Emzirirken dikkat edilecek 10 nokta

Emzirirken dikkat edilecek 10 nokta
Emzirme konusu bir anne için oldukça önemlidir. Bebeğini doğru şekilde emzirmek, bir anne için önem sırasında ilk sıradadır. Hamilelik dönemi sonrası, emzirme dönemi de oldukça önemlidir. Emzirirken hem anne kendine hem de bebeğine dikkat etmelidir.
Emzirirken dikkat edilecek belli başlı noktalar vardır. Öncelikle ilk olarak, anne emzirirken bebeğin rahat nefes almasını sağlamalıdır. Bebeğinin nefes alabilmesi için burnu ve ağzı doğru şekilde olmalıdır. Böylelikle bebek de nefes alabilir ve doğru pozisyon da emzirebilirsiniz. Doğru pozisyon dışın da kucağa alınan bebeğin memeye yaklaştırılması önem arz eder yani annenin memeyi yaklaştırması yerine bebeğin memeye ulaşmasını sağlamak çok önemlidir.
Emzirirken dikkat edilecek ikinci nokta ise annenin emzirme saatini ayarlamasıdır. Emzirme saati bebeğin emme süresine bağlıdır. Bebek, gün içinde 2 – 3 saat aralıklar ile emzirilmeli ve gece ise 3 – 4 saat aralıklar ile emzirilmelidir. Bebeğin emzirme süresi yaklaşık 15 – 20 dakika olmalıdır. Bu süre bebekler arasında değişebilmektedir. İlk 2 – 3 dakika içerisinde bebek besinin % 50 ‘sini alabilir. Daha sonraki süreler içerisinde ise besinin diğer kısmını alabilmektedir. Emzirme esnasın da bebeğin annenin göğsünün kahverengi kısmının neredeyse hepsini aldığına dikkat etmek gereklidir. Yeni doğan bebeklerin ilk altı ay su dahil anne sütü dışında hiç bir besin maddesi almadığını ele alırsak emzirmeyi gerekli olduğu en doğru şekilde en doğru anda vermenin bebeğin gelişimi için ne kadar önemli olduğunu anlamak büyük önem taşır.

Emzirirken dikkat edilmesi gereken üçüncü nokta ise annenin meme konusudur. Anne memesine dikkat etmeli ve her emzirme sonrasında temiz su ile yıkamalıdır. Bu durum sonrasında ise müsait ortam da ise memeyi kendi kendine kurumaya bırakmalıdır. Bir diğer husus ise bebeğin iki memeden de aynı düzeyde besin almasıdır. Bir öğün içerisinde sağ memeden anne sütü alıyor ise diğer öğünde de sol memeden emmelidir.
Emzirirken dikkat edilmesi gereken dördüncü nokta ise dış etmenlerdir. Bunlar; oda sıcaklığı, bebeğin beslenme işlemi sırasında ki rahat edebileceği kıyafetleri giyiyor olması, annenin doğru pozisyonu ayarlayabilmesi gibi etmenler önem arz eder. Örnek verecek olursak soğuk bir oda da anne bebeğini emzirmeye çalışırsa hem bebeğin hasta olma ihtimali doğar hem de randımanlı şekilde süt akışı sağlanamaz.
Emzirirken dikkat edilmesi gereken beşinci husus, annenin emzirme öncesi beslenmesine dikkat etmesidir. Süt verecek annenin gerekli besin miktarını aldığından emin olması şarttır. Eğer gerekli besin miktarı alınmamışsa hem annenin sağlığı hem bebeğin yeterli besin alma ihtimali zayıflar ve tehlikeye girer.
Emzirme esnasında dikkat edilmesi gereken altıncı nokta ise emzirme işlemi sırasında annenin sütü tam olarak boşaltmasını sağlamaktır. Bunun iki nedeni vardır. Öncelikle sağlık açısından annenin süt kanallarının tıkanmaması için süt verme işlemini sıkça ve gerektiği kadar vermelidir. Bir diğer nokta ise emzirme sırasında oluşabilecek ağrılara alışma sürecine hızlıca alışabilmek için annenin her emzirme esnasın da biraz daha fazla zaman geçirmelidir.
Emzirme esnasın da dikkat edilecek yedinci husus ise hasta olduğunuz zamanlar da emzirmenin sıkıntı yaratacağını düşünmenin verdiği telaş ile alınan ağrı kesici antibiyotik tarzı ilaçların kullanılmasını engellemektir. Anne sütü olabilecek en steril halde ve en doğal ilaçtır. Çocuğunuza bulaşacağını düşündüğünüz için ilaç almak büyük hatadır. Emzirmeden kaynaklanacak bulaşma diğer etkenlerden bulaşacağı için asıl dikkat etmemiz gereken husus maske takmanız ve temizliğinize özen göstermenizdir.
Emzirme esnasında oluşabilecek bir diğer dikkat edilmesi gereken sekizinci husus, ağır hasta olduğunuz ve ilaç kullanmanız gereken durumlarda ne yapacağınızdır. Örneğin emzirme döneminde çok hasta olduğunuz bir anda ilaç almanız gerekti, bunun en önemli çözümü doktorunuzun size reçete edebileceği emzirmeyi engellemeyecek ilaçları almanız gerekir. Bunun haricinde eğer evde geçebilecek bir rahatsızlık varsa bebeğe yazılan ilaçların hepsini içmekte bir sakınca yoktur. Bu hem psikolojik olarak sizi rahatlatacak hem de bebekle aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.
Emzirme esnasın da dikkat edilmesi gereken dokuzuncu husus ise emzirme işlemi esnasında ve daha sonrasında uymanız gereken hijyen kurallarıdır. Örnek verecek olursak emzirme işlemi esnasında annenin emzirdiği göğüse masaj yapması hem kanal tıkanıklığının önüne geçmesini sağlar. Hem de daha sonra ki dönemlerde anneye yardımcı olabilir. Emzirme sonrasında ise ılık bir havlu ile meme uçlarını dinlendirmek ve biraz açıkta kalarak hava ile temas etmesini sağlamak yardımcı olacaktır. Bu durum annenin göğsüne artan basıncın biraz da olsa azaltılmasını sağlar.
Son olarak emzirirken dikkat edilmesi gereken onuncu noktaya değinelim. Anne ile bebek arasında oluşan bağın en çok ortaya çıktığı an emzirme sırasındaki andır. Bu yüzden her zaman bebeğinizle güzel bir şekilde konuşmanız onu ortama biraz da olsa alıştırmanız gerekmektedir. Bebek sağlığını etkileyen evrelerden kurtulmanın en temel şartı anne sütünün sağlıklı ve randımanlı bir şekilde bebeğe aktarılmasıdır. Bu da size emzirmenin önemini ve annenin bu olayda ki rolünün aslında sanıldığından daha fazla önem gerektirdiğini gösteriyor.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu