anne sütü kalitesi nasıl belirlenir

anne sütü kalitesi nasıl belirlenir
Doğumdan sonra ilk gün göğüsten ağız sütü denilen kolostrum gelir. Kolostrum sarı renkte ve konsantre olup oldukça faydalıdır. İçerisindeki vitaminler, proteinler bebeği beslerken; beyaz kan hücreleri dediğimiz antikorlar ise bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmede rol alır. Bu sarımsı süt bebeği ilk günlerde hastalıklara ve zararlı bakterilere karşı korumada oldukça etkilidir. Bir damlası dahi değerli olan bu sütü bebeğin alması ise son derece önemlidir. Bebek sık emzirildiği sürece bu sarı sütten sonra normal süt gelmeye başlayacaktır. Bebeğin ilk günler midesi çok küçük olduğu için gelen süt adeta damla miktarındadır. Bu yüzden annelerin sütüm az geliyor yanılgısına kapılarak bebeğe mama başlamaması gerekir.
Anne sütünün kalitesi ise düzenli ve dengeli beslenme ile belirlenebilir. Emziren anne yaklaşık 3 litre olan günlük sıvı ihtiyacını su, limonata, ayran, süt, hoşaf, komposto, ıhlamur, rezene ve papatya gibi içeceklerden karşılamalıdır. Ancak bazı bebeklerde inek sütü alerjisi görülebilir, süt içerken bebekteki değişimler gözlenmelidir. Rezene, anason, ısırgan otu gibi bitki çaylarının ise anne sütünü artırmada yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca anne sıvı ihtiyacının yanı sıra günlük protein, karbonhidrat ihtiyacını da besinlerden karşılamalıdır. Demir ve kalsiyum gibi mineralleri besinlerden alırken; D vitamini ihtiyacı için güneşlenmesi tavsiye edilir. Anne protein ihtiyacı için günlük yumurta, et, balık, tavuk ve baklagillerden herhangi birini yemelidir. Kalsiyum ihtiyacını ise peynir, yoğurt gibi süt ürünlerinden alabilir.

Anne sütünün kalitesini belirleyici bir diğer etken de arz-talep durumudur. Yani bebek emdikçe süt bezleri daha çok süt isteğinin mesajını alarak daha fazla süt salgılamaya başlayacaktır. Bu yüzden ilk aylarda bebeğin sık sık emzirilmesi önemlidir. Emzirme esnasında bir memenin tamamını boşaltmadan diğerine geçilmemelidir. Eğer meme tamamen boşalmadan bebek doyarsa, kalan sütü süt sağma makinesi, pompa veya el sağma yöntemi ile boşaltmak gerekir. Boşalmayan memelerde şişlik, gerginlik oluşması ile süt üretimi azalabileceği gibi göğüs ucu çatlakları da oluşabilir. Süt üretiminin yavaşlaması ise sütün kalitesini olumsuz etkilemektedir. Anne sütünün kaliteli olup olmadığı, bebeğe yetip yetmediği ise bebeğin aylık kilo ölçümü ile anlaşılabilir. Eğer bebek 800 gram civarında kilo alıyorsa, anne sütü yetiyor diye düşünülebilir. Ayrıca anne sütünün kaliteli olduğu bebeğin günlük bez değişimi ve idrar, dışkı yapma sayısına bakılarak da anlaşılabilir. Anne sütünü yeterli alan bebek gün içinde sıkça dışkı ve idrar yapacak, bez değişimi ortalama 5–6 taneyi bulabilecektir.
Anne sütünün kalitesini olumsuz etkileyen faktörler de bulunur ki bunların başında stres, kaygı ve yorgunluk gelir. Hamilelikte olduğu gibi emzirme döneminde stresten etkilenen annenin, bebeği de olumsuz etkilenecektir. Sabahları göğüslerin şişkin olma sebebi ise uyku sonrası süt üretiminin artmasından kaynaklanır. Bu sebeple bebek uyudukça anne de yatıp dinlenmelidir. Annenin rahatlığı ve sakinliği hem süt üretimine hem de bebeğe olumlu yansıyacaktır. Çalışan anneler iş başı yaptıklarında ise sütlerinin azalacağı endişesine kapılabilirler. Ancak işyerinde de gün içerisinde 15–20 dakikalık sürelerle bebek emziriyor gibi göğüsleri sağmak süt üretiminin devamlılığına yardımcı olacaktır. Üstelik sağılan sütler süt saklama poşetleri ile buzlukta 2–3 ay boyunca saklanabilir de… Buzlukta saklanılan süt bebeğe içirilebileceği gibi ek gıda döneminde kahvaltısında veya yoğurt mayalamada da kullanılabilir.
Unutulmaması gerekilen bir noktada, bebek emmeye alışana kadar yalancı emzik ve biberon kullanılmamasıdır. Çünkü biberonun rahatlığına alışan bebek memeyi reddetmeye başlayacaktır. Yalancı emzik de bebeğe tok olduğunun mesajını vererek, emme isteğini azaltabilir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu