Emzirme sırasında nelere dikkat etmeliyim

emzirme sırasında nelere dikkat etmeliyim
Emzirme dönemi oldukça önemli olan bir dönemdir. Doğumdan itibaren 2 yıl süre ile bebeklerin anne sütü ile beslenmeleri önemlidir. İlk 6 ay sadece anne sütü geri kalan dönemlerde ise anne sütüne ek besinlerle ilave gerekmektedir.
Peki anne bebek sağlığı için büyük önem teşkil eden emzirme işlemin de nelere dikkat edilir, neler gereklidir ? Öncellikle bebeğin ve annenin arasında aşırı duygusal bir bağ oluştuğundan emzirme sırasında bebeğe güzel sözler söylemek ve sık sık yeteri kadar emzirdiğini kontrol etmesi gerekmektedir. Emzirme işlemi öncesinde ellerimizi yıkayıp hijyeninize gerekli önemi sağlamalı eğer ufakta olsa rahatsızlığınız bulunuyorsa maskenizi takmalısınız. Emzirme sırasında mümkün olduğu kadar rahat bir pozisyonda bulunmak hem daha az yorulmanızı hem de bebeğin ihtiyacı olan süt miktarına rahatça ulaşmasını sağlar. Bu doğru pozisyonlar; öncellikle bebeği kollarınız arasına aldığınızda sırtınıza rahat yastıklar almalısınız ve memeyi bebeğe uzatmak yerine bebeği memeye yaklaştırmak daha önemlidir. Bu hem süt alımını daha sağlıklı hale getirmekle beraber bebekle anne arasında ki bağı kuvvetlendirir.
Emzirme esnasında bir memeye yüklenmek büyük bir hatadır. Belirlediğimiz aralıklarla her iki memeden de emzirmek hem kanallarınızın tıkanmasını engeller hem annenin sütünün sağlıklı olmasına yardımcı olur. Bu değiş tokuş sırasında bebeğin beslenmesi sona ererse bir sonra ki emzirmeye en son kalınan göğüsten başlanır ve aynı işlem devam eder. Belli aralıklarla değiş tokuş yapılıp bebeğin mümkün olan en iyi randımanı alması sağlanır. Emzirme esnasın da karşılaşılan bir diğer büyük problem ise bebeğin emzirme sırasında nefes alacak yeri bulamaması bunun nedeninin göğsü düzgün pozisyonda tutmamak olduğu söylenebilir. Doğru pozisyona en rahat halinde göğüsü alltan destekleyerek ulaşmak mümkündür.

Günde 2 ile 3 saat arasında bebeği beslediğimizi varsayarak ortalama sekiz saat bebeğinizi beslemeniz gerekiyor. Doğru bir şekilde bebeğinizi beslediğinizi anlamanız bebeğinizin kilo alması ve ağlayarak size aç olduğunu göstermesiyle öğrendiğiniz için emzirmeyi gerekli olan en doğru haliyle yapmanız şarttır.
Emzirmenin en doğru halinde olması için anneye düşen bir diğer görev ise meme sağlığını ve temizliğini en üst seviye de yapmaktır. Kesinlikle ıslak meme ucundan kaçınılmalı ve her emzirmeden sonra göğüs pedi kullanılmalıdır. Bunun nedeni ilk haftalarda emzirmeye başladığımız da tecrübe eksikliğinden kaynaklanan bir ağrı meydana gelecektir. Özellikle her emzirmenin ilk safhasında meme ucunda ciddi ağrı meydana gelecek ama ilerleyen dakikalarda bu durum daha rahatlatıcı hale gelecektir. Doğru tutuş kadar gerekli olan bir diğer husus ise memeyi en doğru şekilde bebeğe vermektir. Bunun için meme ucunda ki kahverengi kısımdan olabildiğince fazlası bebeğe verilmelidir bu sağlıklı bir emzirmenin belki de ilk kuralıdır.
Unutmamanız gereken bir diğer husus ise emzirme esnasında bebeğin ihtiyacının ne kadar olduğu ve bunu nasıl tedarik ettiğidir. Örnek verecek olursak emzirme esnasında bebek ihtiyacı olan süt miktarının yarısını ilk birkaç dakika için de elde ettiğinden ortalama bir emzirme her iki meme hesaba katıldığın da 20 ile 25 dakika arasında sürmelidir. Bu zamandan sonra gelen süt ne bebek için yeterli olacaktır ne de anne için sağlıklı bir işlem olacaktır. Bir diğer önemli nokta ise emzirme sonrası gaz çıkarma evresidir. Emzirme denilen işlem esnasında bebek anne sütüyle beraber bir miktar hava yutacağından zaten küçük olan midesinde gaz sıkışması meydana gelebilir ve bu durum bebeği huzursuz edecek bir ağrıya neden olur. Bu sebeple her emzirmeden sonra bu durumu göz önüne alarak gaz çıkarmak zaruri bir ihtiyaçtır ve bebeğin sağlığı için gereklidir.
Bebeklerin beslenmesinden önce ve beslenme esnasında anne ve bebek durumları kadar dış etmenlerde önemlidir. Oda sıcaklığının çok altında ya da çok üstün de emzirmek, emzirme sırasında bebeğin kıyafetlerinin rahatlığı, annenin psikolojisinde ki değişkenlik yani tüm şartların mükemmele yakın olması hayati bir ihtiyaçtır.
Gündüz emzirmek ne kadar önem teşkil ediyorsa gece emzirmeleri de o kadar önem taşır. Bu anlarda anneler biraz fedakarlık göstererek bebeklerin uyumalarına müsaade eder şekilde, aynı gündüz anlarında olduğu gibi sıklıkla emzirmelidir. Tek fark ise gündüz emzirme sıklığı 1 saat iken gece 2 saat şeklinde ayarlanabilir.
Bir diğer önemli husus ise tüm bu işlemlerden sonra emzirme gaz çıkarma olaylarından kalan dönemlerde ne yapmak gerektiğidir. Bu anlarda da aynı ehemmiyeti göstermek büyük önem taşır. Mesela emzirme ve gaz çıkarmayı eksiksiz yerine getiren bir anne bir sonra ki emzirme için gerekli önlemleri almaya başlar. Bu önlemler; ılık bir havlu yardımıyla göğüs uçları silinip gerekli anlarda ise açık bırakarak hava teması sağlanmalıdır. Bu hem annenin göğüslerini rahatlatıp hem bebeğin bir sonra ki emzirmesinde ki acıyı biraz olsun hafifletmeyi sağlar. Bebeklerin beslenmesinde ki en önemli etken emzirmedir ve annelerin ilk görevi herşeyi olduğu gibi emzirmeyi de kusursuz yapmaktır.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu