bebeklerde kolik nedir

bebeklerde kolik nedir

Bebeklerde kolik görülmesi çok rastlanan bir durum haline gelmektedir. Bu durum günümüzde bebekler de neredeyse %25 ile %30 arasında görülebilmektedir. Bebeklerde kolik durumu, huzursuzlanma ile de başlayabilir. Bu durum bebeğin ağlaması ile de devam edebilir. Bebek sürekli ağlıyor ve susturulamıyor ise bebeğiniz muhtemelen koliktir.  Ağlayan bebek, annenin de canını sıkabilir. Bütün yeni doğan bebekler ağlar. Fakat kolik olan bebekler günde 2 saatten fazla ağlamakta ve haftada 3 günden fazla ağlayabilir. Bu durum sizin de psikolojinizi etkileyebilmektedir. Bebeklerde kolik durumu önemli bir hastalık değildir. Kendiliğinden geçebilir. Kolik durumunun belli nedenleri olmaması ile beraber çok sık rastlanan belirtileri ve nedenleri de vardır.  Bebeklerde kolik durumu genel olarak ilk iki ya da üçüncü haftada başlar. Bu durum bazı zamanlarda hemen geçebildiği gibi bazı zamanlar da ise daha uzun sürebilmektedir.

Bebekler genelde gün içinde ağlasa da bu durumdaki bebekler, gün içinde özellikle de öğle sonrası ve akşam saatlerin de daha fazla ağlamaya başlarlar. Bu ağlamak nöbetleri sırasında bebeği gözlemleyebilirsiniz. Eğer ağrı çekiyor gibi ağlamaya başlıyor ise ya da yumruklarını sıkıyor ve ayaklarını karnına doğru çekiyor ise bu durum da kolik belirtileri gözlemliyorsunuz demektir. Bu durum da bebek, yüksek sesle ve sürekli ağlamaya başlar. Belirtiler arasında solukluk da olabilir. Bebeğin yüz çevresinde ve yüzün de ağrı çekiyor gibi kendini sıkma,  yüzde kızarma gibi belirtileri vardır.  Ağlama nöbetlerinde çığlık, huzursuz olma durumu, gaz çıkarma gibi belirtileri olabilir. Ancak her bebek böyle bir durum da kalacağı için kesinlikle hekime başvurulmalı ve ondan sonra kolik tanısı konmalıdır. Kolik nedenlerine gelince ise koliğin çok bilinen bir nedeni yoktur. 3 – 4 ay içerisinde de geçebildiği için çok da önemsendiği söylenemez. Ancak en çok yaygın olarak bilinen nedenler ise bebek olması dolayısıyla bazı organların tam gelişmemiş olması, bazı besinlere olan alerji, yaygın olarak gaz oluşumu gibi nedenler de öne sürülebilir. Bütün bunların yanı sıra ise bazı noktalara da dikkat etmek gerekir. Bebeğin kolik olması bir hastalık değildir. Bebeğe hasta muamelesi yapmamak gerekir. Ağlama nöbetlerinde bebeğe bağırılmamalı ve ani tepkiler verip bebeği korkutmamalısınız.

Unutulmamalıdır ki bebeğin kolik olmasındaki sebep anne ya da babanın sigara içiyor olması da olabilmektedir. Anne adayı hamile iken sigara kullanıyor ise bu durum bebeği de etkileyeceğinden kolik olma durumunu artırabilmektedir. Bebeklerde kolik durumu daha çok anne sütü ile beslenen değil de inek sütü ya da marketten alınan sütler ile beslenen bebekler de görülmektedir. Bu durum da bebek için anne sütünün önemini de göz ardı edemeyiz. Bebekler de ki kolik, anne ve babayı da etkilemektedir. Öyle ki kolik olan bebeklerin anne ve babaların da rastlanan depresyon hali, en çok gözlemlenen durum olmuştur. O yüzden anne ve baba da bebek gelmeden ve geldikten sonra dikkatli olmak zorundadır. Hayatlarını hamilelik dönemi boyunca kontrol altına almalı ve her türlü duruma hazırlıklı olmalıdır.

Kolik durumunun tedavisi ise nedeni tam bilinmediği için henüz bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Bu durumda koliğin geçmesini beklemek yani bebeğin büyümesini beklemek, en iyi çözüm olarak bilinir. Böylelikle bebek de daha sağlıklı büyüyebilir.

Sonuç olarak baktığımız da ise kolik durumunun çok rastlanan bir durum olduğunu görebiliriz. O yüzden bu durumu bir hastalık olarak görmek yanlıştır. Onun yerine geçici bir durum olduğuna inanmak ve bu durum da sabretmek en doğrusudur. Kolik durumunda bazı ilaçlar da olmasına karşın bunlar % 100 sonuç verememektir. Eğer ki bebeğiniz bu durumdan daha aşırı tepkiler veriyor ise kesinlikle doktorunuza başvurmanız gerekir. Bebeğin başka problemleri de olabilmektedir. Yeni doğan bebekler de oldukça dikkatli ve özenli davranmak şarttır.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu