emziren anneler için gerekli günlük besin tüketim miktari

emziren anneler için gerekli günlük besin tüketim miktari
Hamilelik dönemi öncesinde çoğu insan beslenmesine dikkat etmez. Hamilelik döneminde ise biraz daha dikkat ederiz. Fakat en önemlisi ise hamilelik sonrası dönem olan emzirme dönemidir. Emzirme döneminde daha çok dikkat etmek gerekir ki anne sütü sağlıklı olsun. Anne sütünün sağlıklı olabilmesi için ise bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Anne sütünün en verimli olduğu zamanlar ilk emzirme dönemleridir. O yüzden hamilelik dönemlerinden hamilelik sonrası olan döneme kadar beslenme konusuna ayrı bir önem verilmelidir. Böylelikle hem bebek hem de anne daha sağlıklı olacaktır. Annenin sağlıklı olması bebeğin de anne sütünü daha sağlıklı almasına neden olur. Böylelikle bebek gelişimi hızlanır. Emziren anneler için günlük aldığı besin miktarı oldukça önem taşımaktadır. Ne kadar fazla besin miktarı alır ise o kadar sağlıklı bir bebek gelişimi olabilir.
Anne sütünün önemi konusun da hiç kimsenin ufacık bir şüphesi yoktur. Peki anne sütünün kalitesi, sağlığı ve miktarının annenin beslenmesine bağlı olduğunun bilincinde miyiz ? Anne sütü bebek için her şeyden daha önemlidir. Bebeğin anne sütünü sağlıklı bir şekilde alması, anne için de olumlu bir sonuçtur.
Doğum sonrası emzirme dönemin de annenin yeterli beslenmesinin yanında ekstra besin miktarına ihtiyacı vardır. Mesela günlük yaşantımız da ne kadar kalori alıyor, ne kadar hayvansal ürün, ne kadar sebze tüketiyoruz ? Meyvelerin kurusu ve süt ne kadar önemli ? Bu tarz soruların karşısında bilinçli olmak, emzirme anında sütünüze, sütünüz ise bebeğinizin sağlığına direk etkilidir.
Bir anne doğum sonrası protein dozunu arttırmalıdır. Günde 1 yumurta, hayvansal ürünlerin yanında fasulye, nohut, baklagil tarzı sebzeleri bolca tüketmelidir. Süt, vücuda kalsiyum vereceğinden sütün değeri göz ardı edilmemelidir. Örneğin günde 1300 kalori alıyor iseniz emzirme döneminde buna ek olarak 1800 – 2000 kalori almanız gerekiyor yoksa sütünüzde bozulmalar ve azalmalar meydana geliyor ve bebeğin beslenmesi sekteye uğruyor. Sabah kahvaltıları bu konuda çok önem arz ediyor. Sıkı bir kahvaltı size gün için gerekli enerjiyi sağlayacaktır. Akşamları et ağırlıklı beslenme ile beraber hafta da en az 2 gün balık tüketimi sağlanmalıdır. Doktorların hamile anneler için hazırladığı özel beslenme programları vardır. Onlara da uyum sağlayabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki emzirme döneminde metabolizma hızlanır ve annelerin bu hızlanmaya ayak uyduracak gerekli besin miktarlarını alması gerekmektedir.

Gün ışığı vücuda direk etki ettiğinden besinlerde bulamayacağınız vitaminleri güneşten elde edebilirsiniz. Beslenmeniz de meyve çok önemli bir yer tutmaktadır. Bununla beraber elma, portakal, mandalina gibi C vitamini sağlayan meyveler sıkça tüketilmelidir. Sıvı tüketimi hayatınızın her alanın da olduğu gibi hamilelik ve sonrası için de önem teşkil eder. Emziren annelerin üstünde durması gereken bir diğer husus ise sıvı tüketimidir. Bunu su ile sağlayabilirler. Suyun yanı sıra taze sıkılmış portakal suyu da ek sıvı olarak kullanılabilir.
Toplum da ki ağır yanlışlardan bir diğeri ise sütün artması için annenin bol sıvı, tatlı, hamur işi tüketmesi gibi eski moda düşüncelerden uzak durulmalıdır. Tamamen bırakmamak ile beraber annenin normal beslenmesinin yanında alınabilecek besinlerdir. Tamamen tercih edilmemesi gereken ürünler ise kafein, çay gibi sıvı tüketiminin yanın da anne sütüne zarar verecek maddelerdir. Çayın yerine taze sıkılmış meyve suları sütünüzün daha sağlıklı olması için gerekli bir içecektir. Bunlar normal doğum yapan anneler için gerekli olan besin tüketimleridir. Eğer anne sezeryan doğum gerçekleştirmiş ise sıvı tüketimi aynı kalmak ile beraber doktoru özel liste hazırlayacaktır. Bunun sebebi ise sezeryanın bir operasyon olması ve her operasyon sonrası beslenmeye dikkat etmenin gerekliliğidir.
Bir annenin beslenmesi, kahvaltı da; yumurta, peynir, yoğurt tarzı besleyici ürünler, öğle yemeğinde; sebze yemekleri daha çok baklagil mesela nohut bezelye, akşam ise hayvansal etlerin ya da balığın yanın da mutlaka bol yeşillik şeklinde olmalıdır. Öğün aralarında bolca meyve ve bol sıvı almalıdır. Bu durum hem annelere gerekli enerjiyi proteini verecek hem de sütünüzün daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bir örnekle açıklamak gerekir ise normal insanların beslenmesinin önemi vücudun ihtiyaç duyduğu protein miktarına bağlı iken anne olduğunuz da ise beslenmesini sizden sağlayan bebeğin sağlığı da buna eklenmektedir. Yani siz ne kadar iyi ve düzenli beslenir iseniz bebeğinize gerekli olan proteini de kalsiyumu da anne sütü ile aktarabilirsiniz. Aldığınız besin miktarını bebeğiniz de hesaba katılarak oluşturulmalı doktor hazırlamış ise listenin dışına çıkılmamalı ve her şeyin mümkün olduğu en düzgün hali ile ve saati ile tüketildiğinden emin olmalısınız.
Anneler bebekleri için yaşar derler. Bunun en büyük örneği ise emzirme sırasında ki beslenmenize dikkat etmenizdir. Unutulmamalıdır ki bebeklere ilk altı ay su dahil anne sütü haricin de hiç bir besin verilmemektedir. Bebeğinizin sağlığı size sizin sağlığınız ise gerekli olan bütün proteinleri kalsiyumu almanıza bağlıdır. Buna önem vermek özen göstermek annelik vazifenizdir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu