anne sütü fazlaysa ne yapılmalı

anne sütü fazlaysa ne yapılmalı
Her şeyde olduğu gibi anne sütünde de fazlası zarardır diyebiliriz. Çünkü anne sütünün fazlalığı bebekte gaz ve yeterli beslenmemesine bağlı olarak kilo alamama sorunlarına sebep olabilmektedir. Anne sütünün yağlı ve besleyici olan kısmı, sulu ve şekerli ön süt kısmından sonra gelmektedir. Süt fazlalığı durumunda bebek bu besleyici kısma ulaşamadan doymakta ya da emmek istememektedir. Bazen de hızlı emdiği için hava yutmasına bağlı gaz sancısı çektiği için emmek istemeyebilir.
Bazı durumlarda meme dolgun olmadığında da süt fazlalığı görülebilmektedir. Anne sütünün fazlalığı genellikle ilk zamanlarda görülür. Ancak bebek emmeye başladıkça, bebeğin ihtiyacına göre süt üretimi düzene girecektir. Bu sürede annenin sakin ve sabırlı olması beklenir.
Anne sütünün fazlalığına bağlı olarak özellikle meme başında şişkinlik oluşur ve bu gerginliğe sebep olur. Meme ucunun gergin olması bebeğin emmesini zorlaştırır. Bebeğin ememediği durumda da süt üretimi yavaşlamaya başlayacaktır. Ayrıca fazla süt memelerde iltihaba, göğüs ucu sorunlarına ve ağrılara da sebep olmaktadır. Ağrılar annenin emzirmeyi de kısa tutmasını tetikler.
Anne sütünün fazla veya hızlı aktığı bebeğin bazı durumlarına bakarak anlaşılabilir. Bebekte şu durumlar gözleniyorsa anne sütünün fazlalığından söz edilebilir.

*Bebek emerken tıkanıyor, öksürüyor, nefessiz kalıp boğulacak gibi oluyorsa
*Emmeyi sık sık bırakıyorsa
*Kusma, tükürük ve gaz sorunları arttıysa
*Meme ucuna bastırıyor veya emmek istemiyorsa
Eğer siz de bu durumlardan bir veya birkaçını gözlemliyorsanız, anne sütünün fazla olduğunu anlayabilirsiniz. Pek çok anne bu durumun bebek 3–6 haftalıkken gibi erkenden farkına varabiliyor. Süt miktarını bebeğin ihtiyacına göre azaltmaya çalışarak ve bebeğe yardımcı olarak bu durumu kolayca çözebilirsiniz. Anne sütü fazlalığında yapılabilecek bazı öneriler;
*Bebeğin emme pozisyonunu yerçekimine göre ayarlayarak, bebeğin baş ve boğaz kısmını meme ucundan yukarıda kalacak şekilde tutabilirsiniz. Klasik emzirme veya futbol tutuşu pozisyonlarını geriye yatar vaziyette yapabilirsiniz. Bebekle yan yana yatarak emzirme pozisyonunda ise fazla gelen süt bebeğin ağzından akacağı için bu pozisyon kullanılabilir.
*Eğer bebek emerken fazla hava yutuyorsa gaz çıkarma işlemini daha sık yapmaya çalışın.
*Emzirme için bebeğin uykulu gibi rahat ve sakin zamanlarını tercih edin. Böyle zamanlarda bebek nazik emeceği için süt akışı yavaşlamaya başlayacaktır.
*Bebek emmeye başladıktan sonra memeden çekerek, süt fışkırmasının bitmesini bekleyip tekrar emzirmeye devam edebilirsiniz. Dilerseniz bu süt fazlalığını temiz bir kavanoza doldurabilirsiniz.
*Süt akışını yavaşlatmak için süt sağma makinesi veya elle sağma yöntemi kullanılabilir. Ancak bu yöntem süt üretimini artırabileceği için diğer yöntemler işe yaramadığında en son olarak tercih edilmelidir.
*Bebek emdikten sonra da göğüste şişlik ve rahatsızlık hissediliyorsa kalan süt sağılabilir. Sağma işlemini tercih etmeniz durumunda her seferinde daha az süt sağmaya çalışın.
*Göğüslere sıcak su tutmak ve göğüs kalkanı kullanmak süt artırıcı yöntemler olduğu için bunlardan kaçınmaya çalışın. Süt üretimini yavaşlatıcı soğuk kompres uygulaması yapılabilir. Soğuk kompres uygulamasını emzirme aralarında, 30 dakikada bir saat ara vererek uygulayabilirsiniz.
*Bebek istediği zaman emzirmekten kaçınmayın. Belli bir süre aynı memeden emzirme yöntemini kullanabilirsiniz.
*Emzirme aralıklarını ve sürelerini azaltmak da süt fazlalığına alınabilecek önemli tedbirlerdendir.
*Emzirirken koyu halka denilen kısmı da alacak şekilde bebeğin memeyi iyi kavradığından emin olun.
*Sıkmayan, destekli sütyen kullanabilirsiniz. Ayrıca emzirme sonrasında da akan süt için göğüs pedleri kullanılabilir.
*Sütün fazlası sağılarak, süt saklama poşetleri ile 2–3 aya kadar buzlukta daha sonra kullanılmak üzere saklanabilir. Süt sağımını bebek emdikten sonra memeyi boşaltmak için uygulamaya çalışın.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu