emzirirken hamile kalmak

emzirirken hamile kalmak
Hamilelik dönemi oldukça önemli olan bir dönemdir. Bu dönemde normal dönemlerden daha çok dikkat etmek gerekir. Hem bebeğe hem de kendinize oldukça dikkat etmeniz gerekir. Hamilelik dönemi sonrası emzirme dönemi de oldukça önemlidir. Bu dönem de de bebeğin gelişimini ve organlarının tamamen oluşması için anne sütüne ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç ise annenin kendine dikkat etmesi ile sağlanır. Anne eğer kendine dikkat etmez ise bebeğini de besleyemez. Böylelikle bebek de gelişimini durdurabilir ve hasta olabilir. Emzirme dönemi oldukça önemli ve hassas olan bir dönemdir. Bunun yanı sıra en az onun kadar önemli ve hassas olan dönem ise hamilelik dönemidir. Bu iki dönem bir arada olunca hem kendinize hem de bebeklerinize olduğundan daha çok dikkat etmeniz gerekir. Bir bebeğiniz emzirme döneminde olacak, diğer bebeğiniz ise karnınızda ve gelişmekte olacaktır. O yüzden en başta kendinize dikkat etmeli ve iki bebeğinizi de düşünmek zorundasınız. Bu durum biraz zor olabilir. Bu dönemler kolay dönemler değildir. Unutmayın ki bu dönemler de çoğu anne psikolojik yardım almaktadır. Sizde yardım almaktan çekinmemelisiniz. Bu kötü bir şey değildir.
Emzirme döneminin çok önemli olduğunu az önce söylemiştik. Emzirme döneminde olabilirsiniz ve bu durumda eğer hamile kaldığınızı öğrenir iseniz bazı noktalara dikkat etmeniz gerekecektir. Çoğu anne emzirme döneminde hamile kalmanın olanaksız olduğuna inanarak korunmayı tercih etmez. Bu yanlış bir davranıştır. Eğer çocuk istemiyor iseniz kesinlikle korunmanız gerekir. Çünkü hamilelik dönemi sonrası yani lohusa döneminde anne vücudu hamile kalmaya daha elverişlidir. Bu durumda yeni bir bebek istemiyor iseniz korunmak için doktorunuzdan ilaç istemelisiniz. Tabii yeni bir bebek istiyor iseniz bazı noktalara dikkat etmeniz gerekecektir.

Emzirme döneminde hamile olduğunuzu anlamak için bazı belirtilere de dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Bazı değişiklikler fark ettiğinizde bir test yaptırmanız gerekebilir. Bu değişikliklerin başında ise anne sütünüz gelmektedir. Anne sütü renginde değişiklikler olabilir. Bu değişiklik nedeniyle emzirme döneminde olan bebeğiniz ilk zamanlar emmek istemeyebilir. Fakat kesinlikle emzirme dönemini bitirmemelisiniz. Tabii ki eğer emzirme dönemini bitirme zamanı gelmedi ise.. Bunun haricinde göğüslerde hassasiyet oluşmaktadır. Göğüsleriniz hassaslaşır ve bunu hissedebilirsiniz. Halsiz hissedebilir ve yorgun olabilirsiniz. Bu durum da önemli belirtiler arasında yer almaktadır. Bunun dışında lohusa döneminiz bitti ve adet görmeye başladınız. Fakat adet döneminiz gecikti ise bu da önemli bir belirtidir. Bunun yanı sıra sabah bulantıları da önemli belirtiler arasında yer alır. Bu dönemlerde özellikle ruhsal durumunuza dikkat etmelisiniz. Bu dönem ruhsal ve fiziksel değişikliklerin olacağı bir dönemdir. O yüzden de en çok dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bütün bunlar sonucunda bir test yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Kendinize dikkat etmeyi de unutmamalısınız. Kendinize ne kadar dikkat eder iseniz bebekleriniz de o kadar sağlıklı olur.
Emzirme dönemindesiniz ve hamile kaldınız. Bu dönem oldukça önemli olan bir dönemdir. Bu dönemde iki bebeğinize de doğru şekilde ve sağlıklı şekilde bakmalısınız. Öncelikle emzirmeyi aksatmamalı ve bebeğinizi doğru şekilde beslemeye özen göstermelisiniz. Hamileliğin ilerleyen dönemlerin de ise emzirme pozisyonlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Karnınız büyüdükçe bebeğinizi emzirmekte zorlanabilirsiniz. Bu gayet normal bir durumdur. Bu durumda memenizi sağabilir ve böylelikle bebeğinizi besleyebilirsiniz. Bu aylara çok dikkat etmelisiniz. Çünkü bu aylar da özellikle karnınızdaki bebeğiniz çok fazla şey isteyebilir. O yüzden hem süt açısından hem de karnınızdaki bebeğiniz açısından beslenmenize ayrı bir önem göstermelisiniz. Böylelikle iki bebeğiniz de huzurlu olacaktır. Hamilelik dönemi ve emzirme dönemi çok önemli olduğu için ikisi bir dönemde olunca iki kat dikkat etmeniz gerekir. Bu dönemde kalori alımınız artmalı ve normal zamandan en az iki kat fazla kalori almalısınız. En önemlisi ise yürüyüş yapmalı, kendinize zaman ayırmalısınız. Çoğu anne böyle durumda psikolojik olarak çöküşe geçebiliyor. Bu duruma girmemek için sürekli pozitif ortamlarda bulunmalısınız. Stresten uzak kalmalı ve hiç bir şeye üzülmemelisiniz. Yürüyüş yapmayı ihmal etmemelisiniz. Yürüyüş yapmak, sizi rahatlatacak ve bebeklerinize de iyi gelecektir. Emzirme dönemleri de oldukça önemlidir. Rahat olmaya özen göstermelisiniz. Rahat olmalı ve rahat pozisyonlar seçmelisiniz. Böylelikle bebekleriniz daha rahat olacaktır.
Sonuç olarak baktığımızda ise emzirme döneminde hamile olabilirsiniz ve bu durum sakıncalı değildir. Kendinize dikkat etmeniz ile ikinci bir çocuk da dünyaya getirebilirsiniz. Bu durum da olan yüzlerce anne vardır. Vitaminlerinizi doğru şekilde alarak ve bebeğinizi gayet sağlıklı olarak emzirerek bu dönemi de atlatmanız mümkündür. Tek dikkat etmeniz gereken kendiniz olmalıdır. Kendinize dikkat ettiğiniz de ise bebekleriniz de daha sağlıklı olacaktır. Böyle dönemlerde sağlığınıza da çok dikkat etmeniz gerekir. Anne sütü iki bebek için de oldukça önemlidir. Anne sütü her bebek için oldukça önem arz edebilir. O yüzden de emzirme döneminin önemi büyüktür.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu