anne sütü yetmediği nasıl anlaşılır

anne sütü yetmediği nasıl anlaşılır

Anne sütü bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek yapıda olup; vitamin, mineral ve antikorlar içerir. Bu besleyici yapısı sayesinde hem bebeğin büyümesinde hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol alır. Emzirmenin bebeğe faydası olduğu gibi anneye de pek çok faydası bulunmaktadır. İlk zamanlar sütün az gelmesi çok normaldir. Çünkü süt yapımı arz-talep doğrultusunda yani bebek emdikçe çoğalacaktır. Çoğu anne ilk zamanlar sütün az geldiğini zannederek bebeğe yetmediği ve bebeğin doymadığı konusunda endişeye kapılır. Ancak anne sütünün bebeğe yetip yetmediğini anlamak için bazı göstergeler bulunur.

*Kilo kaybı-kilo alamama: Yenidoğan bebeklerde 2.gün kilo kaybı yaşanması normal olmakla birlikte bebeğin 5.günden sonra kilo alması ve iki hafta içinde ideal kiloya ulaşması beklenir. Eğer bebek kilo almıyor aksine zayıflıyorsa, anne sütünün yetersiz olduğu düşünülmeli ve doktora danışılmalıdır.

*Emzirme sonrası: Eğer göğüslerde emzirme sonrasında şişlik, gerginlik ve sıkılık devam ediyorsa, bebeğin yeteri kadar emmediği ve doymadığı düşünülebilir.

*Bez değişimi: Bebeğin ilk zamanlar sıkça idrar ve kaka yapması yani günde 6-8 bez değiştirmesi sütün yettiğine işaret olabilmektedir.

*Dışkının yapısı: Bebeğin beklenilen kaka rengi altın sarısı olup günde 2-3 kez kaka yapması normaldir. Bu belirtiler de anne sütünün yettiğini gösterebilir.

*Bebek huysuz, mutsuz, sıkıntılı ise, uyumakta zorluk çekiyor ise doymadığı düşünülebilir. Çünkü karnı doyan bebek özellikle ilk zamanlar günün büyük kısmını uyuyarak geçirecektir. Annenin fasulye, nohut, lahana, soğan, baharatlı besinler gibi bebeği rahatsız edecek besinler yemesi de gaza sebep olabileceği bebek huzursuz olabilir.

*İdrarın yapısı: Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda bebeğin idrarı koyu sarı renkte görülür.

*Yeterli anne sütü alındıktan sonra göğüs ucu yuvarlak görünmelidir. Eğer göğüs ucu sarkık ve şekilsiz görünümdeyse bebeğin anne sütünü yeteri kadar almadığından şüphelenilmelidir.

*Sarılık: Anne sütünün yetersiz olmasının en önemli belirtilerinden birisi de sarılıktır. Anne sütü bebeğin vücudundaki bilirubin denilen maddeyi atmada etkili olup, bu maddenin atılmaması durumunda ciltte, göz akında sarılıklar görülür. Anne sütünün laksatif etkide olması bebeğin karaciğerini atıklardan temizleyecektir.

*Eğer bebek emerken şapırdatma gibi sesler çıkarıyorsa, anne sütünü yeterli alamadığından olabilir. Şapırdatmanın yanı sıra bebek kendi yanaklarını içine çekiyorsa, anne sütü az geliyor olabilir. Üstelik bu sorun bebeğin hava yutmasına ve gaz sıkıntısı yaşamasına da sebep olabilir.

Anne sütünü artırmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Eğer bebek anne sütünü yeteri kadar alamıyorsa öncelikle emzirme pozisyonu kontrol edilmelidir. Bebek emerken sadece göğüs ucunu emiyorsa bu sütü yeteri kadar alamadığını gösterir. Bebeğin sütü yeteri kadar alabilmesi ve doyabilmesi için göğüs ucundaki koyu renkli alanı komple ağzına almalıdır. Anne 3 ara 3 ana olmak üzere dengeli ve besleyici biçimde beslenmelidir. Özellikle protein ve sıvı alımına dikkat etmelidir. Emzirme esnasında sıvı kaybı yaşanılacağı için annenin günlük 3 litreye yakın sıvı (su, ayran, limonata, ıhlamur, papatya, rezene, hoşaf, komposto, süt) tüketmesi istenir. Ayrıca anne stres, kaygı ve üzüntü gibi olumsuzluklardan uzak durmalıdır. Yorgunluk da süt üretimini olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden annenin, bebek uyudukça her fırsatta yatıp dinlenmesi gerekir. İlk zamanlar süt yapımın aktifleşebilmesi ve süt üretiminin artması için annenin bebeği sıkça emzirmesi istenir. Hatta anne 2-3 günlük emzirme tatili yöntemini uygulayabilir. Bu yöntemde anne bebeğini emzirmeli, emzirme sonrasında pompayla süt sağmalıdır. Başka bir iş yapmadan emzirme ve sağma olarak yorulana kadar bu yöntemi uygulamalıdır. Ayrıca ılık su ile yıkanmak da süt bezlerini çalıştırmada etkilidir. Anne her gün yıkanamasa bile göğüslerine ılık su ile masaj yapmalıdır.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu