emzirme döneminde diyet

emzirme döneminde diyet
Doğuma az bir süre kala anneleri, bebeğine kavuşma heyecanın yanı sıra aldıkları kiloları nasıl vereceklerinin endişesi de sarmaya başlar. Doğumdan sonra ise anneler eski formlarına kavuşmak için diyet yapmayı düşünür. Ancak bilinçsiz uygulanan diyetler her dönemde olabileceği gibi doğum sonrasında da kas kaybına ve bazı hastalıklara neden olabilmektedir. Ayrıca doğum sonrasında gelişigüzel yapılan diyetler süt kesilmesine de sebep olmaktadır. Anne aşırı kilo aldıysa ve kilolarından çok rahatsız ise bir uzman eşliğinde sağlıklı beslenme programına uymalıdır. Emzirmenin bebeğe pek çok faydası olduğu gibi annelere de pek çok faydası olmakla birlikte önemli faydalarından bir tanesi de eski formuna hızlı kavuşabilmesidir. Bu yüzden annenin bebeğini ilk altı ay boyunca sadece anne sütüyle beslemesi istenir. Emzirme ile birlikte rahim toparlanmaya, yenilenmeye başlayacağı için eski forma kavuşmak daha rahat olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki rahmin toparlanması, annenin eski görünümüne kavuşabilmesi 1 seneyi bulabilmektedir.
Anne uygulayacağı diyet programını emzirdiğini göz önünde bulundurarak uygulamalıdır. Hem sütü azaltmayacak hem de bebeğin beslenmesini etkilemeyecek biçimde beslenmelidir. Üç ana üç ara öğün baz alınarak ve ana öğünlerde tahıl, süt, sebze, meyve, et grubu olacak şekilde beslenmelidir. Et grubundan olan tavuk, balık ve kırmızı et öğlen veya akşam saatlerinde alınabilir. Sabah kahvaltısında süt ve peynir, gün içinde de salata veya yemek olarak sebzeye yer verilmelidir. Ara öğünlerde ise ceviz, badem, fındık, kuru meyveler ve yaş meyveler tüketilebilir. Ekmek ve salata üç öğünde de olmalıdır. Sıvı alımını artırmak için ekmek alınması gerekir. Ancak ekmek yerine çorba da tercih edilebilir.

Doğumdan sonra annenin, bebeğine ve yeni hayatına alışabilmesi zaman almaktadır. Özellikle uyku düzeninin kurulması dört ayı alabilmektedir. Bu yüzden doğum sonrası kilolarından kurtulmak ve vücudunu toparlamak isteyen annelere 4 ay beklemeleri tavsiye edilir. İlk aylar bebekle yoğun ilgilenileceği için diyet listesine ve saatlerine uymak zor olabilmektedir. Emzirme döneminde diyet yapmak isteyen annelere belli bir listeye uymak yerine sıvı alımını artırması; tahıl, süt ve sebze türlerine ağırlık vermesi tavsiye edilir. Bu sayede ayda 2-2,5 kilo vermek yeterli olacaktır. İlk başlarda çok kilo vermek mümkün olmayabilir. Kahvaltı 7-9, öğle yemeği 12-14, akşam yemeği 18-20 saatleri arası yapılmalıdır.
Annenin emzirme döneminde kaybını karşılaması için günlük 300-400 kalori alması beklenir. Bu alım miktarı göz önünde bulundurularak, diyet programı uygulanmalıdır. Ayrıca süt yapımının etkilenmemesi için annenin günlük alacağı sıvı miktarı da yaklaşık 3 litre kadar olmalıdır. Bu ölçüye göre annenin günlük alması gereken sıvı miktarı 12 su bardağına yakındır. Sıvı alımı su, süt, ayran, limonata, hoşaf, komposto ve meyve suları olarak yapılabilir. Çay, kahve ve asitli içecekler süt üretimini etkileyeceği gibi bebekte de huysuzluk, uykusuzluk gibi sorunlara sebep olabilmektedir.
Emziren anne kalsiyum ihtiyacı için süt, yoğurt, peynir; vitamin ihtiyacı için de sebze ve meyve tüketmelidir. Protein ihtiyacı olarak her gün 1 yumurta tüketmeli, ayrıca 1 porsiyon etli sebze yemeği veya baklagillerden yemelidir. Kuru fasulye, nohut, mercimek ve bulgur yerken portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan gibi C vitamini bakımından zengin sebze ve meyveler de beraberinde alınmalıdır. Bu besinler içerisinde bebeğe gaz yapacak olanlar listeden çıkarılmalıdır. Demir ve kalsiyum içerdiği gibi enerji de sağlayan kuru meyveler ve yemişler tüketilebilir. Şeker ve bal yerine, kan yapıcı etkisinde olan pekmez kullanılmalıdır. Kansızlığa neden olacağı için çay yerine ıhlamur, nane, papatya ve kuşburnu içilmelidir. Hazır meyve suyu, kola gibi yapay içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu ve ev yapımı limonata tercih edilmelidir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu