Emziren annelerde baş ağrısı nasıl geçer

Emziren annelerde baş ağrısı nasıl geçer
Migren atağı diye de bilinen baş ağrısı günümüzün en yaygın hastalığıdır. Kadın erkek ayrımı yapmadan insanların çoğunda görülebilir. Bunun iki farklı tedavisi vardır. Bir tanesi tıbbi tedavi olmak üzere, diğeri alternatif tıpla azaltılabilecek yöntemlerdir. Elbette ki migren atakları hamilelik dönemlerinde ve yeni doğum yapmış annelerin emzirme dönemlerinde de sıkça kendini belli eder. Peki hamilelik dönemi migreni azdırır mı ? Bunun cevabı net olmamakla beraber dış faktörlerin bu işte daha etlkili olduğu bugünlerde tıp dünyasında daha çok kabul edilen bir anlayıştır.
Hamilelik döneminde ilaç alımı çok kabul gören bir davranış olmamalıdır. Bu hamileliği olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumlarda eğer ağrılar ilaçsız bir şekilde tolere edilmiyorsa doktorumuzla irtibata geçip gerekli önlemleri almak gerekmektedir. Migren atakları hamilelik sırasında azalma göstermektedir. Çok nadir olarak bu ağrılar devam eder ve artma göstergesi beklenmez.
Hamilelik evresini başarıyla tolere edebildikten sonra doğumu gerçekleştiren bir annenin emzirme evresinde bu hastalıkla nasıl baş edeceği de bilinmektedir. Yeni doğum yapan bir annenin migren atağında ilaç alamaması bir yana yeni doğan bebeğin bakımı için maruz kaldığı uykusuzluk ve yorgunluk bu hastalığın şiddetini anne için daha tehlikeli hale getirir. Migren atakları öncesinde ve sonrasında asıl önemli olan sizin bu olaya verdiğiniz rasyonel tepkilerdir. İlaç alamıyorsunuz, bebeğinize göstereceğiniz ilgiden elbette ki onu mahrum bırakamıyorsunuz ve bu ağrılardan bir şekilde kurtulmanız gerektiği bilincini unutamıyorsunuz.

İlaç alımında hepsi olmamak koşulu ile ağrı kesicilerin içerisindeki maddelerin anne sütüne doğrudan etkili olabileceği için ve bebeği beslemek için emzirdiğiniz her evrede bu maddelerin bebeğe geçeceğini ona zarar vereceğini hesaplamanız gerekmektedir. Yeni doğum yapmış bir annenin bebeğine olan sevgi ve sadakat bağı onun bebeğe gösterdiği ilgiyi kesmesine gerekli olan uyku ve dinlenme ihtiyacını karşılamasına engel olabilir. Bu anneliğin getirdiği bir içgüdüdür ve migren ataklarının en etkili çözümü olan uyku ve dinlenme evresini direk olarak alamaması anlamına gelir. Anneyi bebeğine bakamayacağı hale getirir. Bu ağrılardan bir şekilde kurtulmanız gerektiğini, bu durumun hem bebeğiniz hem de kendi sağlığınız için vazgeçilmez bir öncelik taşıdığını elbette ki idrak edebilmelisiniz. Her ağrı sırasında bebeğinizi kucaklayıp doktora gidemeyeceğiniz için bu durumu önceden not aldığınız doktor tavsiyelerinden elde edebiliriz.
Bebeğin anne sütü dışında ek besin almadığı ilk altı ay için herhangi bir ilaç kullanılmayacağından baş ağrılarını diğer yollarla hafifletmeye çalışmak en mantıklı işlem olacaktır. Öncelikle annenin baş ağrısı hissettiği anda yatağına uzanıp bir kaç dakika soğuk havlu ile rahatlamaya çalışması, bu evrelerin başında gelmektedir. Baş ağrıları başlamadan önce etki edebileceğiniz bir nokta ise bu durumun açlık ve sıvı ile doğrudan alakası olduğudur. Eğer ağrıların tetiklenmesini istemiyor iseniz kesinlikle aç kalmamalı ve bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Gece uykuları bebekle birlikte düzenli şekilde olacağından mümkün olduğu kadar rahat bir uyku geçirmeye çalışmak ve bebeğin sabah emzirme periyotları arasındaki uykusu sırasında küçük kaçamaklar yapmak bu tedavi de ağrıları azaltmaya yardımcı olabilir. İlaç kullanımı ise doktorun gözetiminde anne sütüne direkt etki etmeyecek şekilde bulunan ağrı kesiciler yine doktorun belirlediği dozda alınabilir ama ilaç tedavisi son çare olarak kalmalıdır.
Baş ağrılarını dindirmeye yardımcı olacak alternatif tıp yöntermleri de mevcuttur. Bu hamilelik sırasında olmasa da emzirme döneminde fazla aşırıya kaçmamak koşulu ile gerçekleştirilebilir. Bunlardan bir tanesi basınç noktalarına yapılan masajlardır. İnsan vücudunda birbiriyle doğrudan iletişime geçen basınç noktaları vardır. Bunlar baş kısmında ve el kısmında bulunmaktadır. Şakakların üzeri gözlerin arası elinizde bulunan baş ve işaret parmaklarınızın arasına yapacağınız küçük masajlar ağrıda hafifliğe yol açacaktır.
Günümüzde oldukça popüler olan migren ataklarının tedavisinde uzman doktorlar ve yurtdışındaki bilim adamları da ciddi araştırmalar yapmaktadırlar. Örneğin nane yağı diye bilinen eczanelerde satılan solisyonu günde 1 sefer ense, alın yada şakaklarınıza beş ile on dakika arası sürdüğünüzde etkisini yarım saat içinde gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu da diğer bir alternatif tıp yöntemi olarak akılda kalabilir.
Emzirme döneminde baş ağrılarından kurtulmanın bir diğer yolu ise sıcak su banyolarıdır. 15 – 20 dakika arası sürecek ılıktan biraz daha sıcak su banyosu kasılma geçiren kasları rahatlatacağı için baş ağrılarında da etkili olabilir. Emzirme esnasında olsanız bile egzersiz yapmanın bu ağrılarda etkili olabileceği gözlemlenmiştir. Yeni doğan bebeği emzirme esnasında, boynumuzu sağa – sola – öne -arkaya beşer seferden üç set yapmak hem boynunuzu rahatlatıp ağrıyı azaltmaya yardımcı olacak hemde günlük yapmanız gereken egzersizi karşılayacaktır.
Baş ağrısı ve migrenin doğum esnasında olabilecek kasılmalardan, stresten, uykusuzluk ve yorgunluktan artacağı gibi diğer faktörler de bu hastalığı tetikleyecektir. Mesela göz rahatsızlıkları kronik bir baş ağrısı sebebidir ve uzman göz doktoru görmediği zaman bu hastalık zamanla geçmeyecektir. Basit bir baş ağrısı, birazdan geçer, zamanla geçer gibi kavramları yeni doğum yapmış bir annenin hayatından çıkarması hayati önem taşır.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu