Anne sütü ile geçen hastalıklar ve ilaç kullanımı

anne sütü ile geçen hastalıklar ve ilaçlar
Anne sütü bebek için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Bunun yanı sıra anne sütü, bebeğin gelişimi için de oldukça önemlidir. Bebeğin bütün gelişimi anneden aldığı süte bağlıdır. Anne kendine ne kadar dikkat ederse bebeğine de o kadar dikkat etmiş olur. Bebek için gereken bütün besinler anne sütünde mevcuttur. Hatta bebek hasta olduğunda anne sütü ona göre besin vermektedir. Annenin hasta olması ve bu esnalarda emzirmesi anne sütü ile bebeğe geçebilir. Bazı hastalıklara bu yüzden dikkat etmek gerekir. Annenin kullandığı ilaçlara ve ilaç kullanımı sırasında emzirmesinin sakıncalı olup olmadığını doktoruna başvurarak öğrenmelidir. Böylelikle daha sağlıklı olarak bebeğini emzirebilir. Anne sütü ile geçen hastalıklar, oldukça ciddi hastalıklardır. Bu konuya anne ve baba oldukça dikkat etmelidir. Bebeğin hasta olması, büyüklerin hasta olmasından daha kötüdür. Çünkü bebek, daha tam gelişmediği için organları da gelişmemiş şekildedir. Böyle bir durumda ise hastalık ile baş edemez. O yüzden anne hem bebek hem de kendisi için sağlığına dikkat etmelidir. Bunun için ise bazı ilaçları kullanıyor ise bebeğini emzirirken dikkatli olmalıdır.
Anne sütü ile geçen hastalıklar oldukça fazla olabilir. Bu hastalıkların başında ise ağır enfeksiyonlar gelmektedir. Anne eğer ağır enfeksiyon geçiriyor ise emzirmesi sakıncalı olabilir. Anne sütüyle geçen bir diğer hastalık ise tüberkülozdür. Dünyanın her yerinde cinsiyet, ekonomik durum ve yaş faktörleri gözetilmeden her kesimden insana bulaşabilen verem hastalığı, elbette ki emzirme yoluyla anneden bebeğe de geçebilir. Önüne geçmenin en büyük yolu ise erken teşhis ve hastalıkla mücadele derneklerinde doktorların verdiği reçeteli ilaçları emzirmeyi olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde almaktır.

Emzirme yoluyla anneden bebeğe geçen hastalıklardan bir diğeri ise su çiçeğidir. Oldukça bulaşıcı ve oldukça tehlikeli olan bu hastalık her ne kadar hava yoluyla bulaşıyor olsa da bazı durumlarda emzirme yoluyla da bebeğe geçebiliyor. Su çiçeğini diğer hastalıklardan ayıran bir özellik ise anneden bebeğe emzirme yoluyla geçerken aynı anda bu hastalığın bağışıklığını arttıracak gerekli antikorlarda anne sütüyle bebeğe geçer. Bu durum ise ilerde bu hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.
Anne sütü ile bebeğe geçen hastalıkların yanında ilaçlar da süt salgısı yoluyla bebeğe geçer. Emzirme yoluyla bebeğe geçen ilaçlardan bahsedelim; mesela ağır depresyon durumunda kullandığınız antidepresan ilaçları emzirme yoluyla anneden bebeğe geçen zararlı ilaçların başında geliyor. Mesela evde ve oturduğunuz muhitte aşırı böcek ilacı kullanımı da bu hastalıklardan bir tanesi olarak geçer. Hava yoluyla anneye oradan da emzirme yoluyla bebeğe geçmektedir. Mümkün olduğu kadar iç ve dış faktörlerin etkisi anneye ve doğal olarak bebeğe etkisi araştırılmalı ve sonuca bağlanmalıdır.
Soğuk algınlığı grip ve bu tarz daha basit ve tedavisi daha kolay olabilecek hastalıklar da ise emzirmeyi sonlandıracak bir durum yoktur. Bu tarz hastalıklar emzirmeyle bebeğe geçmeyeceğini unutmamakla beraber hava yoluyla bulaşılacağı aklınızdan çıkmamalıdır. Hassas durumda olan bebeklerin emzirme yoluyla kapabileceği hastalıklardan biri olmamakla beraber kemoterapi ve madde bağımlılığı da bebeğe geçmektedir. Bu hastalıklar; mesela kanser hastası iseniz ve kemoterapi ile radyoaktif ışın alıyor iseniz bu bebeğe kötü bir geri dönüş sağlayacaktır. Diğer taraftan ise madde bağımlığı normal bir bireye bile ağır sonuçlar yaşatırken, yeni doğan bir bebeğe ise ne kadar ağır sonuçlar yaşatacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. Bebeklerde kalıcı hasar, kalıcı iç hastalıklar ve bilinçte ciddi problemler, her zaman olmasa da sıklıkla bu hastalıklardan ve bu tarz ilaçlardan bulaşır.
Toplumda yaygın bir şekilde görülen ve dillendirilen bir diğer husus ise bitkisel ilaçlardır. Doğal olduğu için anneye ve bebeğe geçebileceği düşünülmediğinden kullanımın da herhangi bir sakınca olmadığı düşünülmektedir. Fakat bu yaygın olan söylev ciddi bir hata içermektedir. Aynı ilaçlarda olduğu gibi bitkisel ürünlerde de sağlıklı ve sağlıksız olanlar vardır. Mesela soğuk algınlığı için aldığınız bir ilacın çok etkisi olmadığı gibi bitkisel yolla nane limon tarzı yararlı gıdalar da bebeğe zarar vermez.
Kişisel bakım ürünlerine de ayrı bir paragraf açmak gerekmektedir. Aşırı dozda ve kimyasal yağ içeren kremler, losyonlar cilde direk temas ettiği ve bir süre kalıcı etki sağladığından anneye ve bebeğe geçme ihtimali çok yüksektir.
Unutulmaması gereken en önemli konu ise anne sütüyle bebeğe geçen hastalıklar çok nadir olsa da mümkündür ve dikkat edilmez ise bebeğe çok ciddi hasar bırakmaktadır. Küçük olan her rahatsızlıkta hemen olmasa da kendinizi ciddi anlamda rahatsız hissettiğiniz her belirtide doktora gitmeniz şarttır. Doktorların verdiği reçeteli ilaçlar hem size hem de bebeğinize zarar getirmeyecek tarzdadır. Çevre bilinci de bu konu da çok önemlidir. Çevrenizde yeni doğum yapmış anneyi yanlış yönlendirecek insanların olması her fırsatta herhangi bir sorun olmayacağını düşünüp ilaç kullanımına teşvik eden insanları uyarmamız hayati önem taşır. Emzirme yoluyla anneye geçen ve geçmeyen ilaçların ayrımını yapmak çevremizdeki insanlara anlatmak büyük önem taşımaktadır.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu