emzik kullanımı nasıl olmalı

emzik kullanımı nasıl olmalı
Emzik, bebek ve anne için oldukça rahatlatıcı bir araçtır. Ancak bu durumun bazı avantajları ve dezavantajları da bulunmaktadır. Emzik kullanımı ya da seçimi oldukça önemli olan bir konudur. Bunun için ayrı bir araştırma yapılması gerekir.
Öncelikle emzik emen bebeklerde gözlenen daha iyi el becerileri ya da gelişimin daha hızlı olması gibi olumlu gelişmeler hem bebek hem de anne için sevindirici olan şeylerdir. Fakat bu konuda da bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Mesela bebeğin emzik alma yaşına dikkat etmek gerekir. Emzik alma yaşı genel olarak ilk aylarda başlamamalı ve en fazla 2 yaşına kadar emzik kullanılmalıdır. 2 yaşından sonra emzik kullanan bebeklerde bazı olumsuz durumlar gözlemlenmiş ve bu durum hem diş gelişimini hem de çene gelişimini de olumsuz yönde etkilemiştir. Bu durumda emzik kullanım yaşı genel olarak ilk aylar haricinde yani bu süreç bebeğin anne sütü emmeye alışma süresi ile de eş değerdir. Bebek anne sütünü emmeye alışması ile emziğe de alışabilir. Bu sürenin sonu ise en fazla 2 yaşının sonu olmalıdır ki bebeğin gelişimini etkilemesin. Bunun haricinde emzik kullanan bebekler, emzik kullanmayanlara göre de daha huzurlu, daha iştahlı ve uykusunda daha huzurlu uyuyan bebekler olarak da gözlemlenmiştir.
Emzik kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da vardır. Bu noktalar da özellikle bebeğin ağız yapısı ve emziğin uyumu olarak belirtilebilir. Bebeğin ağız yapısı ve diline dikkat edip emzik seçimi öyle yapılmalıdır. Bunun haricinde ise bebeğin kesinlikle nefes alabilecek türde emzik almalısınız. Emziğin ucunda bir delik olmalı ve emzik bebeğin ağzına tam oturmamalıdır. Yani bebek emzik emerken nefes alabilmelidir. Bebek emzik kullanmak için anne sütünden de vazgeçmemelidir. Bu konuya özellikle dikkat etmelisiniz. Çünkü bebeğin özellikle 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesi çok önemlidir.

Bunların haricinde bebeğin emzik kullanımı, parmağını ya da bulduğu herşeyi ağzına koymasından daha iyidir. Emzik seçimi yabana atılmayacak kadar önemli bir konudur. Uygun emzik bulunduğunda yedeğini almayı da unutmamalısınız.
Emzik içerisindeki maddeler de oldukça önemlidir. Silikon ya da kauçuk olan emzikler, bu dönemlerde daha çok ön plandadır. Genelde kullanımı bakımından silikon tercih edilmektedir. Fakat silikon emziklerinde bazı olumsuz yanları bulunmaktadır. Bunlar ise diş darbelerine karşı dayanıksız oluşları ve çizikler oluştuğunda hemen değiştirilmesi gerektiğidir. Bunların yanı sıra olumlu yanları da vardır. Bunlar ise kolay temizlenebilir olması ve şeffaf olmasıdır. Yüksek ısıya da dayanıklı olmalarıdır. Kauçuk emzikler ise hemen kirlenir ve kolay temizlenebilir özelliği yoktur.
Damaklı ve damaksız emzikler de bir çeşit emziklerdir. Bunların ilki olan damaklı emzikler, 1 yaşın üzerinde kullanılması önerilen emziklerdir. Diğeri ise yani damaksız emzikler ise daha çok anne memesine benzerliği ile bebeğin alışması kolay olacağı için 0 – 6 ay bebeklere önerilen emziklerdir.
Sonuç olarak baktığımızda ise emzik kullanımı sırasında dikkat edilmesi noktalar vardır. Bu noktalar da bebeğin diş ve çene gelişimi açısından oldukça önemlidir. Emzik kullanımını yanlış yaptığınızda ise bebeğinizin gelişimi etkilenecek ve diş yapısı ya da ağız yapısı bile bozulabilecek duruma gelebilir. Ayrıca çok fazla önemli olan bir konu da anne sütü konusudur. Bebeğiniz ne kadar emziğe alışır ise o kadar anne sütünü bırakmaya yönelecektir. Bu yüzden öğünleri kesinlikle atlamamalısınız. İlk emzik seçiminde ise doktorunuza başvurabilirsiniz. Böylelikle daha sağlıklı bir karar vermiş olacaksınız. Emzik seçimi kolay ya da basit bir şey değildir. Kesinlikle dikkate alınacak bir durumdur. Bebeğinizin sağlığı herşeyden önemli olmalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Unutmamalısınız ki bebeğinizin huzuru sizin de huzurunuz demektir. O ne kadar huzurlu olur ise siz de o kadar huzurlu ve rahat olursunuz.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu