emzirirken hangi vitaminleri almalıyım

emzirirken hangi vitaminleri almalıyım
Emzirme dönemi hem anne hem de bebek için oldukça önemli olan bir dönemdir. Emzirme döneminde annenin beslenmesi de oldukça önemli bir konudur. Anne sütü bebek için önemlidir. Çünkü bütün vitaminleri anne sütünden alır ve gelişiminin en büyük yardımcısı yine anne sütüdür.
Emzirirken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bu noktaların en önemlisi ise annenin beslenmesidir. Özellikle aldığı besinler ya da vitaminler oldukça önemlidir. Emzirme döneminde özellikle de alınan sıvı önemlidir. Günlük ihtiyacınız olan sıvı ihtiyacı yaklaşık 1.50 – 2.00 litre kadar olarak belirlenmiştir. Ancak anne olduğunuz süre içerisinde ve emzirme döneminde bu sıvı miktarı 3 litreye kadar çıkmalıdır. Bu sıvı da oldukça yararlı sıvılar olmalıdır. Yani içtiğiniz kola, hazır meyve suları yerine daha sağlıklı içecekler tüketmelisiniz.
Emzirme döneminde alınan vitaminler de bu doğrultuda oldukça önemlidir. Annenin aldığı vitaminler sağlıklı olduğu ve aşırı olmadığı sürece gayet yararlıdır. Kesinlikle bu dönem içerisinde alkol ya da sigara kullanımı önerilmemektedir. Bu durum hem anneye hem de bebeğe zararlıdır.
Emzirme döneminde bazı vitaminlerin de oldukça faydası da vardır. Et ya da balık gibi yararlı vitaminler içeren besinler tüketen anneler çok fazla vitamine ihtiyaç duymazlar fakat bunlardan birini bile tüketmeyen anneler için özellikle B12 vitamini alınması önemlidir. B12 vitamini yanı sıra kalsiyum da oldukça önemli bir vitamindir. Kalsiyum ya da demir eksikliği olan anneler için kesinlikle ek vitamin alınması önerilir. Çünkü bebeğin doğduğunda ihtiyacı olan vitaminler özellikle kalsiyum ve demirdir. Bunların haricinde ise D vitamini çok önemlidir. Bu vitamin özellikle kemik gelişimi açısından önemlidir. Hem bebeğin hem de annenin kemik gelişimi için D vitamini alınmalıdır.

Bu dönemlerde beslenmenin ayrı bir önemi vardır. Özellikle folik asit içeren besinler tüketilmesi oldukça faydalıdır. Bu konuda da yeşil yapraklı besinler ön plandadır. Yeşil yapraklı olan sebzeler, baklagiller, mercimek gibi besinlerin yanında taze sıkma meyve suları da oldukça önemlidir.
Emzirme döneminde alınan vitaminlerin yanı sıra beslenmeye gösterilen özen her şeyden daha önemlidir. Bütün vitaminleri içeren besinleri tüketmeli ve zararlı her şeyden uzak durmanız gerekir. Sebze ve meyve tuketimini artırmanız size ve bebeğinize oldukça yararlı olacaktır. Yağlı yiyeceklerden uzak durmanız ve alkol ya da sigara kullanımından kaçınmanız gerekmektedir. Karbonhidrat tüketimine de dikkat etmeli ve oldukça fazla tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu size oldukça enerji verecek ve halsizliği ortadan kaldıracaktır. Protein içeren besinleri de unutmamak gerekir. Protein her şeyin başında gelir. Protein grubunda olan yumurta, tavuk, balık gibi besinler demir ve çinko vitaminleri de içinde barındırdığı için oldukça önemlidir.
Annenin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise şeker ve tuz tüketimidir. Şeker tüketimi azaltılmalı ve iyotlu tuz kullanılmalıdır. Çay ve kahve tüketimine de dikkat edilmesi gerekir. Fazla kafein tüketimi bebeğe zarar verebilir. Bunun yerine süt, yoğurt gibi besinleri tüketmeniz hem bebeğin kemik gelişimini olumlu yönde etkileyecek hem de anne sütü için artı bir değer sağlayacaktır. Çay içmekten vazgeçemeyen anneler için ise ya açık ve şekersiz çay ya da limon dilimli çay önerilebilir.
Sonuç olarak baktığımızda ise görüldüğü gibi anne için vitaminlerin ayrı yeri olmalı ve hiç bir vitamini es geçmemelidir. Özellikle bebek için kalsiyum ve demir vitaminleri oldukça önemlidir. Kemik gelişimi, bebek için çok önemlidir. İlk doğduğu andan itibaren bebeğin kemiklerinin gelişimi önemlidir. Bunun için ise kalsiyum, demir ve folikasit vitaminleri gerekir. Annenin bu vitaminlere dikkat etmesi gerekir. Eğer anne tüm sebzeleri ya da etleri yiyor ise vitamine ihtiyacı olmayabilir. Bunu öğrenmek için ise doktora başvurmalı ve gerekli önlemleri almalıdır. Gerekiyorsa ek vitamin almalı ve bunu doktor kontrolünde yapmalıdır.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu