emzirme pompası

emzirme pompası
Doğumdan sonra ilk yarım saat içerisinde annenin bebeğini emzirmesi, süt yapımının hızlanması açısından önemlidir. Bebek emmeye başladıkça göğüste oksitosin hormonu salgılanmaya başlanacak, bu da süt bezlerini süt üretimi için uyaracaktır. İlk zamanlar az gibi görünen süt birkaç hafta içerisinde çoğalacak hatta bazen fışkırma noktasına varacaktır. Sonra zamanla göğüsteki süt bezleri bebeğin ihtiyacına göre süt üretmeye devam edecektir. Süt üretiminin en önemli prensibi, arz-talep meselesidir. Yeni doğum yapan annelerde süt üretimini artırmak için yurtdışında yaygın olan “emzirme tatili” yöntemi, son yıllarda ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Buna göre anne 2-3 gün eve kapanacak, başka bir işle uğraşmadan sadece emzir-sağ üzerine yoğunlaşacaktır. Annenin sütünü sağabilmesi için de süt pompasına ihtiyacı vardır. İlk zamanlar önemsiz gibi görünen süt pompaları oldukça kullanışlı olduğu için ilerleyen zamanlarda kullanılmak istenir. Anne, sütünün çok olduğu dönemlerde sağıp sütünü saklamak, ilk zamanlarda süt üretimini hızlandırmak ve işe başladığında işyerinde de sütünü sağabilmek için süt pompasından yararlanabilir. Elle sağmak da bir yöntem olsa da oldukça zahmetli ve zaman alan bir yöntemdir. Pompa ile sağmak anneyi fazla yormayacağı gibi ona zaman da kazandıracaktır.

Emzirme Pompası Nasıl Seçilir?

Süt sağmak için kullanılacak göğüs pompasını seçerken elle çalışan, manuel, elektrikli/pilli modeller arasından seçim yapılmalıdır. Emzirme pompası seçilirken; ne sıklıkta süt sağılacağı, pompa ne kadar süreyle kullanılacağı ve bunun için ne kadar zamana ihtiyacınız olacağı hususları önemlidir.
Manuel göğüs pompaları: Bebeklerini düzenli emziren ancak ihtiyaç duyduğunda sağmak isteyen annelerin kullanabileceği bir modeldir. Hafif ve küçük olması ile çantada kolayca taşınma imkanı da sunar. Sessiz özellikte olan manuel göğüs pompalarını çalıştırmak için elektriğe ihtiyaç duyulmaz. Sürekli süt sağacak anneler için pek uygun olmayan manuel göğüs pompaları kısa süreli kullanımlar için tercih edilebilir. Şırınga, tabanca ve korna şeklinde olan çeşitleri bulunur.
Elektrikli göğüs pompaları: Bu pompa modeli, işe başlayan anneler gibi düzenli süt sağması gerekecek anneler için idealdir. Sağım tarzı ve vakum gücü ayarlanabilen modellere sahip olan bu pompalar, manuel pompalara oranla daha hızlı süt sağacaktır. Bu pompa türü bebeğin emiş gücüne ve şekline benzer yapıdadır. Uyarı ve sağım fazı olmak üzere iki aşaması olan bu pompalar elektrikli çalışabilmesinin yanı sıra pille çalışabilme imkanı da sunar. Biberonla uyumlu modelleri sayesinde sağılan süt biberonda saklanabilir, bu şekilde bebek beslenilebilir.
Tekli veya çiftli elektrikli göğüs pompaları: Süt sağarken her bir göğüs için ayrılacak sürenin 10 dakika olacağı göz önüne alınırsa bunun için annenin 20-30 dakika ayırması gerekmektedir. Eğer zamandan tasarruf edilmek istenirse, çiftli elektrikli göğüs pompaları tercih edilebilir. Aynı anda iki göğsü sağan süt pompalarında prolaktin hormonu salgılanması ve süt üretimini artırması tekli pompalara göre daha fazladır. Çiftli sağım pompalarının etkisi ikiz bebek emme etkisine benzetilebilir. Bu yüzden ikiz bebek anneleri genellikle çiftli sağım pompası tercih etmektedir. Anne sağma sırasında sağma sütyeni kullanması durumunda iki eli boşta kalacağı için bu sürede bebeklerine de vakit ayırabilir.
Tekli elektrikli göğüs pompaları ise bebeğini emzirirken diğer tarafı sağmak isteyen anneler için uygundur. Çiftli pompaya göre daha ekonomik olan tekli pompanın çantada taşınması da daha kolaydır.
Süt pompası seçiminde temizliği ve taşınması kolay olan modeller tercih edilmelidir. Manuel modellerde tek elle kullanılan, elektrikli/pilli çalışan modellerde altlığı bulunanlar tercih edilmelidir. Elektrikli, pilli çalışan emzirme pompalarında emme gücü ayarlanabilir yapıdadır. Ayrıca elektrikli göğüs pompası seçiminde motor kısmı dışında kalan bölümlerin temizlenebilir olmasına dikkat edilmelidir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu