emzirme çatlaklarına ne iyi gelir

emzirme çatlaklarına ne iyi gelir
Bebeklerin ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiği bilinen bir gerçek… Anne sütü bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak formda olup, onu hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korumada da etkilidir. İlk anne sütü denilen kolostrum, bebeği ilk günlerde hastalıklara özellikle sarılığa karşı korur. Çoğu anne bebeğini nasıl emzireceği, sütün bebeğe yetip yetmeyeceği konusunda ise endişeye kapılır. Oysa doğumdan sonra yarım saat içerisinde emzirmeye başlamak ve bebek istediği sıklıkla emzirmek süt üretimini tetikleyecektir.
Emzirme konusunda sütün kalitesini artırmak için annenin günlük sıvı ihtiyacına dikkat etmesi ve dengeli beslenmesi beklenir. Ayrıca stres, kaygı ve yorgunluktan da uzak durmalıdır. Tüm bunların yanı sıra anne, emzirmenin verimli olabilmesi açısından emzirme pozisyonuna da dikkat etmesi gerekir. Çoğu anne bebeğe sadece göğüs ucunu vererek büyük bir hataya düşmektedir. Bebeğin yeterince beslenebilmesi, doyabilmesi için göğüs ucundaki halkalı kısmın tamamını alacak şekilde emmesi gerekir. Emzirme pozisyonun yanlışlığı, göğüs bakım ve temizliğinin ihmali göğüs ucu çatlaklarına sebep olabilmektedir. Emzirme pozisyonları olan çapraz, beşik, klasik, futbol gibi duruşlardan rahat edebilecek birini seçmekle işe başlanılabilir. Emzirme sırasında annenin rahat etmesi önemlidir. Bu yüzden bir koltuğa oturarak, gerekirse ayaklarını uzatmalı, sırtını yastıkla desteklemelidir. Emzirme esnasında susayabileceği için sıvı kaybını önleyici içecekler yanında bulundurabilir. Emzirme öncesinde ve sonrasında göğüs ucunu bir miktar sütle veya temiz su ile silmek bakteri oluşumunu önlemede yardımcı olacaktır. Emzirme sonrasında göğüs ucu nemli kalmamalıdır. İyice kuruduktan sonra göğüs pedi kullanılabilir. Göğüs pedi ise ıslandıkça değiştirilmelidir. Göğüs ucunu temizlemek için kullanılacak pamuk veya gazlı bezin her kullanımda temiz olması gerekir. Temiz, ılık suya baktırmak yerine pamuğun üzerine bu sudan dökülmelidir. Göğüs temizliği için her gün banyo yapılmalı veya göğüsler temiz bezle silinmelidir. Göğüslere sıcak su tutmak da süt üretimini artırmaya yardımcı olan etkenler arasındadır.

Göğüsleri kavrayan, saran, pamuklu emzirme sütyenleri emzirme kolaylığı bakımından tercih edilebilir. Özellikle dışarıda emzirirken bu sütyenler büyük kolaylık sağlamaktadır. Göğüs ucu çatlakları için krem veya pomat da kullanılabilir. Hamilelik döneminde doğumdan birkaç ay önce krem veya pomat kullanmak da göğüs ucu çatlaklarını önlemede etkili bir yöntemdir. Göğsün dolu olması, tam boşaltılmaması ile içeride bulunan süt de göğüs ucu çatlaklarını hızlandırıcı etki yapabilir. Bu yüzden emzirirken göğsün tamamı boşaltılmalıdır. Süt kalması durumunda ise elle sağarak veya göğüs pompaları ile kalan süt boşaltılmalıdır. Eğer göğüs ucunda kanama ve acı görülürse, emzirmeye ara verilerek süt sağılarak bebek beslenmelidir. Uzun süre geçmeyen çatlaklar tedavi olmadığı durumda mastit denilen iltihaplı enfeksiyona dönüşebilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktora danışılmalıdır. Göğüs ucunu karbonatlı su ile silmek de göğüs ucu çatlaklarını azaltmada yardımcı bir yöntemdir.
Göğüs ucu çatlakları genellikle emzirmenin ilk zamanlarında yanlış emzirme pozisyonundan dolayı görülmektedir. Ancak emzirme döneminin herhangi bir evresinde de bu çatlaklara rastlanabilir. Böyle bir durumda annenin öncelikle emzirme pozisyonunu gözden geçirmesi tavsiye edilir. Emzirirken anne, bebeği kendine iyice yaklaştırmalıdır. Özellikle ilk zamanlarda bebeği alttan desteklemek için klasik emzirme pozisyonunda dizlerine yastık koyabilir. Emzirme yastığı da bunun için kullanılabilir. Annenin kullanacağı süt sağma makinesi veya pompası da göğsü iyi kavramalıdır. Pompanın darlığı ve çekim gücü ile şiddeti de göğüs ucu çatlaklarını artırabilir. Eğer anne emzirme pozisyonunda halen sıkıntı yaşıyorsa hastanedeki ve sağlık ocağındaki hemşirelere danışmaktan çekinmemelidir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu