Bu durumda karbonatlı su ile temizlemek uygun olacaktır. Eğer çatlaklardan ötürü acı ve kanama görülürse, göğüsler dinlendirilerek süt pompası ile sağılabilir.

Göğüs ucu çatlaklarının oluşma sebeplerinden birisi de yanlış emzirme pozisyonudur. Özellikle meme ucu kısmındaki aerola denilen koyu alanın tamamını alacak şekilde bebek emzirilmelidir. Ayrıca emzirirken bebek anneye yaklaştırılmalı, gerekirse alttan yastıkla desteklenmelidir. Emzirme pozisyonları ile ilgili hastanelerdeki veya sağlık ocaklarındaki hemşirelerden yardım alınabilir. Acılı ve kanamalı dönemlerde bu sıkıntıları hafifletmek için göğüs uçlarını kuru tutmaya, her defasında temiz göğüs pedleri kullanmaya özen gösterin. Eğer enfeksiyon 1 aydan fazla sürüyorsa, mantardan söz edilebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Göğüslerde iltihap olması durumunda ise emzirmeye devam edilmelidir. Çünkü süt, ayrı bir kanaldan (süt kanalları) göğse gelmektedir.
Emzirme döneminde sütyen kullanımı da göğüs ucu çatlaklarını önlemeye yardımcı olur. Hem hamilelik hem de emzirme dönemlerinde göğüslerde kitle ve kanser görülebilir. Bu yüzden böyle bir durumla karşılaşılması halinde mutlaka doktora danışmak gerekir. Sağdıktan sonra göğüste yumru fark ediliyorsa enfeksiyondan şüphelenilmelidir. Bebek istedikçe sıklıkla emzirmek ise göğüsleri boşaltacağı için süt kanallarındaki tıkanıklığı; göğüslerdeki ağrı, şişlik ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacaktır. Eğer bebek emdikten sonra göğüs ucu ağzında uyursa, göğüs uçlarının tahriş olmaması için ağzına parmağınızı sokarak göğüsten ayrılmasını sağlayın. Çok gerek olmadığı sürece göğüs ucu kremi veya pomadı kullanmanız gerekmez. Göğüsten sütle birlikte koruyucu sıvı da gelmektedir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu