bebeklerde emzirme süresi

bebeklerde emzirme süresi
İlk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerin daha sağlıklı, gelişimlerinin ise daha düzenli olduğu gözlenir. Özellikle doğumdan sonra ilk yarım saat emzirmeye başlamak için önemli bir süredir. Bu sayede süt üretimi de başlayabilecektir. Anne sütü bebeğe faydalı besin olup, emzirmenin de anneye pek çok faydası bulunmaktadır. Anneler, bebeklerini nasıl emzirecekleri, sütün yetip yetmeyeceği ve emzirme süresinin ne kadar olacağı konusunda kararsızdır.
Emzirme süresi konusunda tanımlanan kesin bir kural yoktur. Bebeğin ihtiyacına göre emzirme ayarlanmalıdır. Ancak özellikle ilk aylarda bebek sıkça emzirilmelidir. Bebeğin midesinin küçük olması ve anne sütünün kolay sindirilen besin olması sebebiyle bebekler çok çabuk acıkabilmektedir. Ayrıca anne sütünün kalitesi zamanla artacağı için ilk zamanlar bebeklerin hemen acıkması gayet normaldir. Annenin sıkça emzirmesi hem süt üretimini hızlandıracak hem de sütün kaliteli olmasını sağlayacaktır. Unutulmaması gerekilen bir noktada bebek sadece acıktığı için emmek istemeyecektir. Acıkmanın yanı sıra bebekler susadığı için, bazen de kendini güvende hissetmek için emmek isteyebilir. Yenidoğan bebekler emdikçe, emme refleksi kazanacaktır. Bazı bebekler haz duygusunu tatmin etmek için de emmeye ihtiyaç duyabilir. Bu yüzden emme sonrasında halen memeyi bırakmayabilir. Bu gibi durumda anne parmağıyla bebeğin ağzından memeyi çekip alabilir.

Anneler emzirme süresinin uzadıkça ağrıya sebep olacağını düşünür. Ancak ağrı ve acı yanlış emzirme tekniği ve yanlış tutturmadan dolayı oluşur. Emme süresi bebeğin ihtiyacına ve keyfine kalmış bir durumdur. Bebekler doğduktan sonraki haftalarda iki memeden yaklaşık yarım saate yakın emmeye devam edecektir. Ancak bu süre bebekten bebeğe değişebilir. Eğer bebek kısa süreli emiyorsa dudak damak problemleri, annede meme başı yetersizliği gibi sebepler incelenmelidir. Yetersiz emerse emzirmenin devamlılığı için süt sağma makineleri ve pompalardan yardım alınabilir.
Yenidoğan bebeklerin her ağlayışında acıktığı düşünülebilir. Eğer yeni emmediyse, altı temiz ve gazı yoksa acıkmış olma ihtimali çok yüksektir. Anne ikiz ve çoğul bebeklere yetebilecek kadar bile süt üretebilir kapasitedir. Süt üretimi arz-talebe göre belirleneceğinden, bebeğin sık sık emzirilmesi idealdir. Üstelik emzirme işi anne ile bebek arasındaki sevgi ve yakınlığı da artıracaktır. Annenin işe geri dönmesi durumunda bile emzirme işi süt sağma makineleri ile devam ettirilebilir. Bebek emdiğinde göğüste süt kalması durumunda da süt üretiminin devam edebilmesi için sağılması gerekir.
Yenidoğan bebekler genelde 1-2 saate acıkır. Bu süre göz önüne alındığında ise günde 8-12 kez emzirilmesi normaldir. Ancak bu süreler ve emzirmenin sıklığı bebekten bebeğe fark edebilir. İlk zamanlar bebek çok sık emse de büyüdükçe emzirme süresi ve sıklığı da değişecektir. Bebek büyüdükçe emdiğinde aldığı süt miktarı artacağı için emme sıklığı azalmaya başlayacaktır. Yenidoğan bebeğin memede kalma süresi de bebekten bebeğe değişim gösterir. Önceleri bebekler yaklaşık 15-20 dakika boyunca emmek isteyebilir. Emzirme süresinin azaltılması göğüslerde şişkinliğe, buna bağlı olarak da süt üretiminin azalmasına sebep olacaktır. Eğer anne göğüs ucu çatlaklarından dolayı ağrı, acı, kanama çekiyor ve bu sebeplerden dolayı emzirmekten kaçınıyorsa; emzirme pozisyonunu gözden geçirmelidir. Çünkü yanlış emzirme pozisyonu göğüs ucu çatlaklarına sebep olabilmektedir. Önemli olan bebeğin emerken göğüs ucundaki halkalı kısmın tamamını kavramasıdır. Emzirme süresinin bir saatten fazla olması da beklenen bir durum değildir. İlk aylarda bebekler ağlayarak uyandığında, arandığında, ağzını açtığında aç olduğu anlaşılabilir. Emzirme süreleri ilk dönemler 1-2 saatte bir iken, ilerleyen aylarda 2-3 saatte bir ve 3-4 saatte bir olmak üzere uzamaya başlayacaktır.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu