emzirme döneminde yeşil çay

emzirme döneminde yeşil çay
Doğum sonrasında anneler, kilolarından biran önce kurtulmayı düşünür; bunun için de zayıflama yöntemlerine başvurur. Zayıflama yöntemleri arasında tercih edilen bitkisel yöntemlerden birisi de yeşil çaydır. Yeşil çayın pek çok faydası olduğu gibi bazı zararları da bulunmaktadır. Yeşil çayın içerisinde bulunan kafein, katein ve tanik asit gibi maddelerden dolayı hamilelikte ve emzirme döneminde kullanımına dikkat edilmelidir. Özellikle hamilelik döneminde aşırı tüketimi nöral tüp bozuklukları ve bebeğin düşük kiloda doğmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden günlük tüketimi 2 fincanı geçmemelidir. Bir dikkat edilecek husus da yeşil çayın içerisinde kafein bulunmasıdır. Kafein anneden bebeğe geçebileceği için özellikle emzirme döneminde dikkatli kullanmak gerekir. Kafein bebekte huzursuzluk, uykusuzluk ve kilo alma sorunlarına sebep olabilmektedir. Yapılan araştırmalarda, aşırı yeşil çay tüketen emziren annelerin bebeklerinin zayıf olduğu gözlenmiştir. Çünkü yeşil çayın aşırı tüketimi emziren annede ve dolasıyla bebekte kansızlığa sebep olmaktadır. Eğer anne yeşil çay tüketimine önem vermezse bebekte demir emilimi gibi ciddi rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir.

Emzirme döneminde annenin dengeli ve sağlıklı beslenmesi beklenirken diyet yapması önerilmez. Ancak emziren annelerin çoğu hamilelik öncesi kilolarına biran evvel kavuşmak ister ve bu yüzden de zayıflama yöntemlerine başvurur. Zayıflama yöntemi olarak sıklıkla tercih edilen bitkisel çaylar arasında bulunan yeşil çay, emziren annelerin bebeklerinde huzursuzluğa ve uykusuzluğa sebep olabilmektedir. İçerisinde bulunan kafein bebeği uyararak, uyku düzenini olumsuz etkiler. Bu duruma bağlı olarak bebeklerde ağlama nöbetleri de görülebilmektedir. Ayrıca bebeklerin uykusuz kalması, gelişimlerini de olumsuz yönde etkileyecektir. Özellikle ileri dönemlerinde gelişime bağlı olarak ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Yeşil çayın kansızlığa sebep olması da bebeklerin ileri dönemlerinde gelişim bozuklukları yaratabilir. Yabancı ülkeler ve buralara bağlı sağlık örgütleri de hamilelik ve emzirme dönemlerinde yeşil çay tüketiminin günlük 2 fincanı aşmaması konusunda hemfikirdir. Yeşil çay tüketiminin emzirme dönemi sonrasına bırakılması en idealidir.
Doğum sonrası anne eski kilolarına kavuşmak için yeşil çayı tercih etmek yerine kendisini ve bebeği etkilemeyecek yöntemleri seçebilir. Zaten doğum sonrasında annenin emziriyor olması onu çok kolay eski kilolarına kavuşturacaktır. Eğer bitkisel çay tüketmek istenirse emziren anne yeşil çay yerine ıhlamur, papatya ve rezene tercih edebilir. Üstelik rezene, kimyon ve anason karışımı çay, süt yapımının artmasında ve bebeğin gaz sıkıntısında da yardımcı olacaktır. Ayrıca annenin günlük yürüyüş ve hafif egzersizler yapması da eski formuna kavuşmasında etkili diğer yöntemlerdir.
Bitkisel çayların bilinçsiz kullanımı sağlıklı kişiyi bile olumsuz etkileyebilirken, hamile ve emziren annenin etkilenmesi doğaldır. Ayrıca bitki çaylarının vereceği olumsuzluk kişiden kişiye de değişkenlik gösterebilir. Yeşil çayın en önemli zararlarından birisi olan kansızlık sorunu ise pek çok bayanda görülmektedir. Bu yüzden yeşil çayın bilinçsiz kullanımı bu sorunu daha ciddi boyutlara taşıyabilmektedir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de kansızlık fazla görülebileceği için yeşil çayın kullanılmaması tercih edilebilir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu