emzirmenin sakıncalı olduğu durumlar

emzirmenin sakincali olduğu durumlar
Emzirme dönemi, bebek için ve anne için çok önemli olan bir dönemi kapsar. Anne sütü bebek için her şeyden daha önemli olan bir besindir. Anne sütü bebeğin bağışıklılığını da güçlendirip dengesini sağladığı için daha da önem kazanmaktadır. Emzirme döneminde bazı dikkat edilecek noktalar olmak ile birlikte emzirmenin sakıncalı olduğu durumlar da bulunmaktadır.
Emzirme döneminde anne, sağlığı açısından da dikkatli olmak zorundadır. Annenin sağlıklı olması bebek için de olumlu bir sonuçtur. Anne sütünü sağlıklı bir şekilde emen bebek, daha sağlıklı ve gelişimi daha hızlı olan bebektir. Gelişimi güçlü olan bebek, daha iyi yetişebilir. Anne sütü bebek için önemlidir ve bebek yaklaşık 1 ya da 2 yaşına kadar anne sütü emmelidir.
Ancak emzirme döneminde emzirmenin sakıncalı olduğu bazı durumlar da söz konusu olabilir. Böyle durumlarda anne emzirmemeli ve bebeğin beslenmesi için ek gıdaya geçmelidir.
Emzirmenin sakıncalı olduğu durumların başında annenin hasta olması gelmektedir. Anne eğer ağır hasta ise emzirmesi çok sakıncalı olabilmektedir. Bu hastalıkların en başında ise AIDS gelmektedir. AIDS hastalığı sonrasında gelen ve en az bu hastalık kadar önemli olan bir diğer hastalık ise Hepatit B, Verem gibi hastalıklar da gelmektedir. Genital uçuk da emzirmenin sakıncalı olduğu durumlar arasında yer alır. Bu ve benzeri hastalık taşıyan annelerin emzirmeleri doğru değildir. Genital uçuk hastalığında memelerde oluşan lezyonların varlığı da önemlidir. Bu durumda bebeğe yaklaşılması ya da temas edilmesi bile sakıncalı durumlar arasında yer alır.
Emzirmenin sakıncalı olduğu durumlar arasında annenin ilaç kullanımı da gelmektedir. Bazı ilaçlar direk süte karıştığı için emzirme için oldukça sakıncalıdır. Çoğu ilaç süte az oranda karışır ve bu durum sakıncalı değildir. Ancak bazı ilaçlar ise emzirme için çok sakıncalı olabilmektedir. Örnek verecek olursak kanser tedavisi gören bir annenin aldığı ilaçların ağırlığı dozajı ve miktarı süte karışacağı andan itibaren bebeğe zararı sanıldığından daha fazladır.

Emzirme esnasında bebeğe ağır olmasa da hasar verecek bir diğer etmen ise alkol olarak nitelendirilir. Anne sütüne direk bir etkisi olmamakla birlikte alkol bebekte sersemliğe ve rahatsızlığa neden olacağından yeni doğum yapmış annelerin alkol kullanımından tamamen vazgeçmeleri gerekmektedir. Aynı alkol de olduğu gibi uyuşturucu kullanımı da emzirme durumunu olumsuz etkileyecek bir faktördür. Normal yaşantınız da dahi metobolizmanızı olumsuz etkileyen uyuşturucu maddeler, yeni doğum yapmış emziren bir anne de ise felakete yol açabilir. Anneye geçen zehir, süt yoluyla direk bebeğe geçip bebekte beklenmedik geri dönüşü mümkün olmayan hastalıklara yol açar.
Emzirmenin sakıncalı olduğu fiziksel durumlar, rahatsızlıklar kadar psikolojik durumlar da mevcuttur. Örneğin anne çeşitli nedenlerden dolayı emzirmeyi istemiyor, emzirmeden vazgeçiyorsa metabolizması yavaşlar ve sütten kesilmesi olur. Ağır depresyon geçirdiği dönemlerde kullandığı anti depresanlar ya da vücut algısını bozacak çeşitli ilaçların kullanımının devamı anne için emzirmenin çok büyük bir problemle sürmesi anlamına gelir. Bilinmedik bir nedenden dolayı anne de zehirlenmenin belirtileri bile meydana gelmeye başladığında ivedilikle emzirme işlemine son verip doktora gitmek büyük önem taşımaktadır. Bilinmeyen nedenden dolayı artan ve ateş ishal kusma tarzı belirtiler bu hastalığın önemli öncü belirtileridir.
Hastane ortamında da emzirmeyi olumsuz etkileyecek, sakıncalı duruma getirecek koşullar mevcuttur. Örnek vermek gerekirse röntgen denilen olay öncesinde iç organlarınızdan daha net görüntü almak için içilen ilaçların anne sütüne ve doğal olarak emzirme yoluyla bebeğe etkisi tartışılmaz bir etkendir.
Anne sütünün önemi tartışılmaz bir gerçek iken bazı dönemlerde bu işlem sakıncalı hale gelebilir. Bu duruma gelmeden önlem almak zaruri bir ihtiyaçtır. Peki emzirmeyi sakıncalı hale getirmemek için ne tarz önlemler almalısınız ? Öncellikle bebeğin sağlığını olumsuz etkilememek için kendi sağlığınıza yeteri kadar önem gösteriyor musunuz ? Bu soruyu cevaplamakla başlayabilirsiniz. Vitaminlerinizi düzenli alıyor, beslenmenize yeterince önem gösteriyor, hijyen kurallarını harfiyen yerine getiriyor iseniz emzirmenizi olumsuz etkileyecek, sakıncalı hale getirecek bir çok hastalıktan kurtulabilirsiniz. Diyelim ki fizyolojik hastalıklarınız baş gösterdi ve siz ne kadar dikkat etseniz de kullanmakla mükellef olduğunuz ilaçlarınız var ve bu bebeğinize zarar verecek tarzda ilaçlar ise o zaman varmanız gereken en doğru karar, uzman doktorlar eşliğinde onların yol göstermeli ile bebeğinize en uygun emzirme ortamı yaratmaktır.
Devletimizin anne bebek sağlığı konusun da ne kadar hassas bir nokta da olduğu aşikardır. Sadece emzirme konusuyla alakalı birçok seminer veriliyor yeni doğum yapmış annelere emzirmenin önemi anlatılıyor.
Ciddi bir rahatsızlığınız ya da emzirmenizi olumsuz etkileyecek bebeğe zarar verecek hale getirecek bir durum içerisinde değil isek emzirmeyi kendi şahsi fikrinize ve isteğinize göre sonlandırmamalısınız. Unutmamalısınız ki bir bebek için anne sütü hayati önem taşır ve vazgeçilebilecek bir besin maddesi değildir. Rahatsız olduğunuz anlarda dahi olsa boşaltma işlemini sorunsuz yapmalı ve bolca sıvı tüketmelisiniz. Hasta olduğunuz anlarda dahi sıvı tüketmek sütünüzde azalma ve bozulma yerine ciddi bir artış sağlayacaktır.
Emzirmenizi olumsuz yönde etkileyecek ve sakıncalı hale getirecek bir duruma geldiğiniz de kesinlikle doktora başvurmanız hayati önem taşır.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı