anne sütünün sağılması ve saklanması

anne sütünün sağılması ve saklanması
Anne sütü bebek için doğduğu günden itibaren oldukça önemli olan besin kaynağıdır. Anne sütü ile bebek gelişimini tamamlar ve organları da gelişir. Anne sütü bir bebek için hem besin kaynağı hem de gelişimini tamamlaması için gerekli olan her şeyin taşıyan bir besindir. Bebek hasta olduğunda anne sütü tedavi işlevini görür ve ilaç niteliğinde olabilir. Bebeğiniz gelişimini tamamlamak için sütünüze çok fazla ihtiyaç duyar. Doğum yaptıktan sonra yaklaşık yarım saat ile bir saat arasında bebeğinizi emzirmeye başlamalısınız. Bebeğiniz doğduktan bir saat sonra gelişmeye başlayacaktır. Bunu destekleyen anne sütüdür. Anne sütü, bebek için ihmal edilmemesi gereken bir besin kaynağıdır.
Anne sütünü belli zamanlarda sağıp saklamak da gerekmektedir. Anne sütünü sağmak için bazı alternatifler vardır. Anne sütünü çalışması gerekiyor ise ya da belli bir işi var ise ya da en önemlisi hasta olacağını hissediyor ise sağmalı ve uygun ortamlarda saklamalıdır.
Anne sütünün sağılmadan önce anne, bazı şeylere de dikkat etmelidir. Mesela, elleri temiz olmalıdır. Sağacağı kap da aynı özenle temiz ve hijyenik olmalıdır. Anne, sütü sağmadan önce ellerini yıkamalı ve göğsü de aynı özenle silip temiz hale getirmelidir.

Anne sütünün sağılması işlemi, bir çok çeşitte olabilir. Bu sağma işlemlerin ilki elle sağma işlemidir. Bu işlem genelde bebek yeni doğmuş ve emmeyi henüz yapamıyor ya da memeyi iyi kavrayamadığı zamanlarda yapılan işlemdir. Bu işlemi yapar iken göğsünüzü yumuşatmanız gerekir. Göğsü yumuşatarak elinizin de yardımı ile sütünüzü sağabilirsiniz.
Anne sütünün sağılması işleminin bir diğeri ise pompa ile sağma işlemidir. Pompa işlemi de kendi içerisinde ikiye ayrılabilir. Bu pompaların çeşitlerine göre olabilmektedir. Elektrikli pompa ve pilli pompa olabilmektedir. Elektrikli pompa, günümüzde bu çeşit sağma işlemi, daha çok prematüre doğan ya da bebeğin ememesi durumunda kullanılabilen pompa türüdür . Bu tür sağma işlemi genelde hastane de yapılmaktadır. Hastane de bulunan elektrikli pompalar kiralanabilir. Böylece bebeğiniz de anne sütünü alabilir. Pilli pompalar ise daha çok tercih edilen ve en çok kullanılan çeşittir. Hem kullanımı kolay hem de fiyat bakımından daha uygundur. Genelde çalışan anneler ve hasta olan anneler bu yöntemi kullanmaktadır. Böylece bebek, anne olmadan da sütünden yoksun kalmamaktadır.
Anne sütünün sağılması bu bağlamda oldukça önem taşımaktadır. Bebek, ne zaman istese anne sütü emebilmekte ve gelişimi geride kalmamaktadır. Böylelikle anneler de çalışabilir ve iş hayatına dönebilir. Bunun yanı sıra bazı zamanlarda bebeği emzirmek sakıncalıdır. Bu durum öncesinde süt sağabilir ve saklayabilirsiniz. Böylelikle hasta olduğunuz zaman da bebeğiniz sütten eksik kalmayacaktır.
Emzirme dönemlerinin sakıncalı olduğu durumlara da çok az değinelim.. Bu durumların başında annenin hasta olması gelmektedir. Anne eğer ki çok ağır hasta ise bebeği emzirmemelidir. Bu durumda bebeği emzirmek, bebeği de olumsuz etkileyebilir. Böylelikle bebek de hasta olabilir. Bu durumların en başında annenin ; verem, AIDS gibi hastalıklar gelmektedir. Bunun haricinde eğer anne alkollü ya da uyuşturucu kullanmış vaziyette ise bebeği emzirmemelidir. Bebek bu durumda çok fazla etkilenebilir. Bebeğin gelişimini olumsuz etkileyeceği gibi bebeği de hasta etme olasılığı yüksektir. O yüzden bebeği emzirir iken bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. Unutmamalısınız ki anne sütü bebek için her şeyden önemlidir. Bebeğin her şeyi anne sütüne bağlıdır. Kendinize ne kadar dikkat edip ne kadar iyi beslenir iseniz bebeğiniz de o kadar sağlıklı olacaktır. Vitaminleriniz almayı ve sağlıklı şekilde beslenmeyi göz ardı etmemelisiniz. Hastalıklardan korunmayı da ihmal etmemeli ve bebeğiniz ve sizin için kendinize çok dikkat etmelisiniz. En önemlisi ise unutulmamalıdır ki bebeğiniz için siz yaşam kaynağısınız.
Anne sütünün sağılması işlemi yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta saklanması ve saklanma koşullarıdır. Sağılması kadar saklanma koşulları da önemlidir. Sağılan anne sütü, dondurulmadan yani buzdolabında 3 gün saklanabilir. Oda sıcaklığında bu süre düşmekte ve 3 saat saklanması önerilmektedir. Derin dondurucuda ise bu süre uzamakta ve 3 aya kadar uygun ortamlarda saklanabilir. Dondurulmuş anne sütü, eritilirken kesinlik mikro dalga fırını kullanılmamalıdır. Bunun haricinde eritilen süt tekrar dondurucuya atılmamalı ve gerekirse çöpe atılmalıdır. Saklama kapları da bu bakımdan önem taşır. Saklar iken saklama kapları da hijyenik olmalı ve sağlıksız ürünler kullanılmamalıdır. Dondurucunun ortalarında saklamak, anne sütü için en uygun ortamdır.
Sonuç olarak baktığımızda ise anne sütü sağılabilir ve uygun ortamlarda saklanabilir. Sadece dikkat edilmesi gereken hijyen kuralları ve saklama koşullarıdır. Bir bebek için anne sütü çok önemlidir. Bunu unutmamalı ve ona göre sütünüzü hijyen olarak uygun ortamlarda sağmalı ve saklamalısınız. Ayrıca sağdığınız sütün üstüne tarih de yazar iseniz böylelikle tüketme önceliğini de unutmamış olursunuz. Bebeğin sağlığı açısından bu durum oldukça önemlidir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu