emzirme minderi

emzirme minderi
İlk kez anne olanlar bebek bakımı konusunda en fazla emzirirken zorluk çeker. Çünkü bebeği nasıl emzirecekleri, sütün yetip yetmeyeceği, gelip gelmeyeceği konusunda fazla bilgiye ve deneyime sahip değillerdir. Emzirirken bebeğe yeterli sütün ulaşması ve bebeğin doyabilmesi önemlidir. Bu yüzden bebeğin emerken çekim gücünün iyi olabilmesi için annenin rahat emzirme pozisyonu seçmesi gerekir. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebekler, ek gıdaya başlayınca yavaşça emme sıklığı azaltılarak 2.yaşta da emmeden tamamen kesilir. Bu uzun bir süre olacağı için annenin emzirirken rahatlığı önemlidir. Bu rahatlığı sağlayabilmesi için annenin evde kendine emzirme yeri belirlemesi tavsiye edilir. Emzirirken koltuğa oturarak, sırtını desteklemeli ve ayaklarını uzatmalıdır. Emzirme anı anne ve bebek için özel bir an olup, aralarındaki sevgi ve güven bağının güçlenmesinde etkilidir. Emzirme için anne bebek odasında emzirme koltuğu kullanabilir. Emzirme koltukları daha sonra çocuk odası dışında evin başka köşesinde de kullanılabilmektedir. Emzirme koltuğu olarak berjer veya sallanabilir modeller tercih edilebilir. Emzirme için anne bir de emzirme minderine ihtiyacı duyabilir. Üstelik emzirme minderi de emzirme koltuğu gibi daha sonraki süreçte de kullanılabilmektedir.

Emzirme Minderi Nasıl Seçilir?
Yararlı olan emzirme minderlerinin en belirgin faydası, bebeğin doğru pozisyonda emmesini sağlayıp kusmasını engellemesidir. Bu sayede bebeğin sindirim sistemine de yardımcı olur. Emzirme minderleri daha sonra yaklaşık 6 aydan itibaren bebeğin oturma ve emekleme sürecinde de yardımcı olmaktadır. Böylece bebeğin koordinasyon ve motor becerilerini geliştirmeye destek olur. 9.ay civarında da bebek, emzirme minderini oturmak için kullanabilir. Bebeğin oturmaya başladığı dönemde emzirme minderi bebeği destekleyici niteliktedir.
Emzirme minderleri çoğunlukla bebeğe batmayacak, yumuşak iç dolgu malzemesinden yapılır. Üst kılıfı da çamaşır makinesinde yıkanabilecek biçimdedir. Ayrıca üretilirken hem annenin hem de bebeğin rahatlığı ve konforu göz önüne alınarak ergonomik yapıda üretilmiştir. Emzirme minderi seçerken, kılıfının makinede yıkabilir olmasına dikkat edilmelidir.
Elastik yapılı emzirme yastıklarının şekli bozulmayacağı için seçerken bu özellik de göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı emzirme yastıkları kılıfıyla birlikte yıkanabilir özelliktedir. Emzirme minderi, emzirirken bebeğin desteklenmesinde ve göğse yaklaştırılmasında oldukça faydalıdır. İleriye dönük sürede de bebeğin gelişiminde etkin olarak kullanılabilecek bir üründür.
Emzirme minderi sağlıklı emzirme için doğru pozisyonu belirlemede yardımcı olmakla birlikte annenin bel, sırt ve kol ağrılarını önlemeye de yardımcı olur. Bebeğe sabit duruş kazandıracağı için hareketlenmesini önleyerek, anne sütünü kolay içmelerini sağlayacaktır. Pek çok markanın emzirme minderini bulmak mümkünken, emzirme minderi alırken tamamı koton kumaş kılıftan ve anti-alerjik, elyaf dolgu malzemeden yapılmış olanlardan seçim yapılmalıdır. Emzirme kılıfının kumaşı bebeği terletmeyecek yapıda olmalı ve kılıfta da bebeğin ağzına alıp yutabileceği düğme, boncuk gibi işlemeler olmamalıdır. Ayrıca emzirme minderi emmeyen ancak biberonla beslenen bebekler için de kullanılabilmektedir. Emzirme minderleri, ikiz bebek anneleri için de idealdir. İki bebeği aynı anda emzirmek isterken annenin emzirme minderi kullanması özellikle ellerini boşa çıkaracağı için bebeklerine tensel temasta bulunma imkanı sunacaktır. Bunun için ikiz bebeklerin ikisini de yatırabileceği tipte emzirme minderi almalıdır. İki bebeğini aynı anda emzirebildiği için anne zamandan da kazanmış olacaktır. Emzirme minderi ev dışında emzirme esnasında da büyük kolaylık sağlamaktadır. Özellikle araba, park gibi yerlerde anne bel, kol ve sırtı yorulmadan bebeğini emzirebilecektir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu