emzirirken neler yenmez

emzirirken neler yenmez
Anne sütü, bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişiminde etkili vitamin ve mineral bakımından zengin içerikli bir besindir. Hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de annenin dengeli beslenmesi sütün sağlıklı ve kaliteli olmasında etkili olacaktır. Annenin bu dönemde vitamin, mineral ve protein ağırlıklı beslenmesi tavsiye edilir. Annenin aldığı besinlerin süte geçtiği bilinmektedir, bu yüzden anne hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de beslenmesine önem göstermelidir.
Emzirme döneminde anne beslenirken sebze ve meyvenin yanı sıra; ekmek, pirinç ve patates gibi enerji yapıcı besinleri de tüketmesi gerekir. Protein kaynaklı et, yumurta, balık, tavuk; fasulye ve mercimek gibi bakliyatlar; süt, yoğurt ve peynir gibi kalsiyum kaynağı olan süt ürünleri annenin beslenme listesinde olması gereken besinlerdir. Ayrıca anne günde 3 litreye yakın sıvı tüketmeye özen göstermelidir. Suyun yanı sıra taze sıkılmış meyve suları ve rezene, papatya, ıhlamur gibi bitki çayları içilebilir. Limonata, ayran, süt, hoşaf ve komposto gibi içecekler de sıvı ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmaktadır. Besinlerden karşılamayacağı D vitamini için de annenin güneş ışığından faydalanması tavsiye edilir. Bunların yanı sıra annenin emzirme döneminde uzak durması gereken besinler de bulunur.

Bunları inceleyecek olursak;
*Özellikle ilk aylar bebekte gaz sorunu olabileceği için gaz yapıcı besinlerden uzak durmak gerekir. Anne bebeği gözlemleyerek bu besinleri listesinden çıkarabilir. Ayrıca annenin yemeği hızlı yemesi de gaz oluşumunu tetikleyebilir.
*Bebekte mide ağrısı ve kusmaya sebep olabileceği için annenin baharatlı ve acı besinlerden uzak durması gerekir.
*Gazlı ve asitli içecekler, enerji içecekleri, kafein içeren içecekler ve çikolata bebekte uykusuzluk ve huzursuzluğa sebep olabileceği için annenin bunlardan uzak durması önerilir. Ayrıca kafein süt üretimini de olumsuz etkileyebilmektedir.
*C vitamini bakımından zengin ancak asitli olmalarından ötürü portakal, mandalina, limon ve ananas gibi meyvelerin ölçülü tüketilmesi gerekir.
*Annenin günlük meyve ve sebze alımına dikkat etmesi gerekse de; lahana, karnabahar ve brokoli gibi gaz yapıcı sebzelerden uzak durması gerekir.
*Bazı bebeklerde inek sütü alerjisi görülebileceği için annenin süt tüketiminde bebeği gözlemleyerek devam etmesi tavsiye edilir. Ciltte döküntü, ateş, ishal, gaz gibi sorunlar olmadığı durumda anne günlük süt tüketebilir.
*Kafein gibi alkol ve sigara da bebek için oldukça zararlı maddelerdir. Hamilelikte olduğu gibi emzirme döneminde de annenin bu maddelerden kesinlikle uzak durması gerekir.
*Doymuş ve trans yağ tüketimi yerine omega 3 bakımından zengin, sağlıklı yağlar tüketmek gerekir. Omega 3, bebeğin beyin gelişiminde oldukça faydalıdır.
*Emziren anne günlük 3 ara, 3 ana olmak üzere 6 öğün beslenmelidir. Öğünleri atlatamadan ve sıvı alımına dikkat ederek düzenli beslenmesi süt üretiminde önemlidir.
*Bebeğin zeka gelişimine olumlu katkısı olan balık tüketiminde, cıva içeren ton balığından kaçınmalıdır. Ton balığı yerine taze balıklar tercih edilebilir. Soğuk sularda yaşadığı için Omega 3 bakımından zengin olan somon, uskumru gibi balıklar tüketilebilir.
*Emzirme döneminde anne katkı maddeli, içeriği bilinmeyen hazır besinlerden ve dondurulmuş, soğuk gıdalardan uzak durmalıdır. Dondurulmuş ve soğuk besinler annenin soğuk almasına ve hastalanmasına sebep olabilir.
*Anneyi etkileyecek ve etkileyen besinin bebeği de etkileyebileceğini unutmamak gerekir.
*Konserve ve beklemiş besinler yerine taze ve doğal besinler tercih edilmelidir.
*Emzirme döneminde anne diyetten uzak duracağı gibi süt yapar düşüncesiyle kalorili ve şekerli, tatlı besinlerden de uzak durması gerekir.
*Yemeklerle birlikte tüketilen çay, kansızlığa sebep olabilir. Hem kansızlığı önlemek hem de şekerli, tatlı besinler yerine pekmez tüketilebilir.
*Nane çayı ve fazla nane tüketimi de anne sütünü olumsuz etkileyebilir.
*Annenin ödemli olması da süt üretimini olumsuz etkileyebileceği için salatalık, karpuz ve lahana ödem söktürmek için tüketilebilir.
*Besinler geçtiği gibi ilaçlar da anne sütüne geçebilmektedir. Bu yüzden emziren anne, doktor kontrolünde ilaç kullanmalıdır.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu