emzirme koltuğu

emzirme koltuğu
Doğumdan yeni çıkmış bayanlar anneliğin ve bebeğin yoğun, heyecanlı duygusunu yaşarken bir yandan da emzirme ilgili endişe duyarlar. Özellikle ilk kez anne olanlar, emzirme konusunda tecrübesiz oldukları için bunu nasıl yapacaklarını bilemezler. Ülkemizde olduğu gibi Dünya Sağlık Örgütleri de bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesinden yanadır. Anne sütü adeta mucizevi nitelikte olup, bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek gibidir. İlk başlarda birkaç damla halinde gelen sarımsı renkteki, kolostrum denilen anne sütü bebeğin adeta ilk aşısıdır. Bebek emdikçe süt bezleri uyarılacağı için süt yapımı hızlanacaktır. Bebeğe sütün yetebilmesi ve bebeğin doyabilmesi iyi emmesine bağlıdır. Bebeğin iyi emebilmesi için de göğsü iyi kavraması gerekir. Sadece göğüs ucunu değil, çevresindeki koyu halkalı alanı da emmesi önemlidir.
Emzirme esnasında annenin rahat ve sakin olması da beklenir. Her ne kadar 6.aydan sonra emzirme sıklığı azalmaya başlasa da, yaklaşık 2 yaşına kadar bebeğin emeceği varsayılarak, annenin emme için kendine düzen kurması tavsiye edilir. Bunun için rahat emme pozisyonu ve emzirme için kendine ev içinde bir yer belirlemesi istenir. Bebeğini emzirirken annenin rahat olması emzirme anının keyifli geçmesini sağlar. Anne koltuğa oturup, ayaklarını uzatarak bebeğini emzirebilir. Bunun için bebek odasına alınacaklar listesinde emzirme koltuğunun da olması tavsiye edilir.

Emzirme Koltuğu Nasıl Seçilir?
Emzirme koltuğu modelleri genellikle berjer ve sallanan tarzda olmak üzere iki çeşittir. Berjer koltukları yere basan tarzda olduğu için sağlamlığıyla daha sonra da salonda veya evin başka köşesinde kullanılabilir. Eğer alçak tipte berjer alınırsa daha sonra çocuk odasında da kullanılabilir. Berjer için ayak ucuna ayakları uzatmak için puf yaptırılabilir. Özellikle emzirme koltuğu olarak dizayn edilen berjer koltuklarda kendi pufu da bulunmaktadır. Daha sonra bu koltukların kumaşını değiştirerek evin farklı odalarında da kullanmaya devam edebilirsiniz. Emzirme koltuğu seçerken dikkat edilmesi gerekilen bir nokta da koltuğun sırtı destekleyecek yapıda olmasıdır. Emzirmeden sonra bebeğin gazını da çıkarma işlemi olacağı için koltuğun rahatlığı son derece önemlidir.
Berjer koltuğun yanı sıra sallanır tarzda emzirme koltukları da mevcuttur. Bu koltuklarda anne, bebeği emzirdikten sonra biraz şekerleme yapabilir. Özellikle ilk zamanlar bebek çok sık emeceği için emzirme koltuğunun da anneyi rahat ettirmesi şart… Eğer anne ikiz bebeğe sahipse, aynı anda emzirme pozisyonunda iki kolu da dolu olacağı için emzirme koltuğunun bu genişlikte ve konforda olması önemlidir. Emzirme koltuğunun sallanabilir olması bebeğe anne karnındaki ritmi anımsatacağı için onun rahatlamasına da yardımcı olacaktır.
Emzirme koltuğunun mobilyası ise bebek odasında kullanılacağı için tıpkı bebek odası mobilyalarında olduğu gibi sağlığa elverişli yapıda olması gerekir. Emzirme koltuğu bebek memeden kesilince, odadan çıkarılacağı için taşıma kolaylığı bakımından hafif yapıda olması tavsiye edilir. Koltuğun kumaşı ise bebeğin kusma olasılığına karşın silinebilir tarzda olmalıdır. Koltuğun kolçak kısmının da rahat olması önerilir. Özellikle klasik emzirme tarzı dediğimiz kucaklama pozisyonunda kol, koltuğun kolçak kısmına dayanılacağı için bu kısmın rahatlığı da gerekir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu