emziren annenin beslenmesi

emziren annenin beslenmesi
Hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Tıpkı hamilelikte olduğu gibi emzirme döneminde de bebek temel ihtiyaçlarını anneden karşılamaktadır. Anne sütü bebeğin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamada oldukça etkili bir besin olup, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi öngörülür. Vitamin ve minerallerin yanı sıra anne sütü ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici ve enfeksiyonlara karşı koruyucu olan antikorları da bebek için karşılamaktadır. Özellikle ağız sütü denilen ilk anne sütü bebeğin ilk aşısı sayılmaktadır.
Anne sütünün temelini su oluşturduğu için emziren annenin günlük sıvı ihtiyacı yaklaşık 3 litre kadardır. Suyun yanı sıra ayran, süt, hoşaf, meyve suları, komposto, limonata, ıhlamur, rezene, papatya gibi içeceklerle de sıvı ihtiyacı sağlanabilir. Rezene ve kompostonun süt artırıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Emziren anne dengeli ve yeterli beslenmeli, emzirme döneminde diyetten ve ağır spor hareketlerinden kaçınmalıdır. Emzirmenin bebeğe faydası olduğu kadar anneye de pek çok faydası bulunur. Hamilelik öncesindeki kiloya çok rahat dönebilmesi bunların başında sayılabilir.

Bebeğin uykusuz ve huzursuz olmasına neden olabileceği için annenin sıvı tüketirken; kafeinli ve asitli içecekleri içmemesi veya az tüketmesi önerilir. Ayrıca alkol ve sigara kullanımı da bebeği olumsuz etkilemektedir. Hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de içeriği bilinmeyen, katkı maddeli hazır besinlerden uzak durmak gerekir. Emziren anne günlük 3 litre sıvı tüketiminin yanı sıra günlük meyve ve sebze tüketimine de önem vermelidir. Hamilelik dönemindeki gibi 3 ara, 3 ana öğün beslenme biçimi idealdir. Ara öğünlerde ceviz, badem gibi kuruyemişler ve meyveler tercih edilebilir. Protein bebeğin gelişiminde oldukça önemli olup, annenin günlük yumurta, et, balık, tavuk gibi protein ağırlıklı besinleri alması gerekir. Protein bebeğe yararı olduğu gibi anne sütünün artmasına da yardımcı olmaktadır. Et, balık ve tavuk gibi protein içerikli besinlerin yanı sıra fasulye, nohut ve mercimek gibi baklagiller de tüketilebilir. Ancak bu besinler bebekte gaz sorununa sebep olabileceği için annenin bebeği etkileyip etkilememesini gözlemleyerek tüketmesi tavsiye edilir. Gaz çıkarmaya yardımcı olan kimyon, bu besinlerle birlikte kullanılabilir. Aynı zamanda süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinin tüketimi de düzenli olmalıdır. Yer fıstığı, çilek ve inek sütü gibi alerji yapabilen besinlerin de tüketimine bebeği etkileyip etkilememesine bakılarak devam edilmelidir.
Beslenmenin yanı sıra süt üretimini annenin psikolojik durumu da etkilemektedir. Bu yüzden emziren annenin stresten uzak durması ve sık sık dinlenmesi gerekir. Bebek uyuduğunda annenin de uyuyup dinlenmesi süt üretimine olumlu katkı sağlayacaktır. Ayrıca sıcak duş süt üretimini artırıcı etkiye sahiptir. Annenin düzenli yürüyüşler yapması da süt üretimine olumlu katkı sağlamakla birlikte eski formuna çabuk kavuşmasına da yardımcı olacaktır.
Kansızlığa neden olabileceği için yemeklerle birlikte çay tüketilmemelidir. Anne, salam, sosis, sucuk gibi katkı maddeli zararlı besinlerden uzak durmalıdır. Süt yapması için şekerli ve tatlı besinlere yönelim gereksiz kilo alımına sebep olmaktadır. Şeker olarak pekmez tüketilmesi anne sütüne fayda sağlayacağı gibi kansızlığa da iyi gelecektir. Bebeğin iyot ihtiyacını karşılaması için annenin yemeklerde iyotlu tuz kullanması önerilebilir. Ayrıca besinlerde bulunmayan D vitaminini de güneşten alması gerekir. Demir ve kalsiyum ihtiyacı için de kuru meyve ve kuru yemişlerden faydalanılabilir. Ancak bunların aşırı tüketimi fazla kiloya sebep olabileceği için ölçülü tüketmek gerekir. Emziren annenin beslenmesinde önemli olan çok yemesi değil, kaliteli beslenmesidir. Hamilelik döneminde dengeli ve düzenli beslenmeye alışan anne, emzirme döneminde de rahat edecektir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu