emzirme süresi

emzirme süresi
Emzirme dönemi hem anne hem de bebek için oldukça önemli olan bir dönemdir. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken birden çok nokta vardır. Özellikle emzirme süresi oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra emzirme sıklığı ve emzirme zamanları da oldukça önemlidir.
Emzirme dönemine başlamadan önce bazı noktalar vardır ki hem anne hem de bebek için alışma süresi olarak da tanımlanabilir. Anne için özellikle kendini hazırlama dönemi olarak da bilinebilir. Annenin hamilelik dönemi boyunca değişen hormonları ve göğüs hassaslaşması bu dönemin başında gelir. Annenin kendini hazırlaması için öncelikle göğüslerini hazırlaması gerekir. Emzirmeden önce göğüslerine yapacağı hafif masaj çok işe yarayacaktır. Göğüs uçları yıkanması ve bakımı da oldukça önemlidir. Bebeğin ağzına alacağı kısım dik olmalı, onun için ise tam emzirme öncesi parmaklar arasına alınmalı ve göğüs ucu ortaya çıkarılmalıdır. İçe dönük göğüs ucu var ise aparat kullanımı önerilebilir.
Emzirme süresi konusuna geldiğimizde ise bu konunun bebeğe göre ayarlanması gerektiği unutulmamalıdır. Bebeğiniz ilk aylarda fazla emebilir, bu durum bebeğin haz duygusu ile de ilgili olabilir. Bebeğin genel olarak ne kadar emdiğini ilk günlerde anlamasanız da daha sonra bunu anlayacaksınız ve buna göre bebeğin doyumunu da ayarlayabilirsiniz. Bazı durumlarda bebek, anne sütü doyumunu alır ve haz duygusu için emmeye devam eder. Doyduğunu hissettiğiniz zaman memeyi çekebilirsiniz.

I. Emzirme sıklığı : Emzirme döneminde emzirme sıklığı ayarlamanız yine bebeğe bağlı olmalıdır. Bebeğin ne kadar sıklıkla emdiği de önemli bir konudur. Yeni doğan bebekler için her ağlayış da emzirmek önerilmektedir. Yeni doğan bebekler için anne sütü kadar önemli olan başka bir şey yoktur. Anne sütü içerisindeki vitaminler bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Yeni doğan bebeklerin günde 8 – 12 defa emzirilmesi önerilmektedir. Emzirdikçe anne sütü de çoğalacaktır. Bebek büyüdükçe de emzirme sıklığı azalacak ve seyrekleşecektir. Emme süresi kısaldıkça anne sütünün verimi de artacaktır. Yeni doğan bebeklerin emzirme sıklığı kısıtlandırılmamalı ve emzirme sıklığına da bebek karar vermelidir.
Emzirme sıklığı bebeğe bağlı olduğu gibi bu durumu bebeğin davranışlarından da anlayabilirsiniz. Bu durumda bebek ağzını açar ve meme arar. Bulamadığı zaman da ağlamaya başlar.
II. Emzirme zamanları : Emzirme dönemi anne için olduğu kadar bebek için de önemlidir. Bu durum emzirme zamanları açısından da önemlidir. Emzirme zamanları ve emzirme sıklığı bebeğin kendisine bırakılmalı ve bebeğin emdiği kadar meme bebekte kalmalıdır.
Emzirme zamanları da oldukça önemli bir konudur. Emzirme zamanları yeni doğan bir bebeğe göre bakıldığında ilk günlerde her 2 saatte bir emzirilmesi gerekir. Daha sonra ise yani ilk aylarda 3 – 4 saatte bir emzirilmesi gerekir. Yani bir gün içerisinde yaklaşık olarak 7 – 8 defa ya da 8 – 9 defa emzirilmelidir. İlk aylar geçilince bu sayı 5 – 6 defaya kadar düşebilir.
Emzirme sırasında bir meme boşalana kadar verilmelidir. Meme boşaldıktan sonra ise diğer meme verilebilir. Ancak bir sonraki emme sırasında kalan memeden devam edilmelidir.
Emzirme konusunda dikkat edilecek bir nokta da emzirme pozisyonudur. Emzirme pozisyonu bebeğin beslenmesini de etkiler. Bebeğiniz eğer rahat değil ise emmek de istemeyecektir. Bu durum da bebeği huzursuz hale getirecektir. Bebeğinizin huzursuz olması sizin de huzursuz olmanız anlamına gelebilir. Emzirme pozisyonunda dikkat edilecek bir nokta da bebeğin meme ucunu iyice kavraması konusudur. Bebek sadece meme ucunu değil tüm kahverengi bölgeyi ağzına almalı ve nefes alış verişi de sağlanacak şekilde durmalıdır. Bunun yanında emzirirken bebeğiniz ile göz teması kurmak, onun ile iletişimi güçlendirmek demektir. Mümkün olduğu kadar temas etmeye çalışmalısınız. Böylelikle bebeğiniz huzurlu ve güvenli hissedecektir. Bu durum da emzirme pozisyonunun ne kadar önemli olduğunu açıklamaktadır.
Sonuç olarak baktığımızda ise emzirme süresi oldukça önemlidir. Emzirme süresi bebeğe bağlı olduğu gibi bebeğe göre ayarlanması da önemlidir. Emzirme süresi ilk günlerde farklı olsa da yani ilk günlerde sürekli emen bebek gün geçtikçe de daha az emer hale gelir. İlk aylarda daha az emer hale geldiğinde endişelenmeye de gerek yoktur. Bebeğinizin iyice beslenmesi için ise sizin de gerekli vitaminleri almanız gerekir. Gerekirse ek vitamin kullanmanız ve bazı şeylere de dikkat etmeniz gerekir. Bu dikkat edilecek noktalar arasında öncelikle sigara ve alkol kullanımı gelmektedir. Kesinlikle sigara ve alkol kullanımına dikkat etmeniz ve kullanmanız gerekir. Bunun yanı sıra ise ilaç kullanımına da dikkat etmeniz gerekir. Emziren annelerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise kalsiyum ve demir vitaminlerinin yeterli olup olmadığını kontrol ettirmeleridir. Böylelikle ek vitamin kullanımına da bakılmış olacaktır. Bu durumu kesinlikle doktora başvurup yapmalı ve doktorun tavsiye ettiği kadar vitamin almalısınız. Aşırı vitamin de sütünüzü etkileyebilir. Bu da doğru orantı olarak bebeğinizi de etkileyecektir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu