emzirme ne zaman bırakılmalı

emzirme ne zaman bırakılmalı
Emzirme dönemi, bebeğin doğumundan yarım saat ile 1 saat arasında başlamaktadır. Bu dönemin bitmesi ise her bebekte farklıdır. Bazı bebekler de bu dönem kendi kendine bitebiliyor iken bazı bebekler ise bu dönemi bitirmek istemezler. Emzirme dönemi , hamilelik döneminden sonra dikkat edilmesi gereken dönemdir. Bu dönemden sonra ise emzirmeyi bitirme aşaması başlamaktadır. Emzirmeyi bitirme aşaması hepsinden zor gibi görünse bile bu dönem aşamalı olarak ilerlediğinde kolaylaşabilmektedir.
Emzirme döneminde anne ve bebeğin arasındaki bağ güçlenmektedir. Anne ve bebek, temas halinde olduğu için bu dönemi bitirmek daha zor olacaktır. Anne sütü bebek için her şeyden daha önemlidir. Bebek, anne sütü ile gelişir ve gelişimini anne sütü ile tamamlar. İlk aylarda bebeğe anne sütünden başka hiç bir şey verilmemelidir. Böylelikle daha sağlıklı beslenebilir. Anne sütü aldığı dönem ilk 6 ay ve 1 yaşına kadar olan dönemi kapsamaktadır. Daha sonra ki dönemlerde ise bebeklerin çoğu anne sütünü azaltmaktadır. Bazı bebeklerde ise bu süre biraz daha uzayabilmektedir. Bebekler de ilk 6 ay ve 1 yaşına kadar olan sürede emzirme dönemi bitirilmemelidir. O dönem içerisinde bebeğin gelişimi çok önemlidir. Tam da bu dönemlerde vücut yapısı oturur ve bu dönemde organları gelişir. Bu dönemlerde emzirmeden kesmek, büyük yanlıştır. Genel olarak emzirme dönemini bitirmek için 2 ya da 3 yaş beklenmelidir. Bu süre zarfında ise ek gıdaya başlanmalı ve yavaş yavaş katı gıdalara da başlanmalıdır. Ek gıdaya başlayan bebek, yavaş yavaş memeyi de bırakacaktır. Bunun için bazı yöntemler de deneyebilirsiniz. Örnek olarak ise, çocuğunuzun belli bir yaşa geldikten sonra tabakta yemek yemeye alıştırılması ve böylelikle memenizi aramamasıdır. Bu durumda çocuğunuzun hem daha iyi gelişmesi ve hareketleri kavraması sağlanır hem de sütten yavaş yavaş kesilir iken huzursuzluk çıkarması engellenir.

Emzirme dönemi boyunca hissettiğiniz bağlılık duygusu ikiniz için de birden bitmesi bakımından zor olacaktır. Bu durumda bebeğiniz bu yüzden biraz huzursuz olabilir. Siz bu konuda kararlı olmalı ve sabırlı davranmalısınız. Sizin kararlı davranmanızı çocuğunuz da anlayacak, ona göre davranacaktır. Böylelikle ikiniz için zor olan bu durum en aza indirgenecektir. Aşamalı şekilde emzirme dönemini bitirmek daha mantıklı bir karardır. Bebeğiniz birden sütten kesilemez. Çünkü öyle bir durumda bebek huzursuz olur. Daha stresli bir hal alır. Ağlama nöbetleri bile başlayabilir. O yüzden emzirme döneminin yavaşça sonlandırılması daha mantıklı bir karardır. Emzirme döneminin bitirilmesinde eğer acil bir durum ya da hastalık yok ise acele edilmesi için de çok fazla telaş etmeye gerek yoktur.
Sonuç olarak bakıldığında emzirme dönemini bitirmek bir süreç olarak görülmelidir. Bu süreç, aşamalı olarak devam etmeli ve acele edilmemelidir. Emzirme döneminin bırakılması, bazı zamanlarda bir iki haftayı bulur iken çoğu bebek daha uzun zamanda ancak memeyi bırakabilir. Bebeğinizin sağığı için anne sütü oldukça önemlidir. Anne sütünden sonra ise ek gıdaya başlama zamanı da oldukça önem taşır. Ek gıdaya başlama zamanı ile emzirmeyi bırakma zamanı aynı anda başlamalıdır. Emzirmeyi bırakma sürecine girildiği zaman ek gıdaya yavaş yavaş başlanmalıdır. Böylelikle bebeğiniz de zorlanmayacak ve memeyi yavaş yavaş bırakıp sütten kesilecektir. Bu süreçte en önemli etken ise çevrenizdeki insanlardır. Günümüz toplumunda bebekleri olan kadınlar dışarıdan bakıldığı zaman tecrübesiz olarak görüldüğü için her kafadan farklı ses çıkabilir. Böylelikle kafanız karışabilir. Buna izin vermemeli ve dışarıdan gelen seslere kulak asmamalısınız. Böylelikle de sizin bildiğiniz ve bebeğinizin sağlığı açısından daha doğrusunu bulacağınızdan emin olmalısınız. Siz bebeğiniz ile iletişim halinde olmalı ve anlayışlı olmalısınız. Kesinlikle bebeğiniz ile aranızda bir bağ olmalıdır. Bu durumda emzirme bırakma dönemini ikiniz belirleyebilir ve ona göre bir düzen kurabilirsiniz.
Emzirme dönemini bitirmek için bazı noktalara da dikkat etmelisiniz. Mesela, her gün bir öğün atlayarak işe başlayabilirsiniz. Bunun yerine ek gıdayı artırarak tok olmasını sağlayabilirsiniz. Emmek istediği zamanlar kendisi ile oyun oynayabilir ya da ilgisini çekecek başka uğraşlar da bulabilirsiniz. Yine de huysuzlanır ise kararlı olun ve sabır gösterin. Bu süreçte eşiniz de yardım etmelidir. Siz arada bir etrafında olmamalı ve besleme işini eşinize vermelisiniz. Böylelikle de sütten yavaş yavaş kesilmesi mümkün hale gelecektir. Biberon da bir çözümdür. Uygun alınan biberon başlıkları ile bebeğiniz daha huzurlu olacaktır. Emzirmeyi bırakma dönemlerinde öğünlerini siz yedirmemeye özen göstermelisiniz. Sizi gördüğü zamanlarda emmek isteyebilir. Unutması için en az 4 ya da 5 ay sabır göstermelisiniz. Bazı bebeklerde bu zaman dilimi uzayabilir. Gece emzirme dönemlerini de en sona bırakmaya özen gösterin. Öncelikle gündüz emzirmeyi bıraktırmaya çalışmalısınız.
Sonuç olarak, emzirmeyi bırakma dönemleri her çocukta farklı bir zamana denk gelebilir. Bu dönemi çocuğunuz ile beraber belirlemeli ve ona göre işe koyulmalısınız. Bu kolay bir süreç değildir. Sabırlı olmaya özen gösterin.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu