anne hastayken bebeğini emzirebilir mi

anne hastayken bebeğini emzirebilir mi
Hasta olduğunuz andan itibaren vücudunuz bu hastalıkla savaşmaya başlar. Gerekli önlemleri alır ve tedaviye en uygun hale getirir. Peki yeni anne olduysanız ve emzirme döneminde hasta oldu iseniz bu bebeğinizi ve emzirmenizi nasıl etkiler ? Öncellikle sadece emzirerek bebeğinize bulaşacağını düşünmek yanlış bir tutumdur. Aynı ortamda bulunmak bile bu hastalığın bebeğe geçmesine neden olabilir. Anne sütü gerekli tüm besin miktarını bebeğe sağladığı gibi bebeğin sağlığı için gerekli tüm önlemleri de beraberin de taşır. Mesela anne sütü dünyadaki en steril maddedir. Hastalık esnasında vücudumuzu koruyan bağışıklık sistemi için gerekli olan tüm maddeler anne sütüyle bebeğe geçer. Yani hastalık kapmak bir yana anne sütü doğal ilaç gibidir. Her ne kadar anne sütü tamamen doğal ilaç bile olsa bu grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar da geçerli sıvı kaybına uğradığınız hastalıklarda ise bebeğe bulaşma ihtimali düşük olsa da anne sıvı kaybından sütünde azalma ve bozulma başlar. Bu durumlarda ivedilikle doktora gitmekte yarar vardır. Çünkü doktorlar o anda emzirmeyi engellemeyecek en doğru ilacı size reçete edebilirler. Hepsinden önce bu hastalığı engellemeye çalışmak daha başarılı bir iş olacaktır. Örneğin elinizi sık sık yıkamalı ve bol bol c vitamini almalısınız. Diyelim ki bunlar yeterli olmadı ve soğuk algınlığına yakalandınız, hemen telaş etmeye gerek yok onun da önlemleri var. Bunların başında maske takmak en başta geliyor bu emzirme sırasında nefes yoluyla bebeğinize hastalığınızı bulaştırmanızı bir nebze olsun engellemiş olursunuz. Emzirmeden dolayı bulaşmayan hastalıklar, nefes, temas ve diğer yollarla bulaşabilir buna dikkat etmeniz gerekmektedir.
Bir anne bebeğini hangi hastalıklarda emziremez diye düşünürsek bu annenin ağır hasta olduğu durumlarda aldığı ilaca göre değişmektedir. Mesela çok ağır bir hastalık geçiren anne, dozu yüksek bir ilaç aldığında anne sütüyle beraber az da olsa bebeğe geçireceğinden ve bu az miktar da olsa bebeğe ağır geleceğinden sağlıklı olmaz. Bebeklerinin sağlığını düşünen annelerin ilk önce kendi sağlıklarına çok iyi bakmaları gerekiyor. Bir anne öncelikle iyi beslenmeli, dinlenmeli ve gerekli vitaminleri almalıdır. Böylelikle bebeğine de en yararlı şekilde sütünü verebilir hale gelecektir.

Sıkça karşılaşılan bir durum da anne sütünün renk değiştirmesidir. Ateşi olan, hafif bir soğuk algınlığı bulunan annenin sütünün renginin koyulaşması onu telaşa sokabilir ama bu vücudun hastalığa verdiği tepkime sonucu oluşan bir durum anne sütünün bebek için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Gerekli önlemleri aldığınız zaman anne sütünden bulaşacak hastalık yok denecek kadar azdır. Mühim olan öncesinde gerekli önlemleri almak ve ateşiniz olduğunda ve ya grip olduğunuz da emzirmeyi kesmememizdir.
Günümüz de doktorların en büyük korkusu emzirme dönemin de hasta olan annelerin bebeklerini düşündükleri için kendi başlarına ilaç kullanmalarıdır. Bilinçsiz bir anne doğal olarak bu durumlardan habersiz olduğundan böyle bir durumda kesinlikle ilaç kullanmaya başlayacaktır. Bunlara engel olmak, etrafında ki insanlara düşmektedir. Bu durumlarda anne bilinçlendirmeli, emzirme yoluyla bebeğe bulaşmayacağı onun aslında maske takması gerektiğini hatırlatmak gerekiyor. Günümüz de annelerin en büyük problemi etraflarından gerekli desteği görmemeleri olarak bilinir. Hasta durumda iken bebeği emzirmek belki de bebeğe iyi gelecek vitaminlerin ona geçmesini sağlıyor. Bir diğer durum ise hasta oldunuz ama doktora gidemediniz. En mantıklı olabilecek durum, bebeğin ilaçlarını içmektir. Çünkü anneye iyi gelmekle beraber bebeğe herhangi bir zarar vermeyecek ve bebeğin beslenmesinde bir problem olmamakla beraber anne de kendini hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Bebeğin aldığı tüm ilaçları anne de kullanabilir. Bu durumda olumsuz sonuç yoktur.
Bebeğini koruma iç güdüsü emzirerek ona zarar vereceğini hastalığı bulaştıracağını düşünme fikri anneyi strese sokacağı için bu onu olumsuz yönde etkileyecektir ama bebeğin de olsa ilaçlarını almak hem tedavi olduğunu düşünmesini sağlayacak hem de bebeğiyle aynı ilacı kullandığı için onunla arasında ki duygusal bağı arttıracaktır. İlaç tedavisine başladığı andan itibaren annenin stresi azalacağından hem sütünün kesilme durumu ortadan kalkacak hem de bilinçli olmasa da bebeğinin beslenmesine daha çok özen gösterecektir.
Emzirme döneminde eğer ki çok ağır bir hastalık geçirmiyor ve evde tedavi olabilecek durumda iseniz gerekli önlemler alındıktan sonra kesinlikle emzirmeye devam etmeniz gerekmektedir. Doğa da olabilecek en iyi tedavinin anne sütü olduğu unutulmamalıdır. Eğer ki evde tedavi olamayacak durumda ilaç almak zorunda kalıyor iseniz bunu mutlaka doktorunuza başvurarak onun kontrolünde sağlamalısınız. Unutulmamalıdır ki bebekler en savunmasız durum da ve tek ihtiyaçları olan besin maddelerini annelerinden alıyorlar. Hijyeninize, beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat edip mümkün olduğu kadar hastalanmamaya ve emzirme esnasında bu tarz düşüncelere kapılmamanız gerekmektedir.
Sonuç olarak baktığımız zaman ise annenin çok ağır bir hastalık geçirmediği müddetçe emzirmesinde her hangi bir sakınca görülmemektedir. Bu durumda bebeği emzirmekten kaçınmamalısınız. Bebeğinizin size ihtiyacı olduğu zamanlar özellikle anne sütüne ihtiyacı olduğu zamanlardır.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu