emzirme nasıl kesilir

emzirme nasıl kesilir
Bebeklerin sağlıklı gelişimi açısından ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerekir. Ancak bebek büyüyüp, hareketlenmeye başladıkça enerji ihtiyacı artacağı için anne sütü yetersiz gelmeye başlayacaktır. 6 aydan sonraki dönemde ise bebekler ek gıdaya başlamalıdır. Ancak ek gıdayla birlikte anne sütüne de 2 yaşına kadar devam edilmelidir. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 6 aydan sonra emzirme kademeli olarak azaltılmaya başlanarak, ek gıdaya geçiş yapılmalıdır. 6-8 ay, 8-10 ay, 10-12 ay, 12-24 ay olmak üzere 6-24 ay arası anne sütü azaltma dönemi olarak bilinir. 2 yaş sonrasında ise bebek memeden tamamen kesilmelidir.
Memeden kesmeye kademeli olarak başlanılan ilk dönem 6-8 ay dönemidir. Bu aylar arasında bebek ihtiyacının %70-80’ini anne sütünden alarak, ek gıdaya başlamalıdır. Günde 7-8 emzirme olacak şekilde, tüm besinlerden verilmek üzere günde 2 kez de ek gıda verilmelidir. Eğer anne sütü yeterli değil ve hiç gelmiyorsa alışması durumunda bebeğe tüm besinler verilebilir. 8-10 ay arası dönemde ise bebek ihtiyacının %50-60’nı anne sütünden karşılamaya devam etmelidir. Ek gıda olarak 4 öğün ve kahvaltı verilebilir. 10-12 aylık dönemde ise bebek ihtiyacının %30-40’nı anne sütünden alacak şekilde günde 3-4 kez emebilir. Artık ek gıda miktarı ve çeşitleri artmaya başlamalıdır.

Bebek 1-2 yaş olduğunda ise günlük emme ihtiyacı 2-3 kezdir. Anne sütü bebeği enfeksiyonlara karşı korumada etkili olduğu için bebeğin emmesine devam edilmelidir. Ancak sütün gelmemesi durumunda inek sütüne geçilmelidir. Eğer bebek anne sütü alıyorsa devam sütü, mama veya inek sütü almasına gerek yoktur. Memenin ilk kesme adımı ise 1 yaşından sonraki gece emmelerini kesmeden başlar. 1 yaşından sonra artık bebeğin gece emmesine ihtiyacı kalmaz. Üstelik gece emmeye devam etmesi bebekte reflü, orta kulak iltihabı, diş çürüğü gibi hastalıklara sebep olacaktır. Bebeğin ağlayarak uyanması ve emmek istemesi açlıktan değil alışkanlıktan olacaktır. Eğer anne emzirmeye devam ederse bebek gece emmesini bırakmada zorlanacaktır. Bebekte dönüm noktası sayılan gece emmesini kesmek için bebeğin hasta olmadığı, diş çıkarmadığı dönemleri seçmeye özen göstermek gerekir. Gece emmesini kesmeyi kolaylaştırmak için gündüz emzik gibi meme emmesine ve ağladığında sakinleşmek için emmesine izin verilmemelidir. Gündüz emmelerinde belli saat ve yer gibi kuralların olması bebeği bu alışkanlıktan vazgeçirmekte işe yarayabilir. Gece emmesi alışkanlığından bebeği vazgeçirebilmek için azaltarak değil bir anda keserek uygulanabilir. Bu konuda ev halkı ile birlikte annenin uyumlu ve tutarlı tavır sergilemesi gerekir. Bebeğin ağlaması durumunda ise anne bebeği kucağına alıp, okşayarak, üstünü açmadan göğsüne yatırarak sakinleştirebilir. Gündüz emmeleri ise 2 yaşına kadar devam edebilir.
Bebek 2 yaşına geldiğinde ise tamamen memeden kesmek gerekir. Bunun için kademeli olarak kesme yöntemini uygulanabilir. Bir anda memeden kesmek bebekte travmaya sebep olabilir. Memeden tamamen kesmek için hayatında önemli bir olayın olmadığı, hastalık ve diş çıkarma dönemleri dışında bir zamanı seçmeye özen gösterilmelidir. Gündüz emzirmelerinde bir öğün atlayarak, yerine sağılmış anne sütü, formül süt veya inek sütü vererek başlanılabilir. Diğer emzirme sürelerinde ise süreyi kısıp, kalan süreyi ek gıdayla tamamlayarak devam edilebilir. Bebek 1 yaşından büyükse emzirme için nerede ve ne zaman emeceği ile ilgili kurallar belirlenebilir. Eğer tüm bu denemelere rağmen başarılı sonuç elde edilemediyse, memeden kesme işi bir süre ertelenebilir. Bebek henüz buna hazır olmadığı için başarısız sonuç elde edilmiş olunabilir.

Okumanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı