Emzirme dönemini bitirme

emzirme dönemini bitirme
Emzirme dönemi hamilelik dönemi kadar önemli olan dönemdir. Hamilelik döneminden sonra emzirme dönemi de oldukça dikkatli olunacak bir dönemi kapsar. Emzirme dönemi boyunca bebeğin anne sütünden en üst seviyede yararlanması gerekir. Bu yararlanma sonucunda bebek çok gelişerek gelişimini tamamlar ve organları da gelişir. Bütün bunların yanı sıra bebek anne sütü emmesi ile beraber hastalıklara karşı da bağışıklılığı artmaktadır. Anne sütü bebek için her şeyden önce gelmelidir. İlk aylarda bebeğe su dahi verilmeden anne sütü verilmelidir. Anne sütü içerisindeki maddeler bebeği yeterince doyuracaktır. Bebeğin o dönemlerde su içmesi karnını boşa dolduracaktır. Böylelikle gaz sancısı da başlamaya yakın olacaktır.
Emzirme dönemi sonrası emzirme dönemini bitirme ya da meme bırakma dönemi başlar. Bu dönem bazı bebekler için oldukça zor bir dönemdir. Bu dönemde bazı bebekler memeyi bırakmaz iken bazı bebekler de kendiliğinden bırakır. Kendiliğinden bırakan bebek daha kolay alışan bebektir. Ancak benim bebeğim hala emiyor ve emmeyi bırakmıyor deyip yakınmak da yanlıştır. Bazı bebekler emzirme dönemini uzatabilir. Bu bebeklerin ihtiyacına göre değişir. Tabii bu dönemde şımarıklık yapıp sadece dudak tiryakisi dediğimiz meme almadan uyumuyor ya da meme alınca daha rahat hissediyor gibi düşüncelere apılmak da yanlıştır. Emzirme dönemini bitirme süresi her bebekte farklılık gösterir.

Emzirme dönemini bitirme süresi, bazı bebeklerde 1 yıl kadar kısa olur iken bazı bebekler ise 2 – 3 yaşına kadar emebiliyor. Bu durum anneler için de oldukça zor durum olabilir. Emzirme dönemini bitirir iken bebeğin durumunu da göz önüne almak gerekir.
Peki bir anne, bebeğinin emzirme döneminin bittiğini nasıl anlayabilir ? Bu sorunun cevabı biraz karışık olabilir. Ancak her bebek için belli bir süre olmamak ile beraber bazı etkenlerden bu dönemin bittiğini anlayabilirsiniz. Şimdi biraz bu konudan bahsedelim ..
Emzirme dönemini bitirmek için en kötü zaman ilk 6 ay ve 1 yaş arasındadır. Bu önemli bir noktadır. İlk 6 ay ve 1 yaş arasında emzirmeyi bırakmaya yönelmemelisiniz. Bu dönemler oldukça önemli dönemlerdir. Çünkü bebek bu dönemler içerisinde daha da gelişir ve gelişimini tamamlamak için ise anne sütüne ihtiyaç duyar. Emzirme döneminin bittiğini bebeğin abzı davranışlarından anlayabildiğiniz gibi siz de bu dönemi bitirebilirsiniz. 1 yaş sonrası bebekler katı yiyeceklere yönelmeli ve ek gıdaya başlamalıdır. Bu dönemlerde daha az emzirmeli ve gün geçtikçe de emmeyi tamamen unutmasını sağlamalısınız. Bu konuda bir yanlış da var ki emzirmeyi birden bırakmak .. Bu çok büyük bir yanlıştır. Ezmirme dönemi bebek için çok önemlidir. Bu dönemin birden bitmesi, bebek için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ağlama nöbetleri geçirebilir ya da huzursuz olabilir. O nedenle emzirme dönemini bitirir iken de çok dikkatli olmalısınız.
Emzirme döneminin bitirilmesi, hem anneye hem de bebeğe bağlıdır. Eğer acil durum, hastalık gibi önemli bir gelişme yok ise yavaş yavaş bebeğinizi sütten kesebilirsiniz. Çevrenizdeki insanların söylediği şeylere çok fazla kafa yormadan ve çok fazla uygulamadan kendi isteğiniz ve bebeğiniz isteği ile sütten kesmelisiniz. Bu konunun aslında çok zor olmadığı ve kendi kendine gelişen bir süreç olduğunu da gözlemleyebilirsiniz. İlk aylarda her 2 saatte bir emen bebeğinizin 1 yaşından sonra ve ek gıdaya başladıktan sonra emdiği süt miktarı da azalacaktır.
Öncelikle emzirme dönemini bitirir iken anne kendini hazırmalı ve bebeğini emzirmeyi azaltmalıdır. Annenin bebeğini her emzirdiğinde duygusal olarak da bağlılığını hisseder. O yüzden öncelikle anne kendisini bu duruma alıştırmalıdır. Annenin yanı sıra bebeğin de kendini hazırlaması gereklidir. Bebeğin bu durum için daha alternatif çözümler bulması gerekir. Buna örnek olarak tabakta yemek yemeye teşvik edebilirsiniz. Öncelikle bu emzirme dönemini bitirir iken aşamalı olarak bitirmeniz bebeğinizin daha az stres altına girmesi demektir. Bu sreç boyunca anlayışlı olmanız her ikiniz içinde daha iyi olacaktır. Böylelikle ikiniz de daha huzurlu olabilirsiniz. Bebeğiniz, bu dönemde huzursuz olabilir. Bu durum normaldir. Sonuç olarak bebeğinizin emzirme dönemini bitirmesi, sizin ile aranızdaki bağı da az da olsa azaltacaktır. En azından bebeğiniz öyele sanacaktır. Çünkü emzirme dönemi boyunca bebeğiniz emer iken sizinle arasındaki bağı güçlendirir.
Bu dönem boyunca unutulmaması gereken şeylerden biri ise bebeğinizin durumudur. Her bebekte farklı yaşta emzirme dönemi bitirilir. Siz de bebeğiniz ile aranızdaki bağ ile bu dönemi ayarlayabilirsiniz. Böylelikle daha az stres yaşarsınız. Sonuç olarak ise emzirme dönemini bitirmek için belli bir süre olmadığı gibi her bebeğin de vücudu ve yapısı farklı olduğu için emzirme dönemi her bebekte farklı olarak ilerler. Kimi bebek kendi kendine bırakabilir kimisi ise bırakmayı istemez. Bebeğinizi zorlamaktan kesinlikle kaçınmalı ve bebeğinizi huzursuz edecek davranışlardan kaçınmalısınız. Bu dönem zor bir dönemdir. Bunu unutmamalı, ona göre davranmalısınız.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu