anne sütü nasıl artar

anne sütü nasıl artar
Anne sütü bebeğin sağlıklı gelişmesi ve büyümesi için en gerekli temel besin olup, annelerin altı ay boyunca sadece anne sütü ile bebeklerini beslemesi gerekir. Pek çok anne özellikle sezaryen ile doğum yapanlar sütün gelip gelmemesi ve bebeğine yetip yetmemesi konusunda endişeye kapılır. Anne sütünü artırmanın en önemli adımı, bebeği sürekli emzirmektir. Sürekli emzirme ile birkaç hafta içerisinde sütün arttığını gözlemleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra sütün kaliteli ve besleyici olabilmesi için annenin düzenli ve sağlıklı beslenmesi de gerekir. Sütü artırmaya yardımcı olan besinler ve içecekler bolca tüketilebilir. Ayrıca annenin stres, kaygıdan uzak durması ve bolca dinlenmesi de tavsiye edilir. Stres, yorgunluk süt yapımını azaltıcı etkilerdendir. Bunların dışında anne sütünü artırmaya yardımcı bazı ipuçları da bulunmaktadır.
*Emzirmeye özellikle doğumdan sonra ilk yarım saat içerisinde başlamak süt üretimini hızlandırmada etkili olacaktır. Ayrıca bebek emdikçe, ihtiyacına göre süt üretimi zamanla rayına oturacaktır.
*Anne tıpkı hamilelikte olduğu gibi emzirme döneminde de 3 ara, 3 ana olmak üzere 6 öğün beslenmeye dikkat etmelidir. Öğün atlamadan ve yeterli demir alımına dikkat ederek beslenmek gerekir.
*Anne sütünün büyük çoğunluğunu su oluşturduğu için günlük sıvı alımı 3 litreye yakın olmalıdır. Su ile birlikte ıhlamur, papatya, rezene, hoşaf, komposto, taze sıkılmış meyve suları, ayran, limonata, süt de tüketilebilir. Ancak süt bebekte gaz ve alerji sorununa sebep olabileceği için annenin bebeği gözlemleyerek tüketmesi tavsiye edilir. Rezenenin ise süt artırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

*Emzirme esnasında annenin rahatlığı da önemlidir. Sırtına ve dizlerine yastık dayayarak emzirebilir. Ayrıca bebeği emzirme pozisyonu da doğru olmalıdır. Bebeği yanlış tutması veya bebeğin memeyi tam kavrayamaması emme sorunlarına sebep olabilir. Bebeğin emerken sadece meme ucunu değil meme ucundaki halkalı bölgenin tamamını kapsayacak şekilde emmesi gerekir. Aksi takdirde bebeğe yeterli süt ulaşamadığı için doymayabilir ve kilo alımını etkileyebilir. Anne ise göğüs ucu çatlakları ve yaraları ile uğraşmak durumunda kalabilir.
*Süt üretimi arz-talep üzerine kurulan bir mekanizmaya benzediği için memenin komple boşaltılması gerekir. Bir meme tamamen boşalmadan emzirme esnasında ikinci memeye geçilmemelidir. Memedeki fazla sütü boşaltmak için de elle sağma veya süt sağma makineleri, pompaları kullanılabilir.
*Süt üretimi genel olarak üçüncü aydan itibaren yoluna girmeye başlar ve ihtiyaca göre üretmeye devam eder. Anneler genelde bu dönemde süt az geldiği için bebeğe yetmediğini düşünerek mamaya başlama hatasına düşebilir.
*İngilizcede ‘nursing vacation’ diye geçen emzirme tatili taktiğini süt üretimini artırmak için kullanabilirsiniz. Bunun için iki-üç boyunca eve kapanıp sadece bebeği emzirme ve süt sağma dışında bir şey yapmamanız gerekiyor.
*Emzirme tatili taktiğinin yanı sıra ‘power pump’ yani güç pompası diye geçen bir diğer taktik de süt üretimi için uygulanabilir. Bu taktikte ise belli süre sağıp, biraz bekleyip, tekrar sağmak gerekir. Bu işlemi ise yorulana kadar uygulayabilirsiniz.
*Bazen memeden ilk gelen süt fışkırır tarzda olduğu için bebek emmek istemeyebilir. Bu durumda bir miktar sütü sağdıktan sonra bebeği emzirebilirsiniz.
*Anason, çemen otu, rezene, ısırgan otu, tarçın, fesleğen, nane ve susam gibi bitkilerin anne sütü artırdığı düşünülür. Bu bitkileri salata olarak veya çayını içerek tüketebilirsiniz.
*Susam yağı ile göğüs ve karın bölgesine yapılan masaj da süt üretimini tetiklemektedir. Ayrıca göğse sıcak su tutmak da süt üretimine yardımcı olur.
*Sarımsak bebeğin iştahını açmada etkili olduğu için anne emzirmeden 1 saat önce 1–2 diş sarımsak yerse, bebek daha iştahlı emecektir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu